
Глютамін - це амінокислота, яка необхідна всім, особливо спортсменам. Понад 16% м'язів потребують її надходження в організм. Отримати кислоту можна виключно із зовнішніх джерел - їжі, спеціальних біологічно активних добавок, придбати які можна на сайті Djini.
Важливість і ефект добавки можна легко зіставити, наприклад, із глюкозою. І та, і, та речовина запускають відновлення енергоресурсів в організмі. Така здатність амінокислоти вкрай важлива людям, які планують наростити м'язову масу, займаються силовими тренуваннями на межі можливостей і просто хочуть сформувати красиве рельєфне тіло.
Для схуднення і боротьби із зайвими кілограмами амінокислота безсила, але зміцнити імунну систему, налагодити роботу кишківника - це її коник. Останні дослідження показують, що глутамінову кислоту можна застосовувати як комплексний компонент у терапії одужання від вірусних інфекцій.
Вона чудово поєднується з креатином, і таке поєднання посилює позитивні властивості одне одного. Можна поєднувати з протеїновими коктейлями, але необхідно витримати інтервал, щоб добавки окремо змогли засвоїтися в організмі.
Що таке глютамін
Глютамін або глутамін відомий у 2 його формах: L-glutamine і D-glutamine. Перша надходить ззовні з продуктами харчування, активна, чого не сказати про другу форму - Д-глютамін - протилежність першої. Тому всі добавки на основі глутаміну завжди представлені у формі Л-глютаміну. Завдяки тому що кислота легко синтезується в організмі, лікарі її називають умовно незамінною. На добу в організм має надходити близько 3-6 г, якщо говорити про спортсменів, то їм необхідно 10-15 г. Така відмінність зумовлена ступенем навантаження.
Дефіцит глутаміну трапляється вкрай рідко, коли є явні ознаки генетичного захворювання, але загалом достатньо щодня вживати пшеничні крупи, кукурудзу, арахіс і молоко - і буде поповнено добову норму амінокислоти.
Утворення глутаміну
Як бачимо, утворення L-глютаміну - нескладний процес і вельми можливий. Кислота синтезується в абсолютно всіх тканинах організму. Вичерпують запаси умовно незамінної амінокислоти, як і багатьох інших наших енергоресурсів, стресові ситуації, хвороби, травми. Але достатня кількість дає змогу підтримувати цілісність кишківника, бути паливом для утворення імунних клітин у товстому й тонкому кишківнику, поліпшувати азотний баланс, коли організм перебуває в ситуації стресу.
Де міститься
Великий вміст глутаміну зосереджено в:
-
молочних продуктах (сир, йогурт)
-
морепродуктах
-
горіхах
-
м'ясі (яловичина, куряче м'ясо)
-
деяких видах фруктів і овочів (капуста, буряк).
Також невелика кількість зосереджена в продуктах бродіння.
Кому потрібен глютамін
Глютамін - це речовина, якої вкрай потребують люди важкої фізичної праці, які мають частий метаболічний дисбаланс, страждають на хронічні захворювання кишківника, мають проблеми з імунітетом. Хвороба Крона, целіакія, гастрит, онкологія - це ті захворювання, які полегшує додатковим прийом добавок на основі глутаміну. Іноді його потребують і абсолютно здорові люди, які, як і всі загалом, зазнають різних стресів, і саме в цей період втрачають норми амінокислоти.
Глютамін вважається безпечною добавкою за умови прийому в рекомендованих дозах. Однак тим, хто гіперчутливий до глутамату натрію, слід використовувати глутамін з обережністю, оскільки організм метаболізує глутамін у глутамат. Крім того, оскільки багато протиепілептичних препаратів діють, блокуючи стимуляцію глутамату в головному мозку, високі дози глутаміну можуть пригнічувати дію цих препаратів і становити небезпеку для людей з епілепсією. Максимальні безпечні дози для маленьких дітей, вагітних жінок або жінок, які годують груддю, а також людей із тяжкими захворюваннями печінки або нирок не визначені.
Якщо ви приймаєте протисудомні препарати, включаючи карбамазепін, фенобарбітал, фенітоїн, примідон і вальпроєву кислоту, L-глютамін необхідно використовувати тільки під наглядом медичного фахівця.
Нарешті, глутамін не рекомендується в дієтах з обмеженим вмістом білка.
Глутамін - для чого він потрібен
Покращує роботу імунної системи
Що таке глутамін для імунітету - це певний агент, який підтримує імунні клітини. Є основним джерелом палива для лімфоцитів тіла, для білих кров'яних тілець, які борються з інфекціями та хворобами. На жаль, рівень глютаміну в крові знижується, коли хворіємо, маємо рани, запальні процеси, за рахунок чого знижується здатність імунних клітин захищати все тіло.
Хоча існують суперечливі дані про те, чи підвищує глютамін імунітет у здорових людей, але дослідження свідчать, що він усе-таки може поліпшити час відновлення і зменшити ускладнення, коли ми хворіємо.
Глутамін необхідний для проліферації (розростання) клітин, і може діяти як дихальне паливо, посилюючи функцію стимулювання імунних клітин.
Корисний для шлунково-кишкового тракту
Підтримка імунної системи глутаміном тісно пов'язана з його активністю в нашому кишечнику. Амінокислота допомагає підтримувати слизову оболонку, забезпечуючи засвоєння організмом необхідних йому поживних речовин, підтримуючи хороше здоров'я і захищаючи від серйозних проблем, таких як синдром дірявого кишечника.
