Інфекція, яка поширюється в ротовій порожнині та геніальній ділянці, називається герпесом. На її виникнення впливає звичайний вірус ВПГ-1 і ВПГ-2. Носіями першого є близько 3,7 млрд жителів планети, носіями другого - до 500 млн. ВПГ-1, або вірус першого типу, найчастіше вражає ділянку навколо рота, ротову порожнину, обличчя, другий же ВПГ-2 - геніталії, особливо після незахищеного статевого акту або під час пологів.

На жаль, цей вірус, потрапивши один раз в організм, залишається в ньому жити назавжди, проявляючись пухирями, виразками, свербінням, почервонінням час від часу, наприклад, у період гострих респіраторних інфекцій, застуди. Саме в той момент, коли організм ослаблений і знижена резистентність імунітету. Але лікувати герпес можна, необхідно і вкрай важливо, оскільки обидва віруси легко можуть мінятися місцями і вражати шкірні покриви, але вже з більшою інтенсивністю.

У цій статті на сайті інтернет-магазину Джині ми розглянемо, що впливає на виникнення вірусу герпесу, основні симптоми, як убезпечити себе і які засоби мають бути завжди під рукою, щоб мінімізувати негативний вплив інфекції на організм.

Причини появи герпесу

Герпетична лихоманка на губах, оперізувальний герпес або герпес на геніталіях виникають не просто так. Серед основних і найпоширеніших причин герпесу:

  • тривале перебування в умовах зниження температури, що спричиняє переохолодження організму;

  • порушення роботи гормонів, проблеми з менструальним циклом;

  • постійні стресові ситуації;

  • дотримання шкідливих звичок, які провокують розвиток герпесу;

  • механічні пошкодження губ, ротової порожнини;

  • нехтування особистою гігієною і використанням індивідуальних засобів, предметів.

Симптоми герпесу

У світі існує безліч досліджених вірусів герпесу і кожен з них проявляється по-різному, має характерні симптоми. Але що їх об'єднує, так це поколювання в ураженій зоні, почервоніння, свербіж, дрібні ранки та пухирі.

  • Для першого типу вірусу ВПГ-1 усі перелічені вище симптоми повністю підходять, але буває, що він може протікати безсимптомно, а людина, не підозрюючи того, далі здатна розносити ротову інфекцію.

  • ВПГ-2 проявляється висипаннями в ділянці статевих органів, дрібними пухирцями, які можуть лопатися і братися кірками. Це призводить до явного дискомфорту під час відвідування туалету або під час особистої гігієни.

  • Третій тип герпесу знайомий як оперізувальний лишай. На його появу впливає зниження резистентності імунітету і вітрянка, якою людина колись перехворіла.

  • Епштейн-Барра - 4-й тип герпесу досить підступний і небезпечний для горла, мигдаликів і загалом усього організму, оскільки розноситься по ньому. А причиною його поширення слугує користування побутовими предметами людини, яка має герпес.

  • Цитомегаловірус (5-й тип) досить небезпечний для людей з ВІЛ/СНІДом, новонароджених і вагітних жінок. Загалом він проявляється як ГРВІ з кашлем, нежиттю, збільшенням лімфатичних вузлів.

  • Шостий тип найчастіше схоплюють діти 1-2 роки життя. Характерні шкірні висипання, які через кілька днів зникають, і в малечі виробляється імунітет до нього.

  • Синдром хронічної втоми або вірус герпесу в крові 7-го типу. Поки вченим складно встановити шляхи зараження ним.

  • 8-й тип вражає шкіру і вкрай небезпечний для людей з імунодефіцитом, оскільки може спровокувати розвиток раку шкіри.

Стадії

Період одужання від герпесвірусної інфекції становить близько 8-12 днів. У цей час вірус проходить кілька стадій свого розвитку:

  1. У перший день (початковий етап) людина відчуває неприємне поколювання, свербіж, легкий біль, стягнутість ураженої ділянки шкіри.

  2. До 4 дня з'являються пухирці, заповнені рідиною. Зовні видно опухлість.

  3. До 8 дня пухирці починають підсихати і беруться скоринками, шкіра пересихає і тріскається.

  4. До 12 дня відбувається відлущування кірочок, зменшення набряклості та регенерація ураженої ділянки шкіри.

Як передається герпес

Вірус герпесу з характерними для нього пухирцями, заповненими рідиною, вражає не тільки ділянки шкіри, а й негативно впливає на нервові закінчення, слизові оболонки. Щоб убезпечити себе, важливо запам'ятати, що герпес (вісім його різновидів) передається контактним, повітряно-крапельним, побутовим, статевим і вертикальним шляхом від матері до дитини під час пологів. Більш детально наводимо інформацію нижче:

  • шкірний контакт з інфікованою людиною через поцілунок, посуд або інші засоби особистої гігієни;

  • незахищений секс із носієм герпесу;

  • контактний вид спорту, коли через м'яч або інші предмети собі ж або іншим учасникам можна передати вірус на інші частини тіла;

  • нестерильні процедури в косметологічному, стоматологічному кабінетах.

