Чим викликані судоми в ногах

Судоми в ногах часто спостерігаються під час фізичних вправ, різких рухів, під час сну або під час плавання. Відчуття не з найприємніших, бо спазми, біль ускладнюють пересування, якщо судоми в передній або бічній частині гомілки, підошви та пальців ніг, а якщо судоми в грудній клітці, то й зовсім може бути утруднене дихання. Тривалість судом може бути від кількох секунд до кількох хвилин.

Спровокувати раптовий напад нічних судом здатні:

  • неправильне положення під час сну;

  • надмірне перевантаження деяких груп м'язів;

  • одностороннє напруження м'язів під час спортивних тренувань або інтенсивні навантаження в спеку без дотримання водного балансу;

  • купання в холодній воді;

  • плоскостопість, взуття не за розміром;

  • фізична активність без попередньої підготовки;

  • електролітний дисбаланс (дефіцит магнію, натрію та інших мінералів);

  • ниркова і печінкова недостатність;

  • зайва вага, ожиріння;

  • варикозне розширення вен;

  • неврологічні розлади (вегето-судинна дистонія, бічний аміотрофічний склероз, ураження нервів спинного і головного мозку);

  • бактеріальні інфекції;

  • прийом проносних, протизаплідних засобів і препаратів від високого артеріального тиску;

  • захворювання ендокринної системи;

  • порушення метаболічного обміну;

  • вагітність і гормональний дисбаланс.

Причини можуть бути різними, але якщо спазмування м'язів у вас вкрай рідкісне явище, то найімовірніше це ідіопатичні судоми в литках ніг, на що може впливати найчастіше генетична схильність.

Судоми в ногах через дефіцит вітамінів

Останні дані світової статистики показують, що кожна 10 людина у світі хоча б раз у житті, але відчувала періодичні судоми. Виходячи з перерахованих вище чинників, які здатні спровокувати судоми, є одна з основних причин - дефіцит вітамінів і мінералів в організмі. Кальцій, магній, калій, натрій, цинк, вітамін С, вітамін D3, вітаміни групи В - це частина вітамінів і мінералів, нестача яких може вплинути на виникнення нічної судоми в нозі.

  • Кальцій впливає на ріст, міцність кісток, зубів, також відповідає за процес згортання крові, м'язову активність і передачу нервових імпульсів. Магній бере участь приблизно в 300 метаболічних процесах і впливає на м'язову активність, зокрема сприяє м'язовому розслабленню. Ці два мікроелементи тримають м'язи в тонусі: кальцій сприяє їхній міцності, а магній, коли необхідно, розслабляє їх. В організмі кальцій і магній мають бути в рівноцінному балансі, один без другого будуть погано засвоюватися.

  • М'язові спазми, відчуття хронічної втоми, закреп або високий кров'яний тиск може свідчити про брак калію в організмі, про гіпокаліємію. Калій в організмі відповідає за перерозподіл рідини в організмі, передачу нервових імпульсів і м'язові скорочення, загалом - за електричну активність клітин нервів, м'язів і серця.

  • Нестача цинку також може стати причиною виникнення деяких типів нічної судоми ніг, наприклад, під час менструацій або за печінкових кольок.

Нестача вітамінів групи В теж може спричиняти нічні судоми в литках ніг. Цей комплекс водорозчинних вітамінів важливий для правильного функціонування мозку і нервів, поліпшення стану серцево-судинної системи і нормального виробництва гормонів, стимулює енергійність, витривалість і покращує процеси травлення. Часто вітаміни групи В призначають у комплексі з магнієм.

Вітамін D3, холекальциферол - це основа для здорової шкіри, гарного самопочуття в будь-яку пору року. Разом із кальцієм і магнієм він стимулює м'язову активність, тримає м'язи в тонусі, слугує профілактикою їхньої ригідності та в'ялості.

Нічні судоми в ногах симптоми

Мимовільні сильні м'язові скорочення часто виникають під час сну і можуть зачепити литкові м'язи, м'язи стегон або м'язи ніг. З однаковою інтенсивністю виникають нічні судоми в ногах у вагітних, жінок, старших за 25 років, чоловіків, літніх людей і навіть дітей. На їхню появу може впливати як генетична схильність, так і вік, рівень фізичної активності, спосіб життя, наявність хронічних захворювань.

Судоми ніг у литках

Нічні судоми в литках (задня частина гомілки) відчуваються як стиснуті, скорочені м'язи, що стискаються у вузол. Це дуже незручно, болісно або навіть нестерпно. М'язи в цій ділянці можуть боліти протягом кількох годин після того, як спазм мине. Спровокувати біль може фізичне перенапруження, дефіцит мінералів і вітамінів, зневоднення, виснаження електролітів.

Судоми в литках

Біль у литках вночі може тривати від кількох секунд до кількох хвилин, і найнеприємніше, що це змушує прокинутися від судоми й ускладнює після засинання; на ранок можуть проявитися проблеми із самопочуттям, страждає ходьба, і біль може нагадувати про себе протягом усього дня.

На виникнення судом у литках впливають ті самі причини, що й на часті судоми в ногах, додатково може спровокувати біль тривале денне перебування за комп'ютером; вживання багатьох стимуляторів (кофеїну), які виводять електроліти з організму та перешкоджають засвоєнню деяких вітамінів і мінералів. Особливо офе може виводити з організму магній - мікроелемент, який безпосередньо впливає на м'язовий тонус, провідність нервових імпульсів. Також біль у литках - це наслідок варикозного розширення вен.

