Правильне харчування - не означає тотальну відмову від смаколиків або повні обмеження. Це певний стиль життя здорових звичок у харчуванні, які допоможуть зберегти здоров'я і збільшити тривалість життя. У статті на сайті Джині ми спробуємо розвінчати всілякі міфи про правильне харчування і переконаємо, що харчуватися здорово - зовсім не страшно.

Міф 1: Правильне харчування - це не смачно

Так може сказати тільки той, хто крім солі, перцю і лаврового листа нічого не додавав до страв. Сьогодні достатньо різноманітних трав, спецій, харчових добавок, які роблять страви немов із ресторану. Несмачними страви можуть назвати ті, хто готує одним способом - смажить, варить. Але є ж приготування страв у фритюрі, на пару, в духовій шафі, мариновані. У цьому допомагає достаток побутової техніки, яка прямо створена, щоб ви мали змогу над стравами попрацювати творчо і розвіяти міф про пп.

Міф 2: Не слід їсти після 18:00

Що відбувається з організмом після 18:00? Насамперед ви менше рухаєтеся. Навантажуючи шлунок ввечері більше, ніж зранку, в обід, харчовим ферментам складно перетравити їжу. Це означає, що після 18:00 можна їсти, але важливо дотримуватися розмірів порції і складу. Не рекомендується вживати:

  • жирну їжу;

  • хлібобулочні вироби;

  • солодощі;

  • запечене, смажене червоне м'ясо;

  • рис;

  • горіхи;

  • солодкі види фруктів зі швидкими вуглеводами (диня, кавун, виноград, персик);

  • мариновані та солоні овочі, гриби.

Єдина рекомендація щодо часу прийому їжі - їжа за 3 години до сну. Порада для всіх типів біоритмів. Тож, якщо жайворонки лягають спати рано, їм краще востаннє харчуватися о 18:00-19:00.

Міф 3. Чорний хліб корисніший, ніж білий

Складно визначити, який хліб однозначно буде найкращим для організму людини, тому що кожному своє, плюс сьогодні достаток хліба, крім звичного пшеничного і житнього. Дієтологи, звісно, більше стверджують, що користь виключно від хліба з висівками або цільнозернового, але, наприклад, в інших сортах поживних елементів не менше.

Соєвий хліб не містить холестерину, має високий вміст поліненасичених жирних кислот. Вівсяний хліб благотворно впливає на роботу кишечника, стабілізує глюкозу в крові. Кукурудзяний хліб - джерело клітковини. Безглютеновий корисний тим, чий організм не перетравлює клейковину. Бездріжджовий підтримує мікрофлору кишечника.

Міф 4. Не можна їсти солодощі

Мабуть, один із найпоширеніших міфів при правильному харчуванні. Звісно, якщо харчуватися солодощами, особливо на вечерю, то користі не принесе. Але якщо себе коли-ніколи балувати улюбленими ласощами на сніданок, до першої половини дня, раз/два на місяць - особливої шкоди фігурі не буде. Завдяки тому, що сьогодні достаток корисних солодощів, ніхто не залишиться без смаколиків. Вони можуть бути з улюблених фруктів, натурального шоколаду, плюс представлено купу варіантів, як приготувати їх у домашніх умовах, що дозволить навіть заощадити вам.

Міф 5. Потрібно пити не менше 2 літрів води на день

Часто з інформації, отриманої з одного джерела, робимо константу і вважаємо, що так правильно. Ось і виходить міф правильного харчування. Думка про 2 літри води на день - певна неточність, яка підходить людям із середньою тілобудовою 65-70 кг, бо у світі більше таких людей.

Обсяг рідини розраховується кожному організму в індивідуальному порядку: 30 мл рідини на 1 кг ваги. Якщо вага 50 кг, то на добу рекомендована доза води становитиме 1,5 літра. Формула не застосовується для власників великої ваги, їхня рекомендована норма води становить 2,5 літра.

