
Що таке печія?
Печія - це досить поширений стан, який провокує дискомфорт і печіння в ділянці стравоходу, горла. Він не виникає сам по собі, і пов'язаний найчастіше з особливостями харчування, способу життя, наявністю захворювань стравоходу, шлунково-кишкового тракту, наприклад, кислотний рефлюкс або гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Також на виникнення печіння може вказувати наявність вагітності.
Печія може тривати кілька хвилин, і навіть годин. Якщо ж вона не припиняється і після приймання певних препаратів від печії та нетравлення, то необхідно звернутися до лікаря для подальшого обстеження, зокрема гастроендоскопії.
Поширеними симптомами печії вважається:
-
печіння в грудях;
-
біль у грудях під час нахилу, зміни положення;
-
печія в горлі, під час ковтання;
-
неприємна відрижка (регургітація);
-
деформований присмак - усе здається то солоним, то кислим, то гострим;
-
нетравлення шлунка, розлад кишечника;
-
утруднене ковтання.
Причини печії
Для того, щоб виявити чинники, які впливають на виникнення печії, необхідно розібратися в роботі стравоходу. Отже, перед тим, як їжа потрапляє до шлунка, вона проходить шлях стравоходом (довга трубка), потім, щоб потрапити до шлунка, має відкритися належним чином клапан (серцевий сфінктер). Коли він відкривається, то їжа потрапляє в шлунок, коли закривається, їжа залишається в шлунку.
Усередині шлунка є соляна кислота, яка забезпечує процес перетравлення їжі. Основне завдання шлунка і зосереджене в тому, щоб утримувати в ньому їжу, але буває, що він не справляється і залишки потрапляють до стравоходу, провокуючи виникнення відчуття печіння, яке і називається печією.
Її провокує низка найпоширеніших причин:
-
Вагітність. Під час вагітності гормон прогестерон впливає на розслаблення нижнього сфінктера стравоходу, і як результат виходить соляна кислота.
-
Грижа стравохідного отвору, за якої живіт може випинатися в груди.
-
Хронічний стан під назвою гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.
-
Прийом лікарських препаратів, що провокують печію.
-
Продукти з високим вмістом кислої основи - цитрусові, цибуля, часник, помідори, газовані напої, кава, алкоголь.
-
Харчові звички, нераціональне харчування, шкідлива їжа (жирні продукти, фаст-фуди, кава), куріння, пізні прийоми їжі.
Поширеність печії в розвинених країнах
Печія вважається поширеним захворюванням у розвинених країнах, і на неї страждають третина жителів окремо взятої країни, це і жінки, і чоловіки, і навіть діти. Печія - це хвороба розвинених країн, де велика кількість вуличної, швидкої і шкідливої їжі. Це хвороба "обмеженого часу" на здорове і правильне харчування, оскільки всі намагаються багато працювати, але упускати питання, пов'язані зі здоровим харчуванням.
Печія може бути непоміченою, хоча спочатку здатна зачіпати горло, ніс, і ви можете навіть і не подумати, що у вас проблеми зі стравоходом. Розпізнати проблеми зі шлунково-кишковим трактом спочатку може отоларинголог, потім гастроентеролог. Для цього використовують методи добового моніторингу pH, рентгенологічне та ендоскопічне дослідження стравоходу, манометрію, сцинтиграфію та інші методи.
Після чого ухвалюється рішення про профілактику або лікування печії. Для профілактики достатньо приймання бадів проти печії, зміни способу життя, дотримання дієти. Але також може знадобитися і медикаментозне лікування, яке б нормалізувало кислотність і поліпшило моторику шлунка.
Для профілактики печії та ГЕБР рекомендується:
-
скоригувати масу тіла;
-
додати фізичні вправи;
-
приймати їжу невеликими порціями, дотримуючись інтервалу;
-
не переїдати;
-
виключати навантаження на черевну порожнину (виключити тісний одяг, ремені, надмірні фізичні навантаження);
-
засинати в піднятому положенні голови на 15-20 см;
-
виключити з раціону жирну, гостру, кислу, перчену, мариновану, солодку їжу;
-
виключити газовані напої;
-
обмежити куріння і вживання алкогольних напоїв.
