
Що таке L-карнітин?
Левокарнітин або L-карнітин - це вітаміноподібна речовина, амінокислота, яка зосереджена в кожній клітині людського організму як вирішальний компонент для виробництва клітинної енергії. Виконує кислота дві дуже важливі функції:
-
транспортування довголанцюгових жирних кислот у мітохондрії для виробництва енергії
-
виведення токсинів та інших шкідливих сполук із мітохондрій для збільшення обсягу шкідливих викидів
Основна частина карнітину зберігається в скелетних тканинах і м'язах серця, які використовують жирні кислоти для перетворення їх на харчове паливо, а значить енергію.
Виробництво карнітину організмом можливе завдяки достатньому надходженню в організм амінокислот лізину і метіоніну, наприклад, під час вживання м'ясних або рибних страв.
Як приймати l карнітин? Існує кілька форм карнітину, наприклад, ацетил-L-карнітин або пропіоніл-L-карнітин, кожна з яких виконує свою важливу роль. Перша форма найчастіше використовується для поліпшення роботи когнітивних функцій, а друга - для поліпшення кровообігу.
Близько 20-25% карнітину виробляється самим організмом, решту доводиться отримувати з їжею. На сайті інтернет-магазину бадів Джині представлено різні форми амінокислоти у вільній формі, L-карнітин тартрат, у формі ацетил-L-карнітину, композиції з вітамінами групи В, коензимом Q10 у капсулах, таблетках і рідких напоях для спортсменів, людей, які ведуть активний спосіб життя. Всі добавки представлені тільки від популярних брендів спортивного харчування та біологічно активних добавок.
Показання до застосування Л-карнітину
Насамперед амінокислоти карнітин потребують люди, які ведуть веганський спосіб життя. Для них вона стає умовно незамінною. Отримати достатню кількість речовини можна з певних продуктів харчування або під час вживання вітамінів і мінералів.
-
Захворювання серцево-судинної системи. У серці L-карнітин стає особливо важливим, оскільки міокард воліє окислювати жирні кислоти з довгим ланцюгом для отримання енергії. Крім своєї ролі у виробництві енергії, L-карнітин допомагає видаляти токсини з мітохондрій, опосередковувати окислювальний стрес, пригнічувати накопичення ефірів жирних кислот під час ішемічних подій і запобігати апоптозу клітин серця.
-
Профілактика втоми та підвищення спортивних результатів. Карнітин стимулює метаболізм ліпідів, зберігаючи м'язовий глікоген. Рекомендуємо уважно ознайомиться, l карнітин як приймати перед тренуванням. Особливо допомагає спортсменам-початківцям, яким важливо на перших етапах підвищити поріг фізичного навантаження. Якщо карнітин приймати понад 1 рік безперервно, то він може перестати працювати в якості нарощування м'язової маси.
-
Діабет ІІ типу. Ацетил l карнітин як приймати людям з діабетом? Амінокислота підвищує резистентність організму до інсуліну, а також толерантність до глюкози у людей з низькою швидкістю утилізації глюкози.
-
Проблеми з печінкою. Білково-енергетична недостатність є поширеною проблемою у пацієнтів із хронічною хворобою нирок. Додавання карнітину може поліпшити клінічні симптоми пацієнтів зі значним поліпшенням параметрів харчування, бо виводить з організму токсини, що накопичилися.
-
Боротьба з окислювальним стресом. Діючи на кшталт альфа-ліпоєвої кислоти, л-карнітин зарекомендував себе активним поглиначем окисного стресу, бо блокує вироблення вільних радикалів, і як результат - знімає болючість м'язів, стимулює відновлення.
Протипоказання та побічні ефекти
Карнітин не можна вживати в разі діабету та високого кров'яного тиску, складних захворювань печінки та нирок або тільки після консультації з лікарем. Занадто високі дози також можуть призвести до нудоти, проблем зі шлунком і діареї у здорових людей. Можливі також небажані шкірні реакції.
Не рекомендується амінокислоту приймати людям з алергією на білок, у період діалізу, із серйозними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози. L-карнітин може сприяти утворенню кишкових бактерій, які спричиняють відкладення в судинах і, таким чином, становлять ризик серцевих захворювань.
