Наш організм щодня потребує підтримки корисними елементами. Дефіцит одного з них призводить до розвитку передхворобливих станів, захворювань. Особливо потребує організм мікронутрієнтів (амінокислот, вітамінів, мінеральних речовин, вітамінів, жирних кислот), яких на добу має надходити не менше 150-170 одиниць. На жаль, половина з них есенціальні - незамінні і з їжею надходять у мікроскопічних частках, а то й зовсім не синтезуються.

Заповнити дефіцит допоможуть найкращі вітаміни та БАДи, які знайдете в інтернет-магазині "Джині". Щоб визначиться у виборі, ми розповімо про їхні особливості.

Що стосується вітамінів, то це синтезовані речовини з дозуванням, що перевищує добову норму або складаються з 50-100%. Під час лікування виділяють мінімальне дозування, адекватне і верхньодопустиме. Їх рекомендують приймати, наприклад, у періоди розвитку дитини, вагітності, годування груддю, після хіміотерапії, у періоди сезонного авітамінозу або гіповітамінозу. Головна функція вітамінів-препаратів - заповнювати дефіцит і чинити терапевтичний вплив.

Для профілактики захворювань, коли потрібно отримати загальнозміцнювальний ефект, збалансувати раціон, рекомендуються БАДи або вітамінно-мінеральні комплекси. Вони надходять в організм у зручній формі, пропорціях і поєднаннях, з натуральними компонентами тваринного або рослинного походження.

З чого складаються БАДи

Основною метою біологічно активних добавок можна сміливо назвати збагачення продуктів і напоїв незамінними і високо цінними в біологічному співвідношенні білками або окремими амінокислотами, їхніми комплексами, ненасиченими або поліненасиченими жирними кислотами, вітамінами, харчовими волокнами, мікроелементами.

Крім цього добавки можуть складатися з:

  • кофеїну

  • органічних кислот

  • глікозидів

  • сапонінів

  • алкалоїдів

  • рослинних екстрактів, водоростей

  • продуктів ферментації, бджільництва

Із чого складаються вітаміни

13 життєво важливих вітамінів нашого організму прийнято об'єднувати у 2 групи: 4 жиророзчинних (А, D, E, K) і 9 водорозчинних (В1, В2, РР, В5, В6, Вс, В12, H та С).

  1. Вітамін D контролює остеогенез.

  2. Вітамін А для росту і розвитку зростаючого організму.

  3. Вітамін Е стимулює біоенергетичний обмін.

  4. Вітамін К допомагає згортанню крові.

  5. Вітамін С - синтезує колаген і жовчні кислоти.

  6. Вітамін Н запобігає випадінню волосся та виникненню депресивних станів.

  7. Вітамін В12 запобігає розвитку злоякісної анемії.

  8. Вітамін РР розширює судини, покращує вуглеводний обмін.

  9. Вітамін В6 контролює ліпідний, вуглеводний обміни, а також обмін амінокислот.

  10. Вітамін В2 потрібен для росту та повноцінного дихання.

  11. Вітамін В6 забезпечує обмін холіну, синтезує амінокислоти.

  12. Вітамін В1 для нормального функціонування клітин головного мозку.

  13. Вітамін В3 - гепатопротектор для зменшення токсикозів.

Коли варто приймати вітаміни, а коли БАДи

Вітамінів ми потребуємо всі, тільки все залежить від індивідуальної потреби, сезонності, характеру і ступеня дефіциту того чи іншого елемента.

Так, наприклад, діти потребують вітаміну D від народження; з 6 місяців їм важливо отримувати вітаміни А, С і К. Для їхніх майбутніх мам важливо в достатній кількості отримувати фолієву кислоту; під час менопаузи - вітамін D.

Також жінкам старше 50 років часто страждають на гіповітаміноз, коли в організмі бракує низки важливих вітамінів:

  • С - для підтримки серцево-судинної системи;

  • групи В - для нормалізації травної системи, поліпшення зору;

  • А - для підтримки захисних механізмів імунітету.

Після 40 років чоловічий організм особливо потребує вітамінів, тому що дедалі частіше з'являється хронічна втома, супроводжують високі психоемоційні та фізичні навантаження, через що послаблюється імунітет. Тому важливо підтримувати в нормі вітаміни А, С, D, Е, В. Чоловікам, які займаються спортом, потрібні вітаміни групи В, Е і омега-жирні кислоти для якнайшвидшого розщеплення поживних речовин, росту нових клітин, регуляції м'язових скорочень, нормалізації роботи нирок, печінки.

Активне споживання БАДів в Україні розпочалося в 1990 роках як сполучна ланка між лікарськими препаратами та людиною, щоб запобігти та локалізувати розвиток захворювань систем організму.