Міф 6. Кава - це шкідливо

Щоб довести, що кава корисна і розвіяти ще один міф здорового харчування, ось кілька тверджень на підтримку користі кави:

  • блокує аденозин - речовину, що провокує сонливість і млявість;

  • покращує короткочасну пам'ять;

  • підвищує витривалість і працездатність;

  • 70-100 мг достатньо для активізації розумової та фізичної активності;

  • має антиканцерогенні властивості;

  • допомагає м'язовому відновленню;

  • позитивно впливає на вироблення гормону щастя;

  • сприяє прискоренню метаболізму;

  • натуральний антиоксидант.

Шкідливим напій вважається для тих, хто має високий артеріальний тиск, підвищену кислотність у шлунковому соку, порушений серцевий ритм, вагітний, годує грудьми, страждає на ниркову недостатність.

Міф 7. Сіль варто виключити

Міфи про правильне харчування стосуються і теми солоних страв. Так, сіль - це отрута, якщо вживати понад те, що допустимо, але в ній є користь. Одна з головних - здатність утримувати воду в організмі та запобігати зневодненню. Рекомендована межа вживання солі - 1 чайна ложка на 1 л рідини, і вона не принесе шкоди організму, а навпаки навіть здатна знешкодити від шкідливих мікроорганізмів.

Міф 8. Свіжі овочі корисніші, ніж заморожені

Твердження в деяких випадках і правильне, і ні. Правильне, якщо стосується овочів і фруктів із грядки бабусі в селі, де продукти не обробляли хімічними засобами. Якщо говорити про харчування з супермаркету, то, найімовірніше, воно оброблене, щоб довше могло зберігати товарний вигляд. Якщо піддати овочі шоковому заморожуванню, то в них не утворюється лід, і всі нутрієнти в цілості й схоронності. Звичайно, якщо ж розморозити, потім знову заморозити, то в овочах, фруктах буде нульова користь.

Найчастіше під час розморожування втрачаються водорозчинні вітаміни, додатково вони ж випаровуються і в процесі термічної обробки. Але однозначно заморожені фрукти, овочі кориснішими будуть, ніж харчування виключно булочками, фастфудами, іншими шкідливими продуктами.

Міф 9. Перекушувати - це шкідливо

Міфи про пп також торкнулися і перекусів. Якщо ви харчуєтеся 3 рази на день, то вважається нормальним перекусити двічі. Низькокалорійні страви, свіжі фрукти, сухофрукти, горіхи, кранчі, протеїнові батончики, але не солодощі, тістечка, торти, солодкі газовані напої, чіпси, сухарики, фаст-фуди та інші "читміл". Перш ніж перекушувати, завжди потрібно себе запитати, а яку користь організму ви принесете. Постійно жаліти себе теж не варто, важливо дивитися на все з ясним розумом і розумінням того, чи вистачить сили волі потім боротися із зайвою вагою і можливими проблемами зі здоров'ям.

Міф 10. Слід відмовитися від картоплі, макаронів, рису та хліба

Картопля, макарони, рис і хліб теж належать до низки міфів правильного харчування. Звісно, якщо постійно харчуватися лише картоплею, можна накопичити річний запас крохмалю і закруглитися, як картопля. З макаронами та сама історія, як і з хлібом. Рис іноді буває шкідливий, особливо якщо ви вже маєте надмірну вагу, або страждаєте проблемами кишкових кольок. Він, на жаль, не дієтичний. Але корисний тим, що в ньому зосереджено найменше глютену, а отже він гіпоалергенний. Крім того - джерело складних вуглеводів, тобто з'ївши порцію рису зранку, ви довго ситі.

Якщо вживати в міру вищезгадані продукти, міф про правильне харчування можна цілком розвіяти.

Міф 11. Від яєць слід відмовитися

У жодному товарі не зосереджений баланс вітамінів, мінералів, амінокислот, як у яйці. У 100 г курячого яйця зосереджено до 13 г чистого протеїну, плюс дієтичних продукт, якщо порівнювати з яловичиною, свининою. Склад багатий на вітамін А, Д, Е, В12, лютеїн, селен.