Як приймати жироспалювач l карнітин спортсменам? Відповідь очевидна - краще починати з невеликих дозувань з поступовим збільшенням, але не більше 3000 мг на добу. Якщо ви хочете приймати L-карнітин як харчову добавку, вам також слід приблизно розрахувати, скільки карнітину ви вже споживаєте зі звичайною їжею. Якщо ви хочете приймати карнітин для підтримки дієти, вам, звісно ж, також слід дотримуватися збалансованої дієти з низьким вмістом цукру й жиру, і навпаки, додати більше продуктів, які містять клітковину та білок, щоб уникнути відчуття голоду, яке виникає як наслідок прискорення метаболізму.
Карнітин у продуктах?
Продукти харчування - це основа для того, як краще приймати l карнітин. Він зосереджений у м'ясних, молочних, рибних і зернових продуктах, бобах, овочах і салатах, грибах, фруктах, горіхах.
Найбільшу кількість можна отримати, додавши в раціон такі продукти (мг/100 г):
-
м'ясний екстракт - 3686 мг
-
м'ясо ягняти - 190 мг
-
оленина - 150 мг
-
яловичий стейк - 135 мг
-
кролик - 86 мг
-
яловичий фарш - 47 мг
-
білі гриби - 38,8 мг
-
качина грудка - 28 мг
-
лобстер - 27 мг
-
філе індички - 13,3 мг
-
куряча грудка - 7,8 мг
-
йогурт - 4,1 мг
-
молоко - 4 мг
-
рисовий пудинг - 3,5 мг
-
тунець, скумбрія, лосось, пікша, ікра - 3,4 мг
-
форель, молюски - 2,4 мг
-
вершковий сир - 1,6 мг
-
мигдаль - 0,67 мг
-
картопля - 0,23 мг
-
яблука - 0,05 мг
Види Л карнітину
Купуючи карнітин, необхідно визначити, для яких цілей він потрібен. У продажу кілька форм карнітину, і кожна з них допомагає за різних станів.
-
L-карнітинова основа або чистий карнітин - це концентрат амінокислоти, ендогенна речовина, що бере участь в енергетичному обміні.
-
Карнітин тартрат - карнітин, якій пов'язаний з винною кислотою, що дає змогу основній речовині краще засвоюватися. Швидкий приплив робить цю форму надзвичайно придатною для критичних за часом ситуацій, таких як до або після тренування, тому ця форма карнітину використовується в основному спортсменами. L-карнітин L-тартрат також взаємодіє з гормонами, такими як тестостерон, оскільки він модулює доступність рецептора андрогену.
-
Ацетил-L-карнітин - вважається версією карнітину для підтримки роботи мозку, нервової системи. Форма допомагає долати гематоенцефалічний бар'єр і більше позитивно впливати на роботу мозку та нервових волокон для подальшого виробництва нейротрансмітерів ацетилхоліну та ацетил-коферменту А.
-
D-карнітин - одна з менш використовуваних форм, оскільки не має біологічної активності та здатна перешкоджати засвоєнню карнітину.
-
Пропіоніл-L-карнітин - це синергічна форма карнітину, який етерифікується до амінокислоти гліцину і до амінокислоти з коротким ланцюгом. Активно використовується для регуляції кровообігу, бере участь у виробленні азоту, відрізняється хорошою взаємодією з тестостероном.
-
L-карнітин фумарат - карнітин пов'язаний з фумаровою кислотою, призначений переважно для підтримки роботи серцево-судинної системи, корекції ваги та посилення енергетичного потенціалу.
Форми випуску жироспалювача
Карнітин доступний у формі капсул, порошку, таблеток (пресованого порошку), напоїв. Порошки можна змішувати з улюбленим напоєм і приймати. Капсули - відмінний варіант для тих, хто не любить пити карнітин і відчувати смак порошку, або постійно вимірювати правильну разову дозу.
Як правильно приймати L-карнітин?
Залежно від дефіциту карнітину, лікарем можуть бути призначені профілактичні дозування. Або ж під час прийому можна орієнтуватися на рекомендації щодо прийому від виробника, які вказані на упаковці. Часто згадується добова потреба від 16 мг до 3000 мг L-карнітину на день.
