
Для нашого організму життєво необхідно заповнювати його 20 вітамінами, мінералами, амінокислотами для забезпечення нормального обміну речовин. Найоптимальніший спосіб - синтезувати їх з їжі. Але коли організм за індивідуальними особливостями не переносить якісь продукти харчування, то актуалізується необхідність БАДи приймати постійно.
Біодобавки - це клас поживних речовин у вигляді вітамінів, мінералів, амінокислот, клітковини, пігментів, жирних кислот для дієтичних, оздоровчих цілей, нормалізації порушених функцій організму.
Ринок біодобавок стрімко розвивається і сьогодні можна зустріти безліч виробників. В Україні виробництвом БАДів займаються понад 200 компаній і, хто з них робить якісний продукт - звичайному покупцеві складно розібратися. Для цього потрібні професійні програми навчання населення щодо потреби в тих чи інших добавках, їхнього дозування, схеми прийому, побічних дій. Але для початку необхідно проводити високоточні, якісні дослідження активних речовин БАДів. Вони фінансово затратні, але завдяки їм уже сьогодні ми знаємо, що БАДи краще приймати:
-
за приписом лікаря на основі постановки діагнозу;
-
курсами із суворим дотриманням дієти, режимом сну і відпочинку, оптимальними фізичними навантаженнями;
-
від перевіреного сертифікованого виробника, який має дозвільні документи для реалізації продукту;
-
які не обманюють інформаційно і не вказують на лікування.
Важливість БАДів для організму людини
Оскільки організм людини - це складна структура, то і для її роботи потрібні особливі біодобавки, які класифікуються за походженням, функціональним впливом, призначенням. Так, наприклад, є добавки нутрицевтики, парафармацевтики, еубіотики; білки, амінокислоти, ліпіди рослинного і тваринного походження, субстанції або концентрати, продукти переробки м'ясо-молочної сировини, одноклітинні водорості, природні мінерали; ті, що впливають на функцію ЦНС, на обмінні процеси в тканинах, джерела мінеральних речовин; ті, що підтримують імунну систему, органи дихання, травлення; ті, що контролюють масу тіла, впливають на лактацію, детоксикацію; добавки комплексного впливу.
Наведемо нижче позитивні результати досліджень впливу БАДів на організм людини, представлені на сайті Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб США, які підтверджують важливість прийому добавок.
-
Вживання тільки антиоксидантів(вітамін С, Е, бета-каротин і цинк) здатне знизити на 17% ризик розвитку на пізній стадії вікової дегенерації жовтої плями ока.
-
Коензим Q10 знижує ризик пошкодження серця після перенесених кардіохірургічних інтервенцій.
-
Прийом хрому сприяє нормалізації цукру в крові людей з діабетом 2 типу, а магній допомагає організму переробляти глюкозу.
-
Омега-3 жирні кислоти надають профілактику виникнення серцево-судинних захворювань, зокрема ішемічного інсульту, здатні регулювати рівень тригліцеридів. Можуть бути корисним додатковим джерелом у комплексній терапії депресії, ревматоїдного артриту.
-
У разі короткострокового прийому фітоестрогени позитивно впливають на перебіг менопаузи, так як і вітамін Е.
-
Мелатонін підтримує біоритм, стабілізує фази сну і неспання, а також стан тривожності.
-
Прийом вітаміну С знижує майже в 2 рази ризик розвитку застудних захворювань, якщо приймати його не під час застуди, а дещо раніше.
-
Достатня кількість вітаміну D здатна знизити частку смертності від SARS-COV-2, грипу та туберкульозу (дослідження Фонду лікарні королеви Єлизавети та Університету Східної Англії).
Вплив вітаміну Е
Вітамін Е відомий 8 природними сполуками (токофероли і токотрієноли), серед яких тільки альфа-токоферол відповідає потребам людини. Він жиророзчинний і є ефективним антиоксидантом, дію якого підживлює та посилює вітамін С. Нестача, як правило, проявляється через призму неврологічних симптомів: спазми м'язів, проблеми з координацією, рефлексами; порушення з боку репродуктивної системи у жінок (проблеми з менструальним циклом, виношуванням дитини) і чоловіків (проблеми з потенцією). Особливо гостро дефіцит відчуває шкіра, адже через брак вітаміну Е знижується рівень вітаміну А. Шкіра стає сухою, лущиться, можливі порушення зору і втрата волосся. Нерідко дефіцит вітаміну Е провокує розвиток інфекційних захворювань.
Отримати цю речовину можна легко з їжі, особливо соняшникової олії, мигдалю, вершкового маргарину, арахісової олії, кеш'ю, кураги, чорної ікри, шпинату, щавлю, судака, шипшини, скумбрії, лохини. Також джерелами вітаміну Е слугують спеціальні біодобавки.
Такі БАДи приймати необхідно для:
-
посилення захисних функцій імунної системи;
-
захисту від окислювального процесу в організмі, який виникає під УФ-променями, важких фізичних навантажень;
-
загоєння ран, порізів;
-
поліпшення поверхневих шарів шкіри, її м'якості, еластичності;
-
стабілізації роботи нервової системи;
-
компенсації естрогену жінкам;
-
поліпшення чоловічої сили;
-
підтримання в достатній кількості в організмі омега-3 жирних кислот, коензиму Q10, вітаміну А.
Користь вітаміну Е доведена для дитячого віку. У грудному віці допомагає краще засвоюватися вітаміну А, завдяки чому організм малюка здатний слідувати віковим особливостям. Він насичує клітини крові киснем, підтримує м'язовий тонус, регулює набір маси, формує стійкий імунітет дитини до вірусів і мікробів.
Альфа-токоферол міститься майже у всіх мультикомпонентних біодобавках для людей похилого віку. Позитивно впливає на серцево-судинну систему, захищає клітини мозку від перенапруження.
Добова норма для дітей становить 3-10 г, для дорослих - 8-10 г. Оскільки це жиророзчинний вітамін, він має здатність до накопичення, тому необхідно стежити за надлишком. Серед основних проявів погіршення активності вітамінів А і К, а також порушення згортання крові.
Антиоксиданти в БАДах
Дослівно антиоксиданти - це протиокислювачі організму, коли на нього починають впливати щодня понад 10 000 вільних радикалів, які активізуються в задимлених містах, під ультрафіолетовим промінням, після стресових ситуацій, під час куріння. Завдяки своїм хімічним речовинам антиоксиданти здатні сповільнити тривалість окислювального процесу і як результат - шкіру зробити здоровішою, природнішою, а людину бадьорішою та активнішою.
Природними джерелами антиоксидантів є овочі, фрукти, горіхи, ягоди, трави, харчові добавки, БАДи. На сьогодні відомо понад 3000 різновидів антиоксидантних сполук, які об'єднують у такі групи:
-
Жиро- і водорозчинні вітаміни групи В, С, Е, А, бета-каротин. Їхня дія позитивно позначається на зовнішніх показниках краси, зокрема шкірі обличчя. За достатнього споживання вітамінів вона набуває здорового вигляду. Окрім цього вітаміни сприяють сповільненню окислення ліпідів і, як результат, мінімізують формування тромбів, регулюють рівень холестерину, підтримують в організмі запаси заліза, тож гемоглобін у нормі.
-
Біофлавоноїди - рослинні активні речовини. Наприклад, катехін володіє антибактеріальними та протипухлинним потенціалом, а кверцетин - зменшує запальні процеси, захищає нервову систему від токсичного впливу деяких металів, також здатний чинити антигістамінний вплив і покращувати показники систолічного артеріального тиску.
-
Ферменти та мінеральні речовини: селен, цинк, марганець, хром, мідь. Усі вони здатні підтримувати роботу серця, стимулюють реакцію антитіл, підтримують концентрацію токоферолу, аскорбінової кислоти і вітамінів групи В в організмі, нормалізують клітинний обмін, сприяють підвищенню витривалості, перетворюють глюкозу на глікоген.