Тому сьогодні ви знайдете різноманітні вітамінні добавки залежно:

  • від віку

  • статі

  • ступеня захворювання

  • мети (косметологічні процедури, спортивне харчування, дієти, детоксикація)

Тобто поле застосування БАДів дещо ширше, ніж у вітамінів. Перші потрібні як щоденна харчова добавка до повноцінного раціону, коли однієї їжі недостатньо.

Головне правильно розподілити за дозами, запивати достатньою кількістю води. Відповідний час для прийому - сніданок і основний прийом їжі.

Які є обмеження на прийом вітамінів і добавок

БАДи vs вітаміни? У всьому завжди потрібна міра. В ідеалі одночасно рекомендується приймати не більше, ніж 5-6 препаратів, але водночас ви маєте розуміти, що не вживаєте хімічну бомбу з несумісних вітамінів і мінералів. Щоб такого не сталося, раз на півроку здавайте біохімічний аналіз крові, консультуйтеся з ендокринологом, який призначить або монопрепарати (вітамін), або вітамінні комплекси.

Не приймати разом із кавою, алкоголем, що може стати бар'єром для засвоєння компонентів БАД. Також не змішувати несумісне: залізо з цинком, які пригнічують більшість вітамінів, навпаки поєднання заліза з вітаміном А буде ефективною профілактикою недокрів'я.

Вітаміни В і С рекомендується завжди запивати достатньою кількістю води.

Бади або вітаміни не можна пити просто так. Надлишок вітаміну А провокує остеопороз, вітамін С спричиняє алергійні реакції та розлади кишківника; вітамін D може різко підняти артеріальний тиск. Також слід пам'ятати, що найважливішу роль відіграє генетична схильність до тих чи інших вітамінних комплексів і моновітамінів.

Найпопулярніші вітаміни

  1. Вітамін Д3 і К2 Vitamin D-3 & K-2, Now Foods, 1000 МО, 120 капсул. Незамінний продукт, коли відчувається дефіцит кальцію і погано засвоюється фосфор. Позитивно впливає на згортання крові, знижує ризик розвитку інфекційних захворювань.

  2. Baby D3, California Gold Nutrition, дитячий вітамін Д-3 в краплях, 400 МО (10 мкг), 10 мл. Харчова добавка, призначена вже з перших років життя, щоб уникнути ризику розвитку проблем з опорно-руховим апаратом: рахіт, остеопороз, остеомаляція. Допомагає краще дитячому організму засвоювати кальцій і фосфор.

  3. Sodium Ascorbate, Nutribiotic Immunity, буферизований вітамін С, кристалічний. Кожна порція продукту містить 1100 мг вітамін C і 120 мг натрію та ефективно зміцнює імунітет у сезон холодів. Крім цього підтримує водний баланс у клітинах організму.

  4. Цинк піколінат Zinc Picolinate, Now Foods, 50 мг, 120 капсул. Відмінний препарат для стимулювання ферментного обміну, метаболізму вуглеводів і білків. При щоденному прийомі допомагає уникнути розвитку проблем нервової, ендокринної та імунної систем.

  5. Пантотенова кислота Pantothenic Acid B5, Jarrow Formulas, вітамін В-5, 100 капсул. Для підтримки обмінних процесів, профілактики порушень ШКТ і нормалізації гормонального фону в організмі рекомендують цей продукт.

Найпопулярніші БАДи

  1. Super Omega-3, Carlson Labs, норвезький риб'ячий жир, 100+30 капсул. Супер-препарат з вітаміном Е (89%), омега-3 жирними кислотами (ЕПК і ДГК) для підтримки серцево-судинної та нервової системи. Стимулює стабільне проведення нервових імпульсів, забезпечує обмін речовин у клітинах, тому корисний для тих, хто перебуває на дієтичному харчуванні.

  2. Organic Spirulina, California Gold Nutrition, спіруліна 500 мг, 240 таблеток. Відмінний варіант для чищення організму від шлаків і токсинів, біоенергетичного обміну, заряду енергією. В основі продукту 70% спіруліни, вітамін А, с-фікоціанін.

  3. Lactobif, California Gold Nutrition, пробіотики 5 млрд КУО, 60 капсул. Під час антибактеріальної терапії стане чудовим підтримувальним засобом мікрофлори кишечника. Здатний заповнити дефіцит лакто- і біфідобактерій.

  4. Marine Collagen, Neocell, морський колаген і гіалуронова кислота, 120 капсул. Джерело білка, вітамінів групи В, С, гіалуронової кислоти, магнію, цинку, міді, морського колагену для здоров'я шкіри, волосся і нігтів. Продукт позитивно впливає на утворення молекулярних сполук, щоб скелетно-м'язова система була пружною та еластичною.

  5. Астаксантин, Natural Astaxanthin, Healthy Origins 4 мг, 150 капсул. Складається з натурального екстракту водоростей, вітаміну А, Е і лютеїну для підтримки імунітету, профілактики захворювань очей, зміцнення суглобів і сухожиль.