Користь і шкода БАДів формуються за рахунок медицини, вчених, людей, які випробували на собі добавки; компаній-виробників, які їх випускають, рекламних слоганів. Одні вважають біоактивні засоби марними і навіть шкідливими. Кажуть, що вони містять небезпечні для життя компоненти (крейда, хлорит натрію, важкі метали, стимулятори, стероїди, рицин, атропін, мускарин, кирказон, наприклад). Також виробники намагаються розкрити все більше корисних властивостей окремих компонентів, але не проводять якісних досліджень, цим самим наражають на небезпеку.

Є ті, хто впродовж багатьох років розуміє, що організм щодня потребує не тільки БЖУ, а й вітамінів, мінералів. З їжею вони не надходять у потрібній кількості, тому доотримати їх можна тільки за допомогою БАДів, які сьогодні по праву називаються "дієтичними добавками", але вони не мають терапевтичних властивостей. Це головна їхня відмінність від лікарських препаратів.

Користь чи шкода біологічно активних добавок - спробуємо розібратися в цій статті більш детально.

Брак мікроелементів

Кожній людині властива індивідуальна потреба в мікро- і макроелементах. Перші містяться в живих організмах з часткою меншою за 0,001%, а другі - з часткою більшою за 0,001%.

  1. Мікроелементи - це 12 структурних одиниць (С, О, Н, N, Ca, Mg, Na, K, S, P, F, Cl), але будівельним матеріалом наших клітин і тканин виступають азот, водень, кисень і вуглець.

  2. Макроелементи. Щодня в організм має надходити до 200 мг макроелементів. Це залізо, мідь, цинк, кобальт, сірка, фосфор, водень, вуглець і кисень.

Усі ці мінеральні речовини присутні в організмі в певних кількостях, але під час хвороб, вагітності, під час дієт або важких непосильних навантажень їхня концентрація знижується, за рахунок чого організм відчуває голодування. Починають страждати органи та системи організму. Якщо з'явився дисбактеріоз, значить, в організмі не вистачає цинку; надмірна вага - не вистачає хрому, марганцю і цинку; поганий ріст нігтів і волосся - дефіцит цинку, селену, кремнію і магнію.

Для поповнення якраз підійде вживання біологічно активних добавок, вітамінів, мінеральних комплексів, а не з'ясування користі та шкоди біодобавок.

Як заповнити мікроелементи

Про макро- і мікроелементи написано і сказано дуже багато. Водночас є суттєві прогалини в наших знаннях про цей, мабуть, найчисленніший і найважливіший клас харчових речовин.

Потреба в мікроелементах - це щоденна особливість організму, за якою потрібно стежити і підживлювати. Підживлювати необхідно збалансованим харчуванням, прийомом біодобавок, за можливості суперфудів. Тобто, зробити раціон максимально різноманітним, але при цьому, щоб добова потреба в мікро- і макроелементах задовольнялася.

Важливо спиратися на індивідуальну переносимість, щоб не спровокувати розвиток алергічних реакцій або посилення хронічних захворювань. Крім цього, слід контролювати кількість солі та цукру, спожитих за день. Добова норма солі - не більше 6 грамів, цукру - близько 6 чайних ложок (30 грамів за рекомендаціями ВООЗ).

Найголовнішими елементами, яких особливо потребує організм, вважаються кальцій, фосфор, магній, залізо, натрій, калій. Дефіцит заліза може спричинити розвиток хронічної анемії, дефіцит кальцію - остеопороз.

Кальцій можна отримати, вживаючи листові овочі, петрушку, шпинат, перлову крупу, молоко, сир, сир, морські водорості, м'ясо, субпродукти, волоський горіх, хліб із висівками.

Поповнити запаси фосфору можна за рахунок мигдалю, кеш'ю, шоколаду, пивних дріжджів, грибів, буряка, топінамбура, морської риби, молочних продуктів, часнику, яєць, пшеничних висівок.

Дефіцит магнію можна компенсувати бананами, родзинками, мигдалем, листовими овочами, пивними дріжджами, морськими водоростями та рибою, молоком і сиром, рисом, насінням соняшнику.

Щоб вистачало завжди заліза, потрібно їсти грушу, аґрус, яблука, бобові, томати, мідії, ковбаси сирокопчені, яйця, м'ясо, волоський горіх.

Натрій поповнюється за рахунок зелені, картоплі, маслин, проса, ікри, сиру, сала.

Калій можна отримати з абрикоса, сливи, смородини, чорниці, чорного чаю, петрушки, гречаної та вівсяної круп, м'яса, волоських горіхів, сиру.

Якщо з раціону не виходить витягти всі необхідні мінерали, є можливість пропити біодобавки - сольні або ж комплекси (вітаміни + мінерали, витяжки рослин).

Переваги БАДів

Щоб розвіяти міфи про шкоду і користь БАДів, слід ознайомитися з їхніми позитивними властивостями:

  • Біодобавки є додатковими джерелами вітамінів, мінералів, яких бракує організму.

  • БАДи дедалі частіше вважають чи не єдиним способом заповнити нестачу вітамінів і мінералів вегетаріанцям, тим, хто постує, з орфанними (рідкісними) захворюваннями, з кошерним типом харчування, тим, хто дотримується дієт.