Можна й інші БАДи вживати, які містять антиоксиданти, зокрема коензим Q10 - коли потрібно підняти свій енергетичний потенціал, лікопін - активатор макрофагів та клітин-кілерів, танін - бадьорить організм та укріплює судини, антоціани - покращують бар'єрні функції шлунково-кишкового тракту та кишківника. Також антиоксиданти містять деякі амінокислоти - гліцин, глутамінову кислоту, цистин.
Одним із найкращих антиоксидантів заведено вважати астаксантин: він у 6 000 разів ефективніший за вітамін С, у 800 разів - кращий за коензим Q10, у 75 разів кращий за альфа-ліпоєву кислоту.
Добова потреба в антиоксидантах залежить від віку, статі, наявності супутніх захворювань, а також потреби. У середньому добова норма становить по 400 г фруктів і овочів, або 3000-5000 ORAC. ORAC - шкала, запропонована Національним інститутом охорони здоров'я США, щоб оцінювати рівень антиоксидантів у харчових продуктах. Найбільший їхній вміст у перці чилі, сушеному розмарині, білому і червоному перці, карі, какао-порошку, ванілі, сушеному базиліку.
БАДи, які варто приймати всім, хто старше 30 років
Кожні 10 років у нашому організмі відбуваються зміни. Наприклад, у період між 20 і 30 роками скелетно-м'язова система перестає розвиватися, сповільнюється обмін речовин, знижується вироблення колагену, потових залоз.
Після 30 років втрачають еластичність кровоносні судини, підвищується артеріальний тиск, зменшується маса кісткової тканини, але при цьому кістки стають міцнішими. Поступово м'язову тканину заміщає жирова через малорухливий спосіб життя. У деяких чоловіків і жінок з'являється сиве волосся через дефіцит меланоцитів (пігментних клітин). Кількість колагену скорочується, особливо за рахунок тривалого перебування під впливом ультрафіолетових променів. Шкіра в цей період швидше схильна до старіння. Для заповнення дефіциту важливо приймати такі біодобавки, вітаміни:
-
Для підтримки молодості. Йдеться про біотин, вітаміни А, С, Е, які потрібні як жіночому, так і чоловічому організму. Біотин допомагає запобігти випадінню волосся, захищає від ламкості, сприяє зростанню бороди у чоловіків; зміцнює кисті рук, нігтьову пластину, забезпечує еластичність шкіри. Вітаміни А, С, Е чинять противірусну, протизапальну та антиоксидантну дію. Вітамін Е підтримує в нормі репродуктивну функцію і мінімізує ризик розвитку патологій плода.
-
Адаптогени - незамінні природні речовини в сучасному стресовому світі, які сприяють підвищенню життєвого тонусу, покращують захисні функції організму, настрій, фізичну витривалість. До них відносять маточне молочко, куркумін, гінгко білобу. Для максимального ефекту такі БАДи треба приймати 2 рази на рік - пізньої осені або взимку.
БАДи приймають зірки. Наприклад, Хлоя Кардаш'ян приймала добавки для схуднення, співачка Майлі Сайрус апробувала на собі вітамінні крапельниці, Гвінет Пелтроу вживала полівітаміни на основі вітаміну D, риб'ячого жиру і пробіотиків; Вікторія Бекхем приймала добавки для боротьби зі зморшками і втомою, Блейк Лайвлі - амінокислоти, фолієву кислоту, клітковину для поліпшення обміну речовин; Дженніфер Еністон приймала природний антиоксидант растерастрол для зміцнення захисних функцій організму, профілактики захворювань серцево-судинної системи.
Вітамінно-мінеральні комплекси
Полівітаміни - це спеціальні добавки для живлення організму вітамінами, мінералами в комплексі. Вони призначені для кожного віку, статі, для зміцнення органів і систем, складаються з певних концентрацій активних речовин.
