Як було відкрито вітамін В6 (піридоксин)

У 1930-х роках учений Рудольф Петерс показав, що в молодих щурів, які були на напівсинтетичній дієті з додаванням тіаміну і рибофлавіну, але без інших добавок, розвивалася "щуряча акродинія", стан, що характеризується важкими шкірними ураженнями. У 1934 році Пауль Дьйордь (угорський лікар) показав, що фактором, який виліковує цю недугу, є вітамін В6. Інші дослідження показали, що нестача цього вітаміну здатна провокувати судоми як у щурів, собак, так і свиней.

Через 4 роки взявся кристалізувати вітамін В6 польський учений Семюел Лепковскі. Інші вчені, незалежно один від одного, показали, що В6 був похідним піридину, 3-гідрокси-4,5-дигідроксиметил-2-метилпіридину, в кінцевому підсумку їх об'єднали в одну назву "піридоксин", здатний прискорювати метаболічні реакції в організмі та трансформації амінокислот. Інформацію про повну структуру вітаміну В6 представив Стентон Гарріс 1939 року в Німеччині.

Хімічний склад В6

Вітамін водорозчинний В6 - це поживна речовина, яка необхідна для нормального функціонування організму. Хімічний склад В6 має кілька складових:

  • Піридоксал-5-фосфат (PLP): одна з активний форм В6, є коферментом для інших реакцій в організмі, особливо для синтезу амінокислот і деяких нейромедіаторів.

  • Піридоксамін: є прекурсором для виробництва піридоксаль-5-фосфату.

  • Піридоксин: здатна перетворюватися на піридоксаль-5-фосфат і піридоксамін в організмі.

Як біологічно активні добавки В6 можна зустріти в таких формах прийому:

  1. Піридоксин гідрохлорид: одна з найпоширеніших форм В6, в організмі вона легко здатна перетворюватися на піридоксаль-5-фосфат.

  2. Власне готова активна піридоксаль-5-фосфат (PLP): найчастіше може бути представлена в спеціалізованих препаратах.

На жаль, вітамін В6 наш організм самостійно не виробляє, і повинен надходити з продуктами харчування або у формі харчових добавок.

Значення вітаміну В6 для людського організму

Вітамін В6 необхідний нашому організму для забезпечення функціонування багатьох біохімічних процесів і підтримки фізіологічних функцій. Однією з ключових функцій вітаміну В6 є його участь у метаболізмі амінокислот. Він відіграє важливу роль у перетворенні амінокислот на протеїни, що є необхідним для росту і регенерації тканин. Крім того, В6 бере участь у синтезі гемоглобіну, який відповідає за перенесення кисню в організмі.

Вітамін В6 також має значення для нервової системи. Допомагає синтезувати нейромедіатори, такі як серотонін, мелатонін і норадреналін, які відіграють важливу роль у регуляції настрою, сну та емоційного стану.

Крім того, В6 бере участь у метаболізмі глікогену, що дозволяє організму використовувати запаси вуглеводів для отримання енергії. Він також підтримує нормальну функцію імунної системи і допомагає в боротьбі із запаленням.

Основні переваги В6

Нервова система

В6 синтезує нейромедіатори для того, щоб підтримувати нам гарний настрій, глибокий і якісний сон, емоційне здоров'я. Дефіцит же навпаки здатен викликати дратівливість, депресію, а також проблеми з когнітивними функціями (провали пам'яті, погана концентрація уваги).

Кардіоваскулярна система

Вітамін В6 сприяє здоров'ю серця і судин. Регулює рівень гомоцистеїну, допомагає синтезувати гемоглобін, щоб забезпечити хороший кровообіг і міцний імунітет.

Імунна система

В6 здатний активувати імунні клітини (антитіла, лімфоцити), щоб ефективно боротися з інфекціями.

Травна система

Піридоксин відіграє одну з головних ролей у перетравленні їжі, обміні речовин. Він допомагає засвоювати білки, вуглеводи, підтримує здорові клітини печінки.

Кістково-м'язова система

Піридоксин відмінно синтезує білки, що в результаті впливає на прискорення росту м'язів, їх відновлення. Також вітамін допомагає краще засвоювати амінокислоти для того, щоб уникнути слабкості м'язів і кісток.

Вітамін В6 і когнітивні функції

Пізнавальна діяльність, пам'ять, концентрація уваги, здібності до навчання, обробка інформації - це ті когнітивні функції, на які прямо впливає вітамін В6. Він бере участь в утворенні нейромедіаторів (ГАМК, норадреналін, серотонін), стимулює правильну передачу нервових імпульсів, регулює настрій.

Також вітамін В6 регулює рівень гомоцистеїну, амінокислоти, високі показники якої негативно позначаються на когнітивних функціях, внаслідок чого погіршується пам'ять, спостерігається неуважність.

Крім цього, вживання вітаміну В6 у таблетках допомагає синтезувати ацетилхолін, важливий компонент для пам'яті та навчання.

Загалом, вітамін В6 є важливим фактором для підтримки здоров'я і нормальної функції когнітивних процесів. Регулярне вживання достатньої кількості вітаміну В6 в їжу або у вигляді харчових добавок може допомогти підтримувати здоров'я мозку та оптимальні когнітивні функції.

Як вітамін В6 блокує окислювальний стрес

Окислювальний стрес - це дисбаланс між виробництвом вільних радикалів і здатністю організму нейтралізувати їхній вплив. Вільні радикали - це нестабільні молекули, що мають непарний електрон, які можуть пошкодити клітини і тканини, спричиняючи окислювальні пошкодження.

Яскравими прикладами окислювального стресу можна назвати реактивні форми кисню, активні форми азоту, хлору, вільні радикали ліпідів. Якщо простими словами, то йдеться про забруднене повітря, ультрафіолетове випромінювання, куріння, вживання алкоголю, наявність запальних процесів і стрес.

У разі порушення балансу між вільними радикалами та антиоксидантами, організм може виявитися схильним до окислювального стресу. Це може призвести до пошкодження клітин і тканин, а також розвитку різних захворювань, включно з серцево-судинними захворюваннями, нейродегенеративними розладами і раком.

Вітамін В6 відіграє важливу роль у захисті організму від окислювального стресу. Він діє як кофактор для безлічі ферментів, які беруть участь у процесах антиоксидантного захисту організму. Сприяє активації цих ферментів, таких як глутатіон пероксидаза та супероксиддисмутаза, що відіграють ключову роль у нейтралізації вільних радикалів і запобіганні їхньому шкідливому впливу на клітини.

Крім того, вітамін В6 сприяє утворенню глутатіону, потужного антиоксиданту, який бере участь у регенерації інших антиоксидантів, таких як вітамін С і вітамін Е. Глутатіон також відіграє роль у детоксикації організму від токсичних сполук і захисті клітин від пошкоджень.

Вітамін В6 також допомагає відновлювати окислені форми інших вітамінів-антиоксидантів, включно з вітаміном С і токоферолом (вітамін Е), у їхні активні форми, що підвищує їхню ефективність у нейтралізації вільних радикалів.

Профілактика депресії з піридоксином

Одне дослідження, проведене 2017 року й опубліковане в журналі "Psychiatry Research", виявило зв'язок між низьким рівнем вітаміну В6 і ризиком розвитку депресії у дорослих. Дослідники вивчили дані про більш ніж 2800 учасників і оцінили їхній рівень вітаміну В6 у крові, а також наявність депресивних симптомів.

Результати дослідження показали, що низький рівень вітаміну В6 був пов'язаний зі збільшеним ризиком розвитку депресії у дорослих. Ба більше, учасники з дефіцитом вітаміну В6 також мали більш виражені симптоми депресії.

Це дослідження підтверджує важливість прийому піридоксину для формування адекватного психічного здоров'я в комплексі з терапією та іншими видами психологічної допомоги людині, яка відчуває депресію.

Здоровий кровообіг і профілактика анемії з В6

Нестача вітаміну В6 найчастіше призводить до порушень з боку системи кровообігу, із симптомів - може страждати рівень гемоглобіну (особливо це яскраво виражено у вагітних жінок, людей, які страждають на захворювання нирок і печінки).

Щоб уникнути цього стану, рекомендується курсом приймати вітамін групи В - піридоксин. Він допомагає перетворювати гомоцистеїн, амінокислоту, пов'язану з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, на метіонін, амінокислоту, важливу для утворення еритроцитів. Цей процес називається метилюванням і потребує наявності вітаміну В6.

В6 піридоксин і здоров'я жіночої репродуктивної системи

Регуляція гормонального балансу, утворення гормонів теж заслуга вітаміну В6, особливо для представниць прекрасної статі. Вітамін бере участь у перетворенні триптофану в серотонін - нейротрансмітер для того, щоб підтримати настрій, сон і апетит. Також достатня кількість серотоніну в організмі жінки забезпечує нормальний перебіг менструального циклу, утворення естрогену та прогестерону, які напряму впливають на функціонування репродуктивної системи та її органів.

Нестача ж може спричинити проблеми з циклом, із зачаттям, перебігом вагітності та періодом менопаузи.

Одне дослідження проведено серед жінок із полікістозними яєчниками, які мали проблеми з овуляцією. Учасниці дослідження, яким надавали додаткові дози вітаміну В6, показали поліпшення функції яєчників, регулярність менструального циклу та підвищену ймовірність овуляції.

Серце та судини з вітаміном В6

Завдяки своїм антиоксидантним властивостям і блокуванню запалень, вітамін В6 підтримує цілісність судин, серцевої системи. Також йому властиво регулювати рівень гомоцистеїну, щоб уникнути вам найпоширеніших захворювань серця (утворення атеросклеротичних бляшок, пошкодження судинних стінок).