  • Мають накопичувальний ефект у разі тривалого вживання, тому чинять профілактичний вплив (особливо важливі в міжсезоння, мають хондропротекторні властивості, допомагають під час детоксикації).

  • 1 капсула здатна заповнити потребу в добовій нормі, і замінити безліч порцій окремих продуктів.

  • Після прийому лікарських препаратів можуть допомогти у відновленні організму (зокрема після прийому антибіотиків, приймаючи пробіотики).

  • Пом'якшують дію лікарських препаратів, коли ті необхідно вживати тривало. Таким чином БАДи підтримують організм у тонусі.

  • БАДи мають більш ніж 100-річну історію і сформували довіру до своїх компаній(Solgar, NOW Foods, California Gold Nutrition, 21st Century, наприклад).

  • Класифікуються за цілями впливу, формами для споживання, віковим параметром, добовою потребою, високою формою засвоюваності (колоїдні або хелатні).

Застосування за рекомендацією лікаря

До БАДів відносять вітаміни та вітамінні комплекси, жирні поліненасичені кислоти, мінеральні речовини, макро- і мікроелементи, окремі амінокислоти, деякі моно- і дисахариди, харчові волокна, еубіотики.

Цією інформацією володіє тільки фахівець, лікар, який, виходячи зі скринінгу показників здоров'я, може рекомендувати той чи інший вид біодобавок, розповісти докладніше про користь і шкоду біодобавок. Можна їх купити самостійно, за рекомендаціями відомих блогерів, ЗМІ, але відповідальні за своє здоров'я тільки ви, і вам обирати: зашкодити йому, не маючи знання про продукт, який ви купуєте, чи допомогти, перед тим склавши повну картину вітамінів і мінералів, яких бракує, зі своїм лікарем.

Біоактивні добавки - це не ліки

Щоб зрозуміти, що біодобавки - це не лікарські засоби, що "БАД шкідливо чи корисно", необхідно засвоїти:

  • їх можна вживати здоровим людям, а ліки тільки тим, хто хворіє;

  • вони не мають стабільної хімічної формули;

  • активні речовини, які є в складі добавки, впливають на весь організм;

  • не мають побічних ефектів і не призводять до передозування, найчастіше реакції від прийому можуть з'являтися через індивідуальну непереносимість окремих компонентів;

  • хімічний склад або відсутній, або є в незначних кількостях. Відповідальний виробник, який переживає за свій імідж, намагається вказувати на етикетці наявність додаткових хімічних компонентів.

  • БАДи не здатні викликати звикання.

Небезпечний склад БАДів

Сьогодні БАДи в Україні не потребують експлуатаційних дозволів або висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи, не потребують доклінічного вивчення, клінічних випробувань, що спрощує потрапляння в Україну зарубіжних добавок (70%). Але деякі виробники під ці поблажки намагаються продавати часто неякісний продукт або, маючи еталонні сертифікати якості, все одно додають компоненти, що можуть викликати алергічні реакції.

Самостійно складно оцінити користь біодобавок, тому будьте готові, що:

  • іноді виробники люблять продавати "повітря" - капсули-пустушки, в яких активні речовини взагалі ніяк не проявляються;

  • вага капсули не завжди дорівнює вазі активних речовин;

  • продаються деякі добавки без інформації про добову норму, протипоказання;

  • не вказують екологічних умов, у яких вирощували, наприклад, спіруліну, яка, як губка, вбирає навколишнє середовище, а значить і токсини. Тому до вас може потрапити добавка зі шкідливими речовинами.

Як вибрати біодобавки

Більшість хвороб спричинені харчуванням, і не таким, що в ньому було, а таким, чого в ньому не було

Інтернет-магазин "Джині" під час вибору біодобавок, як джерела збагачення раціону, настійно рекомендує:

  • Оцінювати особисто для себе користь або шкоду біологічно активних добавок, але при цьому проконсультуватися спочатку з нутриціологом: які компоненти можна додати в раціон, які прибрати.

  • Обирати перевірених виробників добавок, які мають сертифікати якості, і не наповнюють Google своєю поганою репутацією, а також мають представництва в Україні, куди можна звернутися.

  • Вчитуватися в інформацію до продукту: компоненти, рівень засвоюваності, застереження, термін придатності.

  • Оглядати зовнішні показники упаковки та зберігати в тих умовах, які пропонує виробник.

  • Не перевищувати вказане дозування, збалансовано харчуватися, бути фізично активними без шкідливих звичок.

Приклад зручної навігації щодо вибору біодобавок можна подивитися на нашому сайті. Категорія "БАДИ" представляє добавки для травлення і детоксикації, профілактики, травлення, очей, судин і серця, кісток і суглобів. У лівій бічній панелі представлено фільтри, за якими можна вибрати країну-виробника, бренд, форму випуску і бажаний обсяг. Потім додати товар відразу до "Кошика" або ж до вподобаних. Крім цього, наші фахівці завжди дадуть відповідь на запитання "БАД шкідливий чи корисний?".