Під час прийому таких комплексів важливо спиратися на індивідуальні для кожної людини норми ONA. Сучасні багатокомпонентні добавки містять усі 13 вітамінів, а також фізіологічно необхідні макро- і мікроелементи. Отримати їх можна з їжі, але, на жаль, через виснаження ґрунтів, термічну обробку продуктів не всі корисні речовини засвоюються в організмі, а деякі просто губляться ще на шляху.
Особливої шкоди під час прийому вони не принесуть. Токсичний вплив завжди приносить надлишок. Наприклад, жиророзчинні вітаміни А, D, Е, K, F накопичуються в організмі; 100 мг цинку на добу здатні негативно позначитися, так як і надлишок заліза, натрію. Ситуація з водорозчинними вітамінами краща, оскільки вони виводяться з організму природним шляхом.
Зазвичай такі вітаміни доступні в таблетках, капсулах, сиропах і потребують щоденного приймання на основі курсівки від лікаря. БАДи краще приймати, спираючись на наявність:
-
інформації з приводу % активної речовини від добової норми;
-
інших компонентів;
-
сертифіката якості;
-
зазначеного дозування;
-
застережень.
Риб'ячий жир
Ця речовина має ширше позначення і застосування. У складі містяться цінні породи риб, жир з печінки тріски (вже з омега-3-6-9), вітамін D, альфа-токоферол, і навіть трансжири. А ось омега-3 - це поліненасичений жирний кислотний вміст, що накопичується рибами з водоростей. Завдяки біотехнологічному процесу добавку розрізняють за ступенями очищення, біодоступності та відповідно маркують:
-
"Fish Oil" вирізняється найвищим ступенем очищення. Складається добавка з рафінованого жирного м'яса цінних риб, в якому є ейкозапентаєнова і докозагексаєнова кислоти. На відміну від печінки тріски, м'ясо риб менше містить шкідливих токсинів.
-
Під маркуванням "Krill" слід розуміти, що БАД зроблено з олії криля (ракоподібні).
-
Маркуванням "Cod liver oil" позначають риб'ячий жир із печінки тріски, який піддається мінімальному ступеню очищення, містить меншу частку насиченості омега-3, тож і продукт сам по собі коштуватиме дешевше.
ПНЖК вкрай необхідні кожному (зокрема вагітним і годувальницям). Вони сприяють еластичності судин, підтримують функціонування серця, мозку, зміцнюють імунітет, покращують темнову адаптацію зору. Багато досліджень підтверджують, що вживання омега-3 зволожує очі під час високих навантажень, покращує когнітивні здібності, знижує скутість у суглобах, прискорює обмін речовин.
Деякі дослідження Національного інституту здоров'я США присвоїли омега-3 рейтинги користі. Наприклад, рівень "А" добавка отримала під час профілактики підвищеного тиску; рівень "В" під час профілактики серцево-судинних захворювань; рівень "С" під час комплексної терапії депресивних станів і шизофренії.
У природі омега-3 можна отримати, харчуючись такими сортами риб: оселедець, форель, скумбрія, мойва, лосось, сардини, чорна і червона ікра, печінка тріски. Високий вміст третьої складової омега-3, альфа-ліноєвої кислоти рослинного походження, зосереджено в оліях (лляній, рапсовій), насінні чіа, соєвих бобах, брюссельській капусті, волоських горіхах, сирі Тофу.
Рекомендується БАДи приймати курсом 3 місяці 2-3 рази на рік. Між прийомами важливо дотримуватися перерви 1-1,5 місяця. Бажано не приймати добавку на голодний шлунок, зменшити споживання цукровмісних продуктів, алкоголю.
На сайті інтернет-магазину "Джині" представлено перераховані вище добавки для кожного віку в потрібному дозуванні, які можна замовити просто зараз.