В6 і боротьба з канцерогенами

Канцерогени - це речовини або агенти, які можуть викликати рак або збільшувати ризик його розвитку. Вони можуть бути різного походження: хімічними сполуками, радіацією, інфекціями та іншими факторами. Канцерогени можуть проникати в організм через повітря, їжу, воду або контакт із забрудненими поверхнями.

Приклади канцерогенів включають тютюновий дим, арсен, азбест, формальдегід, радіоактивні речовини, деякі віруси, такі як вірус папіломи людини (ВПЛ), тощо. Ці речовини можуть пошкоджувати ДНК у клітинах, порушувати їхнє нормальне функціонування і призводити до неконтрольованого поділу клітин, що є основою розвитку раку.

Вітамін В6 відіграє важливу роль у боротьбі з канцерогенами, оскільки він бере участь у метаболічних процесах, включно з обміном амінокислот, синтезом ДНК і регуляцією генів. Він допомагає відновлювати пошкоджену ДНК, пригнічувати ріст ракових клітин і зміцнювати імунну систему організму.

Деякі дослідження засвідчили, що вітамін В6 з вітамінами групи В - В9 і В12 здатні забезпечити оптимальний захист від канцерогенів і підтримання здоров'я клітин організму в комплексі зі здоровим способом життя, помірною фізичною активністю та періодичним контролем свого здоров'я.

Підтримка зору з вітаміном піридоксином

Для підтримки здоров'я зору важливо також приймати вітамін В6, він активізує передачу нервових імпульсів не тільки в головний мозок, а й передає сигнали в очі. Також він підтримує метаболічні процеси, що живлять тканини органів зору, бере участь в утворенні білка колагену - структурного компонента рогівки очей.

Для людей похилого віку вживання вітамінів, де є вітамін В6, вкрай важливе, оскільки є можливість уникнути розвитку катаракти, сухості очей, запалення рогівки, погіршення якості зору.

Ревматоїдний артрит: вплив вітаміну В6

Ревматоїдний артрит вражає наші суглоби і ускладнює рухову активність, спричиняє дискомфорт. Для його лікування потрібен комплексний підхід, зокрема й додавання в раціон вітаміну В6. Водорозчинний вітамін, накопичуючись, допомагає знизити поріг запалень, поліпшити обмінні процеси в суглобах, кістках. Також він прямо впливає на клітини імунітету, які допомагають організму ефективніше боротися з інфекціями.

Добова потреба у вітаміні піридоксині

Як і всі інші вітаміни, добавки, вітамін В6 рекомендується приймати, виходячи зі статі, віку, глибини дефіциту, наявності захворювання. Так, наприклад, дітям до 17 років - рекомендується приймати від 0,3 мг до 1,3 мг піридоксину. Дорослим чоловікам і жінкам - від 1,5 мг до 2 мг жінкам-годувальницям.

Продукти, що містять вітамін В6

Вітамін В6 (піридоксин) можна отримати з різних харчових джерел. Ось деякі продукти, багаті на вітамін В6:

Продукт

Вміст вітаміну В6 на 100 г

Перепелині яйця

1,5 мг

Яловича печінка

0,9 мг

Насіння соняшнику

0,8 мг

Форель

0,6 мг

Гречка

0,4 мг

Картопля

0,3 мг

Банани

0,3 мг

Куряча грудка

0,2 мг

Лосось

0,2 мг

Авокадо

0,2 мг

Шпинат

0,1 мг

Це лише деякі приклади продуктів, багатих на вітамін В6. Збалансоване харчування, що включає широкий спектр продуктів, допоможе забезпечити достатнє споживання вітаміну В6 для підтримки здоров'я.

Нестача піридоксину в організмі: симптоми

Якщо ви відчуваєте нервозність, дратівливість, проблеми з концентрацією уваги, порушення пам'яті, ваша шкіра стала сухішою, лущиться, з'явилися тріщини, діагностовано анемію, знижено імунітет та апетит, навколо очей спостерігається запалення - це можуть бути перші ознаки, що організм потребує піридоксину.

Щоб мінімізувати ризик дефіциту, зверніться до лікаря для того, щоб він призначив вам прийом вітаміну В6. Для кожного віку дозування різне. Купити вітамін В6 ви можете на сайті здорового і правильного харчування Джині з доставкою по Україні. В наявності понад 10 варіантів піридоксину з дозуванням від 25 мг як монопрепарат і в складі вітамінно-мінеральних комплексів.

Популярні виробники вітаміну В6

Рекомендуємо ознайомитися з добавками таких брендів, як Solgar, Carlson Labs, Now Foods, Klaire Labs, Pure Encapsulations, Swanson у капсулах, таблетках. Ціна піридоксину від 275 гривень за упаковку 100 капсул з дозуванням 100 мг.

Всі бади оригінальні, з детальним описом і рекомендаціями щодо застосування. Для отримання детальнішої інформації, звертайтеся до менеджера, номер якого вказано на сайті. Він підкаже все і навіть більше, що треба знати про вітамін В6!