Шкоду несуть не самі яйця, а спосіб їх приготування, зокрема смаження. Сирі яйця, особливо не більш як 2 рази на день, можуть спровокувати розвиток холестерину, сальмонельоз, додаткову шкоду організму від антибіотиків, якими скоріш за все напихають птицю з інкубатора. Найкраще вживати яйця, які пройшли термічну обробку, зокрема після варіння.

Міф 12. Правильне харчування - це дорого

Міф про здорове харчування, який стосується того, що харчуватися здорово - значить дорого і вдарить по кишені, зовсім не правда. Найімовірніше, з нами спрацьовує інстинкт, що собі нічого не можемо дозволити, у нас маленька зарплата, а заморське харчування, суперфуди тільки для обраних.

Нас ніхто не змушує брати червону рибу кілограмами, авокадо тоннами. Для приготування салату знадобитися всього по кілька грамів усіх інгредієнтів.

Також вважаємо, що готувати якісну їжу потрібно дуже довго, а з нашим темпом життя краще купити дешевий напівфабрикат і приготувати страву за 15-20 хвилин. Але і це помилкова думка, корінь якої лежить у громадській думці та нашому невмінні раціонально розподілити час, плюс постійне зависання в соціальних мережах відбирає його. Якщо навчитися раціональності, вмінню стежити за знижками, то вийде ще й заощадити.

Міф 13. Що менша жирність, то корисніший продукт

Якщо вживати низькокалорійні продукти, то можна потрапити на вудку неправильної думки про здорове харчування. Нашому організму вкрай необхідні жири, без них не засвоюватимуться інші нутрієнти. Наприклад, усі жиророзчинні вітаміни рекомендується їсти з жировмісною їжею, щоб перші засвоювалися і приносили позитивний ефект.

Трошки інша історія з низькокалорійними молочними продуктами. Доведено, що повністю знежирити їх нереально, все одно залишається до 0,5% жирності. Постійне харчування знежиреними позиціями згубно впливає на нервову систему, провокує прискорений метаболізм, і як наслідок постійне відчуття голоду.

Продукту, щоб зберегти свій первозданний вигляд, обов'язково потрібні жири, інакше він втратить колір, форму, натуральний смак, тому багато компаній до них додають барвники, підсолоджувачі, ароматизатори. Але тільки користі в ньому ніякої абсолютно - ні для тих, хто худне, ні для їхнього загального стану здоров'я. Швидше за все продукти з "0%" жирності, без калорій - рекламний прийом і ще одна гілка бізнесу.

Міф 14. Існують продукти, що спалюють жир

Теж міф здорового харчування. Ми худнемо зазвичай від комплексу дій, певного балансу, але не від того, що буде тоннами їсти селеру, грейпфрут, пити постійно зелений чай. Потрібна фізична активність, збалансований раціон, міцне здоров'я, уміння раціонально розподіляти час відпочинку й активності, наявність або ж відсутність хронічних захворювань, спадковість. Усе це задає хвилю схуднення або ж набору ваги.

Міф 15. Овочі та фрукти можна вживати в необмеженій кількості

Доведено, що наш шлунок може вмістити до 5 кг їжі і не більше. Хто з нас з'їдав таку кількість? Найімовірніше ті, хто брав участь у конкурсі на поїдання фаст-фуду на час. Все одно, скільки б ти не хотів, більше не з'їси, ніж можеш. Може й вийде, але потім опинишся на лікарняному ліжку. Краще овочам і фруктам віддати перевагу, ніж солодощам, булочкам.

Для того, щоб здорово харчуватися і розвіяти міфи про здорове харчування, на нашому сайті Djini представлені вітаміни, мінерали та вітамінно-мінеральні комплекси, спортивне харчування тільки від перевірених виробників.