Способи профілактики герпесу

Для запобігання виникненню вірусу герпесу необхідно бути завжди напоготові, тому що нас постійно оточує багато інших інфекцій, відсутність стерильності там, де вона має бути, гарантовано. Крім цього важливо:

  • уникати шкірних, повітряно-крапельних контактів із потенційним зараженим на вірус;

  • користуватися тільки своєю чашкою, ложкою, іншим посудом, рушником, тобто предметами, які призначені виключно для вашого організму;

  • зробити скринінг здоров'я на відсутність венерологічних інфекцій і захворювань;

  • користуватися гормональними контрацептивами, презервативами;

  • якщо статевий партнер має явні ознаки ВПГ-2, то краще утриматися від статевих контактів до повного лікування.

Стримати розвиток герпесу також можна, якщо виконувати кілька нескладних рекомендацій. Наприклад, користуватися сонцезахисними кремами, дотримуватися симптоматичної терапії, якщо герпес проявляється до 3 разів на рік. Також фахівці рекомендують проходити таку терапію, якщо ви збираєтеся відвідувати країни з високим випромінюванням УФ-променів.

Засоби від герпесу

На жаль, швидко вилікувати герпес не вийде, поки не пройде вірус свій інкубаційний період у 12 днів. На нього можна впливати симптоматично, з профілактичною метою або ж впливати медикаментозно, або лікувати герпес у домашніх умовах. Серед основних форм випуску препаратів для терапії герпесу - мазі, креми, бальзами, таблетки, капсули, вітаміни і мінерали, біологічно активні добавки і продукти, ін'єкції.

Креми та мазі

Мазати герпес можна кремовими текстурами або мазями, на основі рослинних екстрактів. У будь-якій аптеці сьогодні їх можна знайти. Особливою популярністю користується мазь герпевір, яка надає не тільки профілактику виникнення інфекції, а й лікує вірус, викликаний віспою. Ацикловір, на основі якого більшість кремів, лікує вірус не тільки на губах, а й на інших ділянках шкіри, але не підходить для людей з імунодефіцитом.

Позитивну дію на лікування герпесу чинять мазі, бальзами на основі ромашки, гамамелісу, алое віри, буркуну лікарського, меліси, розмарину, кореня солодки, чорної смородини.

Противірусні препарати

У лікуванні всіх восьми пропонованих типів інфекції необхідно використовувати противірусні засоби від герпесу. До їхнього складу найчастіше входять амінокислоти, наприклад, лізин, вітаміни групи В, вітамін С. Медичні препарати часто призначаються для прийому перорально, спеціальні ін'єкції. Ліки випускаються за рецептом лікаря дерматолога або терапевта.

Способи лікування герпесу в домашніх умовах

Терапія герпесу можлива і в домашніх умовах у вигляді натуральних олій, настоянок, які можна приготувати самостійно. Боїться вірус герпесу таких мазей на основі:

  • знежиреного молока, яке необхідно наносити на губи кожні 2-3 години до повного висихання;

  • листів алое, які можна прикладати до губ до повного загоєння ран по кілька разів на день;

  • кореня солодки, його кашку з перевареною водою потрібно прикладати на ніч до губ і змивати вранці;

  • олії м'яти, ментолу. Вони заспокоюють свербіж, поколювання;

  • соку календули та вазеліну. Такий тандем дає змогу замінити бальзам для губ. Зволожує шкіру протягом усього дня і не дає виникати кіркам.

Найкращими засобами від герпесу вважаються так само, як не дивно, зубна паста або рідина для полоскання рота. У їхньому складі є знезаражувальні компоненти, які згубно впливають на вірус герпесу, зокрема. Наприклад, вживання свіжовичавлених фрешів здатне зміцнити імунну систему і в такий спосіб прискорити загоєння пухирців від герпесу.

Висновок

Вилікувати герпес, на жаль, не можна, оскільки, потрапивши один раз в організм, він там перебуває в "сплячому режимі". Щойно людина переохолоджується, має слабкий імунітет, не дотримується правил особистої гігієни, вірус прокидається й атакує шкіру. Але є вихід - його можна попередити, маючи під рукою ефективний засіб, що пом'якшує симптоми інфекції, вживаючи вітаміни та мінерали перед сезонними ГРВІ, мінімізуючи стресові ситуації.

Будь-який вірус потребує пильної уваги, адже кожен може стати його переносником, тому потрібно думати і про своє здоров'я, і про здоров'я оточуючих, а це часто наші рідні та близькі люди.