-
Судоми м'язів - L-карнітин 300 мг приймати 3-4 рази на день протягом 8 тижнів.
-
Мігрень - по 500 мг L-карнітину на добу протягом 12 тижнів.
-
Гепатотоксичність - по 1-3 г на день залежно від тяжкості стану, спричиненого туберкульозом або передозуванням вальпроєвою кислотою.
-
Діабетична периферична невропатія - ацетил-L-карнітин по 1 г 3 рази на день протягом 1 року у дорослих з діабетом І та ІІ типу.
-
Цукровий діабет ІІ типу - 2 г амінокислоти раз на день протягом року.
-
Кахексія - рекомендується приймати карнітин у рідкій формі 4 г/день протягом 12 тижнів перорально.
-
Підвищення спортивних результатів - 3-4 г на день у будь-якій зручній формі випуску.
-
Профілактика безпліддя у чоловіків - рекомендується приймати карнітин 2 г/день, L-карнітин 2-3 г/день, ацетил-L-карнітин 0,5-3 г/день на термін до 25 тижнів.
Категорично не рекомендується приймати карнітин вагітним і жінкам, які годують груддю, щоб уникнути проблем із майбутнім малюком або його здоров'ям.
Залежно від форми випуску препарату
-
По 1-2 капсули 3-4 рази на день, бажано між прийомами їжі - ось перша рекомендація, як правильно вживати l карнітин у капсулах.
-
Карнітин у таблетках - 1-2 таблетки 2-3 рази на день між прийомами їжі або за рекомендаціями лікаря.
-
Порошок карнітину можна змішувати з рідиною або додавати до їжі і приймати 1 раз на день.
-
Карнітиновий напій краще приймати натщесерце, але не перед сном. Перед застосуванням рекомендується добре збовтати.
Як приймати L-карнітин з іншими препаратами?
На вироблення і засвоєння л-карнітину впливає вітамін С, вітаміни групи В. Найкращими союзниками карнітину вважаються вуглеводні добавки - гейнери або інші білково-вуглеводні коктейлі. Вони дають змогу довше амінокислоті затримуватися в організмі та виробляти енергію, відновлювати м'язовий тонус і формувати здорову нейронну відповідь.
Основні помилки під час вживання L-карнітину
-
Високі дозування амінокислоти від 3000 мг не здатні засвоїтися організмом і можуть викликати диспепсичні розлади.
-
Прийом D-карнітину буде навпаки викликати дефіцит амінокислоти.
-
Курс безперервного прийому понад 12 місяців здатний спричинити проблеми зі шлунково-кишковим трактом і "рибний запах" з рота.
-
L-карнітин може посилити дію аценокумаролу, варфарину і збільшити ймовірність синців і кровотеч.
-
Прийом L-карнітину з гормоном щитовидної залози може знизити ефективність гормону щитовидної залози.
Топ найкращих жироспалювачів
Купити найкращі добавки з карнітином для спалювання підшкірного жиру можна купити на сайті Djini від EXTREMAL, Now Foods, Solgar, Doctor's Best, BioTech, VPLab, Optimum Nutrition, AllMax Nutrition, MRM. Одними з найпопулярніших жироспалювачів є:
-
Карнітиновий напій від українського бренду EXTREMAL, енергетичною цінністю 220 ккал. На упаковці детально написано, як приймати l карнітин рідкий щодня.
-
Карнітин у таблетках від Optimum Nutrition, посилений дією фосфору і кальцію. Основна форма карнітину - тартрат L-карнітину.
-
Рідкий карнітин з максимальним дозуванням 3000 мг від Now Foods. Посилений дією вітаміну В12, пантотеновою кислотою та екстрактом стевії з приємним цитрусовим смаком.
-
L-карнітин тартрат від AllMax Nutrition у формі капсул з елементарним вмістом карнітину 1000 мг. Склад посилено вітаміном В6 для підвищення витривалості м'язів.
-
Карнітин у таблетках від угорського бренду BioTech і дозуванням 1000 мг.