Женьшень - це повільноросла рослина з м'ясистим корінням, яке буває свіжим, білим і червоним. Свіже збирають через 4 роки, біле - через 5-6 років, а червоне - більш ніж через 6 років після висадки.

Існує безліч видів рослини, але особливими цілющими властивостями володіють американський, корейський і азіатський вид. У кожному різна концентрація корисних речовин: американський більше розслабляє, а ось азіатський славиться тонізуючим ефектом.

Користь для людського організму женьшень надає завдяки наявності в складі гінзенозидів (антивікові інгредієнти), полісахаридів, поліпептидів, ефірних олій, поліацетиленів, органічних кислот і складних ефірів. Наприклад, елеутерокок часто називають женьшенем, але він не містить гінзенозидів, які й визначають траву як женьшень.

Від женьшеню користь відома дуже давно. Рослину використовують для підвищення імунітету, регулювання рівня цукру в крові, поліпшення якості концентрації уваги та пам'яті. Застосовують як комплексну терапію серця, судин, менопаузи, деменції, репродуктивних проблем.

Корисні властивості женьшеню

Підвищує імунітет

Корінь женьшеню може зміцнити імунну систему, зменшити кількість і тяжкість застудних захворювань у дорослих. Це підтверджують деякі останні дослідження. Згідно з ними, трава благотворно впливає на нормалізацію роботи гіпоталамічної, гіпофізарної та наднирковозалозної функцій, які, своєю чергою, регулюють реакції імунітет на різні стреси.

Хронічний або важкий стрес можуть послабити імунну систему, тому важливо, щоб 3 вищезгадані функції організму були міцними, і це допоможе впоратися з впливом стресу на імунну систему.

Женьшень також може підтримувати баланс імунної системи, регулюючи різні типи імунних клітин, включно з Т-клітинами, В-клітинами, природними клітинами-кілерами і макрофагами, які виявляють загрози для організму і борються з ними.

Стимулює роботу головного мозку

Женьшень покращує розумові функції, відчуття спокою і настрій як у здорових людей, так і в людей із хворобою Альцгеймера. Це доводять багато американських і європейських досліджень. Наприклад, доведено те, що рослина підвищує когнітивні здібності, розумову працездатність, фізичну витривалість у людей, які страждають від хвороби Альцгеймера.

Женьшень збільшує кровообіг, посилаючи більше крові до всіх органів, забезпечуючи киснем, глюкозою, вітамінами, амінокислотами, мінералами та іншими поживними речовинами. Але найголовніше - сприяє звільненню мозку від вуглекислого газу, токсинів і продуктів метаболізму.

Слугує активатором нейромедіаторів, включно з дофаміном, серотоніном, ГАМК і норадреналіном, стимулює ріст нових клітин мозку. Діє як природний антидепресант і адаптоген, підвищуючи опірність психічному, фізичному та екологічному стресам.

Має протизапальні властивості

Екстракт кореня женьшеню має корисні антиоксидантні та протизапальні властивості. Зменшує дію окислювальних процесів в організмі. Відповідають за це гінзенозиди, якими насичена рослина, і як результат вони мінімізують больові відчуття, спричинені артритом, запаленнями сполучної тканини. Тож нині женьшень як добавка доступний у формі пігулок, капсул, настоянок і пластирів для втамування болю.

Рослина застосовується також для профілактики стоматологічних, гінекологічних проблем, тонізує. Знімає побічні ефекти після курсу хіміотерапії.

Корисний корінь женьшеню і для підвищення витривалості організму, коли він опиняється в стресовій ситуації (інфекція, хвороба, нервовий зрив), стимулює швидке загоєння ран і мікротріщин.

Багато засобів представлені у вигляді женьшеневого чаю для того, щоб зняти запалення, тонізувати організм і швидше відновитися.

Служить джерелом енергії

Практики традиційної китайської медицини використовували женьшень для приготування тонізуючого засобу, покликаного підвищити енергію людини, поліпшити загальне самопочуття, концентрацію уваги, уповільнити процеси старіння.

Корисний женьшень для чоловіків, які активно займаються спортом, особливо тим, де потрібен опір (їзда на велосипеді, ковзанах, плавання, бігові лижі). Як натуральний адаптоген сприяє гомеостазу та підвищує опірність стомлюваності, діє на м'язи спортсменів через свою здатність вивільняти креатин.

Дослідження, проведене під час Олімпійських ігор у Пекіні 2008 року за участю 161 спортсмена з корейської національної збірної, засвідчило, що 58 відсотків із них довго використовували добавки для східних видів спорту (суміш східної медицини, червоний женьшень, корейський женьшень), і це помітно прискорило фізичне відновлення після перегонів. Рекомендована доза, яку дозволяється приймати - 2 г. Перевищення може спричинити побічні ефекти, такі як гіпертонія, безсоння, діарея, нервозність.

Надає користь для чоловічого здоров'я

Багато чоловіків з віком відчувають симптоми еректильної дисфункції (імпотенція), яка являє собою періодичну (або тривалу) нездатність досягти або підтримувати ерекцію. У таких ситуаціях корисний женьшень. З давніх-давен відомо, що він спричиняє гормональні ефекти, сприяє виробленню тестостерону, розслабляє м'язи статевого органа, поліпшуючи кровообіг.

Крім настоянок женьшеню, багато медичних фахівців рекомендують приймати йохімбе або інші трав'яні добавки. Придбати їх можна у нас на сайті Djini в розділі "БАДи для нирок і сечостатевої системи" або в розділі "Вітаміни для чоловіків".

