Молібден - це?

Мікроелемент молібден дуже важливий для всіх живих організмів, оскільки бере активну участь у хімічних реакціях, наприклад, у перетворенні азоту, сірки, вуглецю. Він присутній у ґрунті та надходить до нас разом із продуктами.

Роль молібдену в організмі

Потрапляючи в організм, молібден виконує важливу біологічну роль у вигляді молекули, яка називається молібденовим кофактором. Так, бере участь у роботі 4 ензимів:

  1. Сульфітоксидаза. Підтримує обмін сірковмісних амінокислот, наприклад, метіоніну, цистеїну.

  2. Ксантиноксидази. Допомагає розпаду нуклеотидів, для подальшого утворення сечової кислоти, яка підвищує антиоксидантну здатність плазми крові.

  3. Альдегідоксидази. Прискорює процес переробки медикаментів, токсинів та інших шкідливих речовин, також прискорює процес гідроксилювання.

  4. Компонент відновлення мітохондрій амідоксими (mARC). Здатний блокувати розвиток мутацій в організмі. Є новим ензимом, який активно вивчається в наукових лабораторіях.

Для організму людини важливо, щоб вироблялися сульфітоксидази. Їхня достатня кількість не дає змоги розвиватися такій хворобі, як ксантинурія. Якщо, наприклад, погано виробляється ще й ензими ксантиноксидази та альдегідоксидази, то може розвиватися ксантинурія 2 ступеня. Захворювання може протікати як безсимптомно, так і викликати різні неприємні симптоми.

Нестача молібдену

Здорова людина, яка добре харчується, не здатна відчувати дефіцит мікроелемента молібден. У науці таких випадків не підтверджувалося. А все тому, що організму потрібно небагато для заповнення добової потреби.

Хто може відчувати дефіцит молібдену?

Але існують приклади, коли дефіцит молібдену - це набутий стан. Нестачу можуть відчувати люди, які мають захворювання Крона. Найчастіше це проявляється головними болями, прискореним серцебиттям і диханням, а також проблемами із зором, аж до сліпоти.

Один випадок був науково задокументований. Коли хворому почали додавати в крапельницю молібден амоній, його стан покращився, а з ним і переносимість амінокислот.

Молібден в організмі зустрічається у формі Moco, проходить багаторівневий метаболічний шлях, залучаючи 4 гени: MOCS1, MOCS2, MOCS3 і GPHN, перші два з яких були досліджені.

Якщо молібденовий кофактор працює погано, зокрема дефіцит сульфітоксидази, то спостерігається порушення обміну речовин - надмірне накопичення сульфіту, таурину. Також можуть накопичуватися елементи, які безпосередньо впливають на недостатній обсяг сечової кислоти в крові.

Достатній рівень молібдену в організмі важливий для вагітних жінок, щоб уникнути проблем у розвитку плода. Тому рекомендується проводити на 10-14 тижнях спеціальне тестування для визначення ISOD або MocoD.

Скільки потрібно молібдену для організму?

Виходячи з віку, харчування, потреб, норма молібдену може бути різною. У таблиці нижче наводяться орієнтовні норми мікроелемента на день.

 

0-6 місяців

2 мкг

7-12 місяців

3 мкг

1-3 роки

17 мкг

4-8 років

22 мкг

9-13 років

34 мкг

14-18 років

43 мкг

19 років і старше

45 мкг

Вагітним жінкам і жінкам-годувальницям рекомендується вживати 50-55 мкг молібдену, оскільки цей період потребує дещо підвищених дозувань для забезпечення себе і малюка мікроелементом. Людям похилого віку рекомендується вживати ті ж норми, що й дорослим після 19 років.

Для профілактики дефіциту молібдену достатньо приймати рекомендовані дозування, виходячи з віку. Що стосується підвищених дозувань, то поки в цьому немає потреби, проводяться дослідження. Отримати мікроелемент можна з продуктів харчування або приймаючи біологічно активні добавки, зокрема полівітаміни або мультимінеральні комплекси.

Найкращі добавки молібдену

На сайті здорового і правильного харчування Djini представлені добавки з молібденом і комплексні бади, що містять мікроелемент молібден.

 

Назва

Форма

Дозування

Ціна

Хелатний молібден "Chelated Molybdenum" Solgar, 150 мкг, 100 таблеток

Амінокислотний хелат молібдену

150 мкг

449 грн

Молібден гліцинат "Molybdenum Glycinate" Thorne Research, 1 мг, 60 капсул

TRAACS Molybdenum Glycinate Chelate

1 мг

452 грн

Молібден Douglas Laboratories (Molybdenum) 500 мкг 60 капсул

Хелатний молібден

500 мкг

646 грн

Добавки виробник рекомендує приймати по таблетці/капсулі на день або по 3 капсули на день залежно від потреб. Найоптимальнішим варіантом можна вважати добавку від Solgar. Вона має допустимі норми молібдену для споживання на добу. Ціна молібдену оптимальна, упаковки вистачить на 3 місяці.

Також молібден можна купити в складі мультивітамінів, наприклад:

  • Two-Per-Day Capsules Life Extension - 100 мкг молібдену;

  • Mega Vita Min for Senior Puritan's Pride - 25 мкг;

  • Daily Vits Now Foods - 35 мкг;

  • Мультивітаміни та мультимінерали від BioTech - 25,2 мкг.