Кишечник - найбільший і найтриваліший орган імунної системи, тому деякі вчені вважають, що глютамін може підтримувати його функціонування.
Є докази того, що добавки глютаміну також можуть бути корисними людям із захворюваннями кишківника, такими як хвороба Крона, целіакія і запалення кишківника, про які згадувалося вище.
Що дає глютамін у разі хвороби Крона, наприклад? Пероральний прийом запобігає проникності кишківника. Глютамін може зменшити симптоми діареї у пацієнтів із захворюванням короткої кишки, оскільки він сприяє повторному всмоктуванню натрію і води. У разі гастриту, наприклад, збільшує приплив крові до кишечника, тим самим допомагаючи процесу загоєння. Корисний як харчова добавка для людей, які одужують після серйозної операції або важкого захворювання.
Допомагає м'язам відновлюватися після інтенсивних тренувань.
Глютамін (амінокислота) необхідний для підтримки м'язового білка. Спочатку він набув популярності як спортивне харчування, що сприяє збільшенню м'язової маси і спалюванню жиру. Але вчені продовжують вивчати ці твердження, і, хоча дослідження не підтверджують будь-яких ефектів для нарощування м'язової маси, глютамін здатний зменшити втому і поліпшити відновлення після вправ.
У разі додавання глютаміну в раціон спортсменів знижується м'язова втома і відновлюються сили. Також добавка для спортсменів у спортивному харчуванні важлива для запобігання інфекціям, поліпшення бар'єрної функції кишківника та зниження ризику ендотоксемії, поліпшення затримки внутрішньоклітинної рідини, для швидшого всмоктування води з кишківника, стимуляції синтезу м'язового глікогену, м'язового білка та росту м'язової тканини, для зменшення хворобливості м'язів та поліпшення відновлення м'язової тканини, поліпшення продуктивності вправ високої інтенсивності.
Сприяє спалюванню жиру і зниженню рівня цукру в крові
Багато хто запитує, яка роль глютаміну в регулюванні рівня цукру в крові та глютамін для чого потрібен, коли поставлено завдання скинути зайві кілограми. Є деякі дані, які показують, що щоденне вживання до 30 г добавки на день сприяє зниженню ваги. Це відбувається завдяки зміні складу мікробіоти кишківника, зменшенню запалення і підвищенню чутливості до інсуліну, при чому починає поліпшуватися здатність організму ефективно використовувати інсулін. Таким чином і відбувається зниження ваги.
Це короткострокова перспектива, оскільки результатів тривалої ефективності прийому добавки для контролю ваги поки що немає. У всіх відомих дослідженнях брали участь невеликі групи учасників.
Краще все-таки підходить до питання схуднення в комплексі, і дотримуватися збалансованої дієти, здорового способу життя і щоденної фізичної активності.
Впливає на розумову активність
Глютамін - що це таке для мозку і пам'яті? Крім позитивної репутації глютаміну як інструменту для бодібілдингу, багато людей приймають його для поліпшення роботи мозку, тому що він живить два найважливіші нейромедіатори мозку: глутамінову кислоту і гамма-аміномасляну кислоту (ГАМК). Оскільки глютамін забезпечує мозок енергією, фахівці з природного зцілення часто рекомендують добавки з глютаміном і продукти, багаті на глютамін, щоб зменшити потяг до шкідливих стимуляторів мозку, таких як цукор і алкоголь.
Мозок, активований Л-глютаміном, нібито стає більш пильним, дотепним. Допомагає видалити токсичні залишки метаболізму з мозку, що ще більше покращує нервову функцію. Але вживати його необхідно дозовано, щоб не спровокувати надлишок і не перезбудити, або пошкодити клітини мозку.
Як приймати глютамін
Існує кілька рекомендацій щодо прийому амінокислоти. Наприклад, використовувати тільки потрібно за приписами лікаря. Кількість прийомів також залежить від причини, через яку ви змушені його приймати. У порошку добавку краще приймати під час їжі або ж перекусу, в таблетках - за годину до їжі або через 2 години після прийому їжі. Змішувати порошкову форму можна в холодній або гарячій воді, разом із пудингом, йогуртом.
Надлишок будь-якої однієї амінокислоти може спричинити дисбаланс у рівнях інших амінокислот, про всяк випадок ліпше поєднувати прийом глутаміну з повним ланцюжком інших амінокислот.
Побічних реакцій амінокислота не викликає, але може проявлятися індивідуальна непереносимість: нудота, блювання, запаморочення, сухість у роті. У такому разі необхідно негайно звернутися по медичну допомогу.
Висновок
У статті ми розібрали важливість глютаміну, для чого він потрібен, як він впливає на імунну системи, роботу кишківника. З'ясували глютамін навіщо потрібен при схудненні і як його дія регулює рівень глюкози в крові. Крім цього знайшли ще одну позитивну властивість амінокислоти: як глютамін як біодобавку можна використовувати для нормалізації роботи мозку, поліпшення настрою, пильності та концентрації уваги.
Придбати глютамін у дозуваннях 500, 750, 1000, 1500 мг можна на сайті інтернет-магазину Джині від найпопулярніших виробників бадів.