Для профілактики вікових змін застосування тільки кореня женьшеню буде замало, необхідно змінити свій спосіб життя, підтримувати своє психічне здоров'я, приймати лікарські препарати (якщо їх призначив лікар).

Знижує рівень цукру в крові

Цукровий діабет - одне з найпоширеніших сучасних хронічних захворювань обміну речовин у світі. Ба більше, цукровий діабет є причиною сучасних хронічних неврологічних захворювань.

Деякі дослідження показують, що вживання трави женьшень благотворно впливає як на здорових людей, так і людей, які мають передумови до цукрового діабету. Таблетки женьшеню стимулюють нормальну роботу підшлункової залози, і як результат - вироблення інсуліну. За рахунок цього збільшуються обсяги поглинання цукру в крові, запускаються антиоксидантні процеси, які мінімізують дію вільних радикалів.

Прийом корейського червоного женьшеню може знизити рівень цукру в крові перед їжею у людей з переддіабетом. Крім того, приймаючи ферментований женьшень, можна зменшити рівень цукру в крові й після прийому їжі. Приймати його необхідно обережно, оскільки бували випадки, коли женьшень різко знижував рівень глюкози в крові.

Допомагає під час профілактики раку

Деякі дослідження показують, що женьшень може допомогти людям хворим на рак. Надає профілактику колоректального раку (пухлина товстого кишечника), а також згубно впливає на поширення ракових клітин. Полегшує симптоми, спричинені побічною дією хіміотерапії.

Одне з досліджень, проведених у Кореї, засвідчило, що в 905 випадках раку і 905 контрольних випадках, споживання женьшеню значно знижує захворюваність на рак, причому екстракт і порошок женьшеню ефективніші, ніж свіжий корінь, сік або чай із женьшенем.

Корисні властивості женьшеню в профілактиці онкології розкриваються завдяки гінзенозидам, які впливають на корекцію життєвого циклу клітин, на їхній ріст і поділ. Тобто, вони гальмують поділ ракових клітин, якщо на постійній основі приймати добавки, ліки з женьшенем.

Джерело краси та молодості

Популярність женьшеню сягає початку 1500-х років. Одна з легенд свідчить, що женьшень був найбільшим секретним інгредієнтом для догляду за шкірою для Хван Джині - історичної особистості, відомої як найкрасивіша жінка династії Чосон. А все тому що женьшень для жінок, для чоловіків - це відновлення природного балансу шкіри, поліпшення мікроциркуляції крові, це синтезування колагену. Крім того, антиоксидантні властивості рослини захищають шкіру від вільних радикалів та інших агресивних чинників довкілля, що спричиняють утворення тонких ліній, зморшок і навіть рак шкіри. Підбадьорливий женьшень подібно до кави тонізує організм, пригнічує вироблення меланіну і, як результат, допомагає боротися з пігментацією.

Корисні настоянки женьшеню, креми, бальзами і для надчутливої шкіри. Щоденний догляд мінімізує виникнення запальних процесів, почервоніння, набряклості, акне.

Як правильно приймати женьшень

Женьшень можна приймати в різноманітних варіантах.

Рослину можна вживати у стравах, наприклад, їсти з сиром, перед тим приготувавши на пару. Її також можна настоювати у воді, щоб заварити чай. Для цього просто необхідно додати гарячу воду в нарізаний скибочками женьшень і дати йому настоятися кілька хвилин. Женьшень можна додавати до різних повсякденних рецептів, таких як супи та печеня.

Але також застосовується корінь у біологічно активних добавках, лікарських препаратах (олії, капсули, таблетки, порошкоподібні форми). У яких дозуваннях приймати, залежить від стану, який потрібно поліпшити. Загалом рекомендуються добові дози 1-2 грами сирого кореня женьшеню або 200-400 мг екстракту. Краще починати з нижчих доз і поступово збільшувати їх.

Побічні ефекти та протипоказання

Короткочасне вживання червоного женьшеню вважається безпечним для більшості людей. З часом рослина може вплинути на організм.

Побічні ефекти виникають не у всіх, хто приймає женьшень. Найчастіший побічний ефект - проблеми зі сном. Менш поширені побічні ефекти включають:

  • менструальні проблеми

  • почастішання пульсу

  • підвищений кров'яний тиск

  • головний біль

  • пронос

  • запаморочення

  • висип

Перед прийомом червоного женьшеню проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви приймаєте ліки від тиску, препарати, що розріджують кров, стимулятори, інсулін. Важливо уникати одночасного вживання женьшеню і кофеїну, вони посилюють дію один одного.

У дослідженні 2020 року було вивчено один із найбільш непомітних побічних ефектів женьшеню, так званий "надмірний жар". Це включає почервоніння, жар і виразки в роті та горлі. Цей побічний ефект може статися при надмірному вживанні женьшеню.

Висновок

У цій статті ми розглянули, яку користь і шкоду женьшень може надати організму. Він відносно доступний за ціною, легко знайти зручну форму для прийому - у вигляді капсул, порошку, чаю або настоянки женьшеню для чоловіків, жінок. Також його використовують як енергетичну дієтичну добавку, в косметологічних цілях (сяйво шкіри, волосся), для профілактики онкології, регулювання рівня цукру в крові, для підтримки чоловічого здоров'я (спеціальні формули женьшеню для чоловіків).

Як і більшість натуральних добавок, медична ефективність женьшеню до кінця не вивчена. Необхідно дотримуватися обережності під час його споживання.