Навіщо організму йод?

Йод, йодид - це особливий вид мінералу, що міститься в океанських водах, земному ґрунті, камінні, йодованій солі. Самостійно йод в організмі людини не виробляється, і необхідно постійно підтримувати оптимальний рівень мінералу, приймаючи добавки та вживаючи певні продукти, багаті на йод.

Йод підтримує роботу органів, систем, гормонів, а також нормальний внутрішньоутробний розвиток плода, захищає організм під час радіаційного впливу, показаний під час загрози ядерного вибуху як блокатор накопичення токсичних речовин і їхнього негативного впливу на щитоподібну залозу.

Для щитоподібної залози йод вкрай важливий, оскільки бере участь у виробленні її гормонів. Вони безпосередньо впливають на метаболічні процеси в організмі, стимулюють ріст і регенерацію клітин, органів. Йод безпосередньо впливає на вироблення гормону тироксину, він бере участь у зростанні кісток і нервів, а також важливий для того, як білки, жири і вуглеводи використовуються в організмі.

Навіщо пити йод вагітним? Для вагітних і жінок, які годують груддю, йод вкрай необхідний, щоб допомогти дитині, яка росте, формувати міцний імунітет, стійкість до вірусних та інфекційних захворювань. У цей період організму потрібні підвищені дозування мікроелемента - для матері та дитини. Дуже важливий йод немовлятам для підтримки та розвитку нервової системи. Мінерал допомагає розвивати почуття, пильність і концентрацію, ось для чого йод потрібно приймати.

Також у статті ми розглянемо, чи допомагає йод під час ядерного вибуху і радіації, в яких продуктах він міститься, які добавки йоду краще приймати для профілактики.

Джерела йоду в продуктах харчування

Для отримання йоду з продуктів, слід добре знати, які саме продукти багаті на цей мікроелемент. Насамперед йодом багаті риба та морепродукти. Їх слід їсти не рідше одного разу на тиждень. До речі: прісноводні риби теж містять йод, хоча й не так багато, як їхні морські родичі.

Деякі види водоростей і можуть містити ще більше йоду, ніж риба. У деяких країнах, таких як Японія, Франція цілком нормально включати у свій звичайний раціон морську капусту, наприклад.

Також для отримання достатньої кількості йоду користь приносить йодована сіль, яку легко знайти на полицях вашого улюбленого супермаркету. Вона коштує недорого і її допустимо вживати, не боячись отримати гіперактивність щитоподібної залози.

Нижче розглянемо детальніше, які продукти містять йод:

 

Продукти

Йод у продуктах на 100 г

Кефаль

330 мкг

Тріска

229 мкг

Мідії

150 мкг

Пікша

135 мкг

Тунець

50 мкг

Брокколі

15 мкг

Смажений арахіс

13 мкг

Шпинат

12 мкг

Чорний чай

11 мкг

Яйця

9,4 мкг

Незбиране молоко

2,7 мкг

Чим загрожує

Вище ми говорили, що йод бере активну участь у виробленні гормону тироксину (Т4), також він виробляє трийодтиронін (Т3). Дефіцит цих компонентів у щитоподібній залозі провокує проблеми із системою кровообігу, обміном речовин, нервовою системою та м'язами.

Щитоподібна залоза стає або понад активною, або гіпоактивною. Цей процес стає неконтрольованим і в щитоподібній залозі утворюються так звані холодні та гарячі (автономні) вузли. Перші - гарячі вузли безконтрольно виробляють гормони щитоподібної залози, за умови наявності достатньої кількості йоду. У людини може спостерігатися безконтрольна втрата ваги, нервозність, зниження працездатності, аритмія або порушення кровообігу. Другі - холодні вузли навпаки не можуть виробляти гормони щитоподібної залози і, як результат, розвивається гіпотиреоз, збільшується вага, падає артеріальний тиск, відчувається втома та млявість.

Дефіцит йоду небезпечний для вагітних жінок, оскільки вкрай низький рівень є однією з причин викиднів. Крім цього, нестача згубно впливає на внутрішньоутробний розвиток дитини - страждає інтелект, нервова система, може розвиватися затримка психічного розвитку, проблеми зі слухом і мовленням.

Нестача йоду часто спостерігається у веганів і вегетаріанців. Тому їм показаний додатковий прийом добавок йоду або ж складання раціону з продуктів, які не м'ясні, не рибні й не молочні, але містять йод.

Як визначити дефіцит йоду в організмі?

Визначити дефіцит йоду для організму допоможуть спеціальні аналізи, а також симптоми. Серед явних ознак нестачі йоду виділяють:

  • Неконтрольоване збільшення ваги. Це пов'язано з низьким виробленням гормонів щитоподібної залози, які в режимі відпочинку мало спалюють калорій, а більше калорій з їжі відкладається у вигляді жиру.

  • Занепад сил, втома.

  • Набряк шиї. Це пов'язано з виникненням зоба, коли щитоподібна залоза стає занадто великою. Вона намагається виробляти більше гормону, змушуючи клітини рости і розмножуватися, що в кінцевому підсумку призводить до зобу.

  • Сухість шкіри, лущення. Унаслідок дефіциту організм виділяє менше поту і йде менше зволоження шкіри, за рахунок чого відбувається лущення.