Вітамін Д
Ергокальциферол і Холекальциферол - це 2 активні та найпоширеніші форми вітаміну Д, які є необхідними нам щодня, адже забезпечують роботу більш ніж 200 генів, 40 тканинних субстанцій органів і систем. Перша форма синтезується з їжі (10%), а от друга - Д3 - засвоюється шкірою під дією ультрафіолетових променів (довжина хвилі 290-315 нм, до 90% вітаміну). Остання форма вкрай дефіцитна для жителів багатьох північних європейських країн, де сонячне проміння в період з листопада по березень максимально розсіюється. 81% українців страждають нестачею "сонячної речовини" і лише до 5% жителів мають показники норми.
Гіповітаміноз може негативно позначитися на організмі дітей (викликати розвиток рахіту), дорослих (спровокувати остеомаляцію, зробити кістково-м'язову тканину тендітною і схильною до переломів). Англійські вчені нестачу "вітаміну сонця" називають одним із чинників виникнення сезонної депресії.
Отримати вітамін Д можна з продуктів харчування, зокрема жирних сортів риби (її печінки), грибів, сиру "Чеддер", жовтків, апельсинового соку, злакових сніданків. За процес перетравлення активної речовини відповідає насамперед шлунковий сік, а засвоєння - тонкий кишечник. Здоровий ШКТ - запорука найкращого засвоєння вітаміну Д!
Через індивідуальну непереносимість деяких продуктів краще приймати БАДи. Вони сприяють коригуванню раціону та модифікації способу життя, також:
-
відновлюють кальцій-фосфорний обмін;
-
сприяють оновленню клітин;
-
знижують ризик розвитку дегенеративно-дистрофічних змін хребта;
-
покращують мінеральний обмін (і загалом обмін речовин);
-
синтезують деякі гормони;
-
покращують показники згортання крові;
-
благотворно впливають на стан шкіри, мінімізують запальні процеси і появу акне.
Якщо приймати вітамін Д з вітаміном С, це дасть змогу підвищити захисні функції імунної системи (особливо з раннього дитячого віку, оскільки в молоці матері вітаміну В недостатньо). Прийом Д2 з вітаміном К дає змогу спрямувати кальцій у потрібне місце - кістки, зуби, нігті й уникнути кальцифікації в судинах, наприклад.
Способи застосування БАДів для різного віку
БАДи треба приймати доцільно та контрольовано. Перед вживанням обов'язково слід спиратися на симптоми, результати аналізів, вік, фізичні та інтелектуальні навантаження, стрес, генетичну схильність, індивідуальну переносимість. Найчастіше їх призначають після 30 років, коли "стандартні налаштування організму" вичерпують себе, і з'являються перші ознаки дефіциту.
Рекомендоване застосування найважливіших добавок представлено нижче в таблиці, відповідно до віку.
Добавка, доза |
30-40 років |
40-50 років |
після 50 років |
Полівітаміни |
1 таблетка на день під час їжі |
1 таблетка на день під час їди |
1 таблетка на день під час їжі |
Омега-3 ЕПК (480 мг), ДГК (240 мг) |
2 рази на день під час їди |
2 рази на день під час їди |
2 рази на день під час їди |
Вітамін Д3, 2000 МО, капсули |
1 на день |
1 на день |
1 на день |
Вітамін С, 1000 мг, таблетки |
по 1 на день, з їжею |
по 1 на день, з їжею |
по 1 на день, з їжею |
Біотин, 5000 мкг |
1 капсула, 1-2 рази на день |
1 капсула, 1-2 рази на день |
1 капсула, 1-2 рази на день |
Кальцій (вагітним та жінкам, які годують груддю, підвищені потрібні дози) |
від 400 до 800 мг на день |
від 400 до 800 мг на день |
від 400 до 800 мг на день |
Цинк, 50 мг, таблетки |
1 на день |
1 на день |
1 на день |
Колаген |
2-4 г на добу |
від 5 г на добу |
від 5 г на добу |
Магній гліцинат, 400 мкг, капсули |
2 на день, з їжею |
2 на день, з їжею |
2 на день, з їжею |
Мультивітаміни для чоловіків, таблетки |
1 на день |
1-3 на день |
1-3 на день |
Комплекс вітамінів для жінок, капсули |
2 на день |
2-4 на день |
2-4 на день |