Нижче ми розглянемо всі варіанти, і перевіримо, що допомагає від печії.
Вісім натуральних добавок від печії, кислотного рефлюксу і нетравлення
Для профілактики кислотного рефлюксу рекомендується приймання натуральних бадів проти кислотного рефлюксу на основі рослинних екстрактів. Вони представлені у формі капсул, таблеток, настоянок для зручності прийому. Кожен компонент має переваги і може бути використаний для пом'якшення симптомів печіння в шлунку, стравоході та в ділянці горла.
Кальцій
Кальцій - це мінерал, який необхідний для підтримки кісток, їх міцності, амортизації суглобів, забезпечення рухливості. Також кальцій здатен впливати на пом'якшення симптомів рефлюксу, позбавляє небажаної стравохідної кислоти.
Потрапляючи в організм, кальцій діє максимально швидко, перетворюється на діоксид вуглецю і пригнічує кислоту. Він корисний у разі нетравлення шлунка, підвищеної кислотності. Вважається антацидом, який застосовується для профілактики та лікування цих станів.
Його можна отримати у формі біологічно активного засобу від печії (найчастіше це форма карбонату кальцію) або ж із харчових продуктів, наприклад, із молока. Молоко містить видиме дозування натурального кальцію та білків, які разом стимулюють секрецію гастрину.
Гастрин - це гормон, що збільшує скорочення LES і сприяє спорожненню вмісту шлунка. Він допомагає їжі швидше перетравлюватися і для підйому наверх залишається менше їжі, а отже нейтралізується фактор виникнення печії.
Але важливо не перестаратися з молочними продуктами, оскільки вони містять багато жирів, які можуть погіршити ситуацію і перешкоджати часу спорожнення шлунка. Рекомендується вживати молоко з нижчим % жирності, або застосовувати рослинне молоко - мигдальне, вівсяне, кокосове.
Гідрохлорид бетаїну
Гідрохлорид бетаїну або триметилгліцин - це вітаміноподібна речовина, що трапляється в зернових продуктах як елемент, що допомагає соляній кислоті швидше розщеплювати залишки їжі. Застосовується для профілактики багатьох захворювань: акне, розацеа, харчової алергії, хронічного кандидозу, дерматиту, каменів у жовчному міхурі, кропив'янки, гастриту, вітиліго, ревматоїдного артриту і, звісно, за гастроезофагеальної рефлюксної хвороби.
Як харчову добавку від печії бетаїн HCl іноді поєднують із травними ферментами, такими як пепсин або протеаза, щоб допомогти перетравленню білка. Пепсин - це корисний харчовий фермент, який допомагає бетаїну розщеплювати їжу на дрібні частинки, які потім легко засвоюються тонким кишечником.
Тандем бетаїну з пепсином показаний за низької кислотності шлункового соку, і нормалізує за регулярного прийому рівень pH. На сайті Джині ви можете вибрати кілька популярних виробників пепсину і бетаїну: Solaray, Doctor's Best, Now Foods. Усі вони представлені у формі вегетаріанських капсул із дозуванням 650 мг на порцію. Для полегшення симптомів рефлюксу ці БАДи необхідно приймати під час їжі, розділяючи на 1-3 прийоми.
Альгінат
Найчастіше альгінати призначаються для симптоматичного придушення неприємного відчуття від печії, коли напади спостерігаються раз на тиждень або ще рідше.
Прикладом альгінатів можуть бути бурі водорості, з яких отримують спеціальні водорозчинні біополімери. Вони найчастіше представлені у формі гелів, які покривають слизову стравоходу і шлунка захисною піною, і вже через 3-5 хвилин знімають кислотний рефлюкс.
Найчастіше альгінова кислота комбінується з карбонатом кальцію, гідроксидом алюмінію і застосовується додатково для профілактики виразки шлунка, гастриту, ГЕРХ, кислотного розладу шлунка.
Але перед прийомом альгінатів рекомендується проконсультуватися з лікарем, якщо у вас є захворювання нирок, каміння в нирках, важкі запори або зневоднення. Вагітним жінкам і жінкам, які годують груддю, прийом альгінатів краще пропустити або ж поговорити з лікарем про прийнятне дозування.
Якщо після прийому з'явився сильний біль у животі, погіршився стан шлунка, змінилося відчуття смаку, рекомендується прийом бад від печії припинити приймати і звернутися до лікаря. Але загалом альгінати - це речовини, які дійсно знімають симптоми печії.
Мелатонін
Позитивні властивості гормону сну мелатоніну відомі давно. Насамперед він нормалізує сон, його глибину і якість. Зменшує симптоми сезонної депресії, нормалізує загальне самопочуття, стимулює вироблення гормону росту в чоловіків, підтримує здоров'я очей і зору. Відрізняється також ще однією додатковою перевагою для здоров'я людини - знімає симптоми ГЕРХ, а саме блокує секрецію шлункового соку, знижує вироблення оксиду азоту, сполуки, що розслабляє нижній сфінктер стравоходу, даючи змогу шлунковій кислоті проникати в стравохід.
Мелатонін можна приймати як монопрепарат або як комплексну добавку для профілактики кислотного рефлюксу.
Гліциризинат солодки
Гліциризинат солодки або дегліциризинова солодка слугує альтернативним методом профілактики печії. DGL - це форма солодки, яку люди обробляють для безпечнішого вживання. Вони видаляють значну кількість речовини, званої гліциризином. Це робить DGL безпечнішим для тривалого використання без шкоди травній системі.
Солодка покращує вироблення слизу, який слугує бар'єром для кислоти в шлунку та стравоході. Бар'єр затягує пошкоджені тканини та запобігає виникненню кислотного рефлюксу в майбутньому.
Крім цього солодка здавна допомагала за болю в горлі, за респіраторних інфекцій, вірусних інфекцій.
Мастикова смола
Мастикову смолу отримують з мастикового дерева, яке використовували здавна для освіження дихання і поліпшення якості травлення. У формі добавок інгредієнт показаний для профілактики кислотного рефлюксу, пептичних виразок, запальних захворювань кишківника, бактеріальних і вірусних інфекцій.
Для зручності застосування, мастикова смола представлена у формі жувальних гумок, які знімають симптоми печії, болю в животі, при запаленнях. Позитивний вплив жувальної гумки на травлення може бути пов'язаний з антиоксидантами та протизапальними сполуками, що містяться в ній.
Мастикова смола здатна нейтралізувати кишкові бактерії Helicobacter pylori, придушити ріст інших бактерій, що провокують виразкове захворювання шлунка.
Корінь імбиру та листя артишоку
І артишок, і імбир використовували для лікування печії. Використовували листя, стебла, корінь для приготування спеціальних настоянок. Ці інгредієнти сприяють швидкому спорожненню шлунка, його розвантаженню від їжі, також запобігають здуттю живота, сонливості. Артишок та імбир посилюють моторику шлунка і сприяють його м'язовому розслабленню, і як результат запобігають виникненню печії.
Олія перцевої м'яти
Перцева м'ята показана в разі синдрому подразненого кишківника, газоутворення, нетравлення шлунка, а також у разі ГЕРХ або кислотного рефлюксу. Для кишківника м'ята діє як заспокійливий елемент, що знімає запалення і больові відчуття. Для шлунка - здатна розслабити м'яз сфінктера, але загалом здатна й нашкодити, бо це розслаблення провокує просочування їжі в стравохід і, як наслідок, спричинити відчуття печії.
Дієтичну добавку з олією перцевої м'яти краще приймати в комплексному складі як додатковий інгредієнт, що знімає запалення травної системи.
Які добавки приймати в разі печії, кислотного рефлюксу та нетравлення?