  • Проблеми з пам'яттю і здатністю до навчання.

  • Сухість і випадання волосся.

  • Рясні та нерегулярні кровотечі під час менструації.

  • Проблеми з вагітністю та плодом.

Чим загрожує надлишок йоду

На добу рекомендоване дозування близько 100-150 мкг. Воно профілактичне. У терапевтичних цілях дозування буде дещо вищим. Можливий надлишок йоду, якщо його приймати неконтрольовано. Серед можливих реакцій - проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту, висипання на шкірі, головні болі, збільшення вироблення слини, гіперактивність щитоподібної залози.

Підвищувати на багато рівень йоду в організмі можуть певні препарати, наприклад, для підтримки здоров'я серця, де дозування йоду не в мкг, а в мг, що в десятки разів перевищує профілактичне дозування (як таблетки йоду від радіації). Також одноразово йод підвищує в організмі комп'ютерна томографія з контрастною речовиною, зокрема з йодидом калію.

Профілактика дефіциту йоду

Попередити нестачу йоду в організмі можна, відвідавши лікаря, пройшовши аналізи, щоб бачити наочно, що організм потребує додаткового приймання мікроелемента. Плюс слід звертати увагу й на супутні симптоми: сухість і лущення шкіри, набір ваги неконтрольований, проблеми з волоссям, репродуктивним здоров'ям.

Насамперед слід змінити свій раціон і вживати продукти, багаті на йод, оскільки йод самостійно не виробляється організмом. Продукти можуть забезпечити половину добової норми йоду. Другу половину можна отримати з біологічно активних добавок. Вони містять йод у мкг із ламінарії, фукуса, наприклад, або інших водоростей.

Джерела йоду в продуктах харчування

Головними джерелами йоду вважаються риба, морепродукти, водорості, деякі види горіхів, молочні продукти (йогурт, сир, сир), яйця, йодована сіль, чорнослив, лімська квасоля і деякі інші продукти, про які можна дізнатися в лікаря або вашого дієтолога.

Йод під час радіації та ядерного вибуху

Радіоактивний йод під час викиду радіації здатний заражати продукти харчування, водні ресурси, ґрунт, залишаючи хмару або радіоактивний шлейф. Також осідає на інших поверхнях, таких як одяг, взуття, що призводить до опромінення. Якщо він осідає на шкірі, то його можна змити розчином теплої води та мила. Якщо ж радіаційне повітря вдихати, то розвивається внутрішнє опромінення органів і систем. Потрапляючи в організм, як радіаційний йод, так і нерадіоактивний йод осідають на щитоподібній залозі, виконуючи природний шлях йоду біокінетичним шляхом.

На випадок ядерного вибуху чи аварії на атомній електростанції наша щитоподібна залоза наражається на небезпеку і, на жаль, не здатна розмежувати, де йод радіоактивний, а де нерадіоактивний. Заліза починає поглинати цей йод і збільшує ризик розвитку онкологічного процесу, особливо в дітей. У більш пізньому віці цей ризик дещо менший. Про це пише Всесвітня організація охорони здоров'я.

Захистити щитоподібну залозу від поглинання йоду під час викиду радіації здатен прийом стабільного йоду в таблетках від радіації. Він виконує функцію блокатора робота залози, яка потім не зможе накопичувати йод. Повністю захистити організм від опромінення мікроелемент не може, але здебільшого здатний захистити важливий орган ендокринної системи.

Прийом йоду в таблетках у разі радіації, коли відбувається ядерний вибух, не перешкоджає потраплянню йоду радіоактивного до внутрішніх органів, оскільки в цей момент в атмосферу викидаються інші небезпечні радіаційні речовини. Йодид калію тільки захищає щитоподібну залозу від накопичення нестабільного йоду.

Але оптимальні рівні йоду в організмі дещо підвищують стійкість організму до метаболічного дисбалансу і покращують роботу щитоподібної залози.

Найкращі дієтичні добавки з йодом

На сайті інтернет-магазину здорового і правильного харчування Джині представлений широкий асортимент добавок йоду, комплексних препаратів з йодом, вітамінних добавок з йодом. Весь асортимент тільки від популярних і перевірених виробників бад. Перелік найкращих добавок з йодом нижче:

  1. Калій і йод від Now Foods у таблетках - йод у таблетках, в 1 таблетці 225 мкг йоду, калій і натрій.

  2. Органічний йод від українського бренду PALIANYTSIA - в одній таблетці 150 мкг йоду з екстракту ламінарії і фукуса.

  3. Йод у рідкій формі, в краплях від Life-flo - одна крапля містить 50 мкг йодиду калію. Як пити йод з водою, детально зазначено в рекомендаціях виробника.

  4. Добавка для щитоподібної залози з селеном, міддю, марганцем, тирозином, ашвагандою, гуггулстеронами від Natural Factors - у 2 капсулах 100 мкг йоду.

  5. Північноатлантичні водорості від Solgar - упаковка на 250 таблеток, в 1 таблетці 200 мкг йоду.

Більше добавок з йодом можна знайти в категорії Йод на сайті Djini. Ціни йод від 95 грн.