  • Преміальний комплекс вітамінів і мінералів Pharma Manufacture 30 таблеток - 50 мкг

  • ABC Plus Senior Multi Puritan's Pride - 45 мкг.

Продукти, що містять молібден

Харчовими джерелами молібдену можуть бути:

  • Бобові

  • Картопля

  • Молочні продукти (сир, молоко, йогурт)

  • Банани

  • Листові овочі

  • Яйця

  • Яловичина

  • Курка

  • Рис

  • Субпродукти (печінка, нирки)

Для чого приймати молібден?

  1. Профілактика захворювань передміхурової залози. За даними Американського онкологічного товариства, кожен 8 чоловік може стати носієм раку передміхурової залози. Виявлення недуги на ранніх стадіях дає змогу досить ефективно з нею боротися. У лікуванні застосовується молібден. Як показують дослідження, він проявляє антипроліферативну активність щодо клітин раку передміхурової залози.

  2. Поліпшення антиоксидантного захисту організму. Молібден підвищує здатність плазми крові боротися з вільними радикалами і блокувати їхній вплив на ДНК і посилення хронічних захворювань. Як антиоксидант, мікроелемент може знижувати підвищені розміри простати.

  3. Поліпшення фертильності у чоловіків. Куріння, алкоголь, вживання психоактивних речовин, проблеми з чоловічими гормонами призводять до фертильності. На щастя, вони піддаються лікуванню. Так, для профілактики безпліддя і фертильності застосовується молібден. Він збільшує параметри сперматозоїдів, включно з індексом придатка яєчка, рухливістю сперматозоїдів, морфологією і кількістю сперматозоїдів.

  4. Профілактика карієсу. Поки що не відомо, як молібден бореться з карієсом, але є докази, що він захищає організм від токсичних або патогенних сполук. Наявність в організмі патогенів і бактерій призводить до процесів окислення в організмі.

  5. Профілактика анемії. Завдяки підвищеній активності одного або декількох молібдат ферментів, мікроелемент допомагає боротися із залізодефіцитною анемією.

  6. Профілактика захворювань суглобів. Артрит - це сукупність захворювань суглобів, які проявляються скутістю в рухах, набряком і больовими відчуттями. Прийом молібдену у формі добавки дає змогу поліпшити транспортування в організмі поживних речовин і поліпшити кровообіг, зокрема у хворих суглобах.

  7. Профілактика діабету. Достатня кількість молібдену в організмі безпосередньо впливає на мінімізацію виникнення метаболічного синдрому - одного з попередників діабету. Молібден здатний імітувати деякі інсулінові фактори та надати профілактику діабету.

Із чим пити молібден?

Деякі дослідження підтверджують, що підвищені норми молібдену здатні виводити з організму мідь разом із сечею. Також були дані, що підвищені норми призводили до галюцинацій, водночас інші дослідження не підтверджували цього. Дослідження на тваринах, зокрема на щурах, показали порушення в репродуктивній системі. Для того, щоб більш детально дізнатися, як впливають підвищені дозування молібдену на організм людини, потрібно провести ще низку додаткових досліджень.

Ті дослідження, які були проведені на людях, підтверджують, що підвищені дозування, наприклад, 2 мг молібдену для дорослих на день, це нормально, припустимо і не здатне викликати побічних реакцій.

Молібден протипоказання

Молібден для людського організму малотоксичний. Ризики можуть бути у людей, які працюють на спеціалізованих заводах, що обпалюють молібденіт. Жителі Вірменії також перебувають у зоні ризику, у деяких спостерігався розвиток подагри, оскільки щодня жителі з їжею отримують 10-15 мг мікроелемента.

Висновки

  • Молібден відіграє важливу роль в організмі людини, оскільки підтримує функціонування чотирьох важливих ферментів - сульфітоксидази, альдегідоксідази, ксантиноксидази і mARC.

  • Люди вкрай рідко здатні відчувати дефіцит мікроелемента. Найчастіше дефіцит молібдену може бути пов'язаний з аутоімунними захворюваннями, такими як хвороба Крона і Вільсона.

  • Добова норма молібдену може бути задоволена завдяки харчуванню або прийому біологічно активних добавок. Норма залежить від віку, потреб організму. Дорослим від 19 років рекомендується на день отримувати 45 мкг молібдену.

  • Надлишок молібдену від 300 мкг не спричиняє жодних негативних реакцій, але краще дотримуватися рекомендованої норми в 45 мкг.

  • Молібден можна отримати з продуктів харчування. Картопля, бобові, деякі листові овочі, яйця, курка, яловичина містять молібден.

  • Молібден важливий для регулювання рівня холестерину, профілактики захворювань передміхурової залози, профілактики артритів, зміцнює імунітет, діє як антиоксидант, покращує фертильність у чоловіків.

  • На сайті інтернет-магазину бадів Джині ви можете купити молібден Solgar, Douglas Laboratories, Thorne Research з дозуванням від 150 мкг за низькими цінами в Україні. Всі добавки оригінальні.