На сайті інтернет-магазину бадів Djini представлені тільки найкращі бади проти печії та кислотного рефлюксу:
-
Ферменти для травлення, Solaray, 90 капсул
-
Бетаїн з пепсином і тирличем, Doctor's Best, 120 капсул
-
Бетаїну гідрохлорид, Now Foods, 648 мг, 120 капсул
-
Артишок, Nature's Way, 60 капсул
-
Екстракт мастикової смоли, 1000 мг, Solaray, 45 капсул
-
Алое вера, сік із листя, Nature's Way, 1000 мл
-
Панкреафіл, СмартМед, рослинний спиртовий екстракт, 30 мл
-
Chromium Picolinate, Now Foods, піколінат хрому 200 мкг, 250 капсул
-
Травні ферменти папайї, Now Foods, 180 пастилок
-
Глюкоманнан, Now Foods, 575 мг, 180 капсул
Домашні народні засоби від печії та кислотного рефлюксу
Печія, кислотний рефлюкс, нетравлення шлунка - це неприємні стани, що виникають не лише від жирної та шкідливої їжі, а й від паління, надмірного вживання кави, грижі стравохідного отвору діафрагми, пов'язані з проблемами дихання, неправильною позою сну, щільним одягом. Для того, щоб мінімізувати неприємні симптоми, необхідно знати кілька перевірених лайфхаків, які називаються натуральними засобами від печії.
Алое вера
Алое здатне зняти запалення і печію, але щоб не нашкодити, бо рослина може завдати опіків слизовій оболонці, необхідно правильно його приготувати. Спочатку добре промити, просушити листя, подрібнити в м'ясорубці або блендері. Щоб уникнути опіків, рекомендується додати мед.
Алое ліпше брати те, якому більше 3 років і воно має багато поживних речовин.
Приготований напій ліпше тримати в холодильнику і застосовувати як профілактику - до 2 місяців по чайній ложці перед їдою, або ж безпосередньо під час виникнення печії.
Яблучний оцет
Краще брати менш концентрований яблучний оцет і обов'язково змішувати зі 100 мл води. Приймати під час нападу печії. Хоча рецепти з яблучним оцтом краще застосовувати з обережністю або віддати перевагу біодобавкам. Сам по собі рідкий оцет може завдати опік слизовій оболонці та стати причиною гастриту і виразки.
Сода
Сода з водою може на деякий час зняти різкий напад печії, але потім вона утворюється на газ, який спричиняє дискомфорт травній системі. Тому цей рецепт краще використовувати тоді, коли інших альтернативних методів немає під рукою.
Мед
Вживання меду полегшує відчуття тяжкості в шлунку, сприяє швидкому перетравленню їжі, а також має обволікальні та пом'якшувальні властивості. Його можна вживати окремо по чайній ложці або разом із бананом, наприклад, у коктейлі. Для цього необхідно стиглий банан подрібнити в блендері та з'єднати з 250 мл води, столовою ложкою меду. Приймати тоді, коли з'являється печія.
Білокачанна капуста
Якщо вживати тільки листя капусти, то за гастриту вона не принесе користі, а навпаки погіршить ситуацію. А якщо застосовувати як вичавлений сік, то цілком 2-3 столові ложки на день здатні надати профілактику печії, запалень і регургітації.
Рисовий відвар
Ще один метод, як позбутися печії, це приймати рисову воду. Рекомендується відварити в 2 лістрах води півсклянки рису, остудити і приймати перед їжею по склянці рідини.
Жувальна гумка без цукру
Саме жувальна гумка без цукру, м'яти прискорює вироблення шлункового соку, і, як результат, скорочується час розщеплення й перетравлення їжі, знімається тиск на стінки шлунка і стравоходу. Лужне середовище в ротовій порожнині, потрапляючи в стравохід і шлунок, блокує дію кислого середовища, і як результат знімає нав'язливе печіння.
Іноді жуйка здатна позбавити від нудоти і запаморочення.
Вплив способу життя на печію і кислотний рефлюкс
Якщо немає хронічних захворювань шлунка і стравоходу, то запобігти появі печії та кислотного рефлюксу можна за допомогою способу життя. Рекомендується стежити за своїм раціоном і максимально обережно вживати гостру та жирну їжу. Якщо це сталося, то мати при собі засіб від печії екстреного впливу - біодобавки або натуральні інгредієнти.
Якщо ж печія має хронічний характер, то ліпше звернутися до лікаря, щоб попередити розвиток більш серйозних захворювань.