Нічні судоми ніг у вагітних

Найчастіше судоми в кінцівках ніг вагітних з'являються в другому-третьому триместрі. Додатково жінки страждають набряком ніг і варикозним розширенням вен. Серед чинників, що провокують судоми у вагітних:

  • зайва вага;

  • малоактивний спосіб життя;

  • метаболічні зміни;

  • дефіцит вітамінів і мінералів.

Для профілактики частих судом у кінцівках рекомендується підбирати і носити зручне взуття, контролювати рівень вітамінно-мінерального харчування, дотримуватися питного режиму, займатися легкими фізичними вправами за узгодженням з лікарем і робити легку розтяжку перед сном.

Нічні судоми ніг у жінок

Нічні судоми у жінок виникають із віком, особливо від коливання гормонального фону, вагітності та годування груддю, нервовими напруженнями, менопаузою. Вік впливає на запаси вітамінів і мінералів в організмі. Так після 30 років важливо моніторити баланс і заповнювати його за рахунок прийому біологічно активних добавок, раціону. Не останнє місце посідають фізичні вправи, які стимулюють правильне скорочення м'язів, баланс рідини в організмі.

Нічні судоми ніг у чоловіків

Чоловіки також схильні до судом у литках ніг, насамперед через важкі фізичні навантаження, якщо вони спортсмени, або предметом роботи є фізична витривалість. Також із віком посилюються хронічні захворювання, зокрема захворювання серцево-судинної системи, печінки, нирок, репродуктивної та нервової системи. Шкідливі та нездорові звички - алкоголь, куріння, неправильне харчування - ще одні тригери, які провокують розвиток нічних судом стопи.

Нічні судоми ніг у літніх людей

Що ви старші, то більша ймовірність виникнення судоми в ногах. Це пов'язано з тим, що ваші сухожилля (тканини, що з'єднують м'язи з кістками) природним чином коротшають із віком. На це впливає порушення водного балансу, вікове зменшення вітамінно-мінеральних компонентів в організмі, стать, спосіб життя, наявність хронічних захворювань (особливо цукровий діабет, ниркова та печінкова недостатність), онкологія. Для профілактики судом людям похилого віку рекомендовано додатково вживати кальцій, магній, вітамін D3, цинк, не тільки для нервово-м'язового тонусу, а й зміцнення імунної системи, формування здорової імунної відповіді на всілякі стрес-фактори.

Нічні судоми ніг у дітей

Судоми у дітей вночі можуть виникати, коли дитині наснився поганий сон, або ж дитина занадто активна вдень, вживає недостатню кількість рідини.

У віці до 5 років можуть зустрічатися фебрильні судоми через підвищення температури тіла. Афективні судоми трапляються через ті ж кошмарні сни, особливо якщо дитина перед сном дивиться барвисті яскраві мультики.

Якщо судоми тривають понад 5 хвилин, необхідно звернутися до педіатра, щоб не упустити основного захворювання, яке може впливати на судоми нічні в ногах.

Якщо судоми пов'язані більше від роду активності дитини, то слід батькам дотримуватися деяких профілактичних способів:

  • теплі ванни перед сном;

  • легкі розтяжки;

  • підібрати матрац, подушку і ковдру, які максимально сприятимуть розслабленню малюка уві сні;

  • забезпечити повноцінне харчування, багате на магній, кальцій, цинк, вітаміни групи В, С і вітамін D3.

Нічні судоми лікування та профілактика

Лікування нападу частих судом ніг має обговорюватися з лікарем, адже за непримітними нападами можуть ховатися серйозніші проблеми. Але щоб мінімізувати напади або в майбутньому не допустити їх виникнення рекомендується:

  1. Збалансоване харчування, де половину раціону можуть становити харчові продукти і вітаміни, мінерали, біодобавки. Особливо корисними продуктами для м'язового тонусу вважаються банани, горіхи, крупи, білкова їжа.

  2. Регулярні вправи на розтяжку, які покращують кровообіг і постачання клітин організму киснем.

  3. Водно-питний баланс.

  4. Мінімізація вживання кофеїну, інших стимуляторів активності, які ускладнюють процес засвоєння кальцію, магнію і стрімко виводять з організму електроліти.

  5. Контроль зручного взуття, яке не здавлює м'язи. Жінки, які носять часто високі підбори, найчастіше схильні до судом у литках ніг.

  6. Контроль місця для сну: подушки, ковдри, матраца, які сприятимуть максимальному розслабленню під час сну.

  7. Уникнення стресових ситуацій, які впливають на вичерпання магнію в крові.

  8. Прийом теплих ванн для всього тіла, і особливо ніг перед сном (магнієва сіль).

  9. Контрастний душ із застосуванням теплої та холодної води. Покращує кровообіг і знімає спазми.

  10. Плавання, йога, скандинавська ходьба зміцнюють м'язи і сприяють розслабленню, що важливо для підтримки тонусу.

На сайті інтернет-магазину здорового і правильного харчування Djini для профілактики судоми на ногах ви можете вибрати величезний асортимент бад: