БАДи - це спеціальні добавки для функціонального харчування, заповнення дефіциту незамінних поживних речовин, нормалізації обмінних процесів і виведення шкідливих компонентів. Також вони мають і другу назву - "дієтичні добавки", не є лікарськими препаратами.

Біологічно активні добавки сьогодні користуються популярністю і до 2022 року передбачається, що світовий продаж складе 260 млрд доларів. На постійній основі їх вживають: 90% японців, 80% американців, 60% німців і французів. Україна також з кожним роком все більше довіряє біодобавкам. Зокрема, більше жінки, купують препарати для здоров'я волосся, нігтів і шкіри. Чоловіки не менш зацікавлені добавками, тому купують часто комплекси для опорно-рухового апарату, продукти спортивного харчування.

Класифікація БАДів

Класифікацій біологічних добавок до їжі більш ніж достатньо і завдяки вивченню властивостей окремих компонентів, з'являються нові групи добавок. Найпоширенішими видами вважаються парафармацевтики, нутрицевтики, еубіотики, вітаміни, мінерали, спортивне харчування, амінокислоти, незамінні жирні кислоти.

Згідно із Законом України "Про якість та безпеку харчових продуктів і промислової сировини" є БАДи як дієтична добавка, як функціональний харчовий продукт, як харчовий продукт для спеціального дієтичного використання.

Особливість БАДів

Для того, щоб добавки принесли максимум організму, вони повинні мати високу біологічну активність. Вона досягається завдяки різноманітним компонентним сполукам:

  • субстрати

  • коферменти

  • інгібітори

  • абсорбенти/секвестранти токсичних речовин

  • ліганди

  • підсилювачі абсорбції

  • стабілізатори поживних речовин

  • селектори для природного росту бактерій ШКТ

  • ферментовані субстрати

  • селективні інгібітори

Завдяки їм, сьогодні можна знайти біодобавки у формі протекторів (хондро-, кардіо-, ангіо-, онко-, геро-), детоксикантів, імуномодуляторів, протиалергічних добавок, антиоксидантів, регуляторів ендокринної системи. Але головне їхнє завдання - заповнити дефіцит, зміцнити імунну систему і сформувати стійкий організм до різних чинників (вік, рівень життя, хронічні захворювання, екологія).

Виготовлення добавок проходить у кілька етапів: підготовка компонентів, перевірка їхньої якості; сушіння, концентрація, розчинення, чищення або подрібнення; підготовка наповнювачів, змішування інгредієнтів, підготовка до пакування (грануляція, стерилізація, обробка); пакування та маркування, стандартизація готової продукції.

Відмінність БАДів від ліків

  • Біодобавки компенсують брак корисних речовин у повсякденному раціоні, а ліки - безпосередньо лікують.

  • БАДами можуть користуватися здорові люди; вони не викликають залежність.

  • Для БАДів не потрібні клінічні дослідження, а для ліків - це найважливіший етап, який регулюється державою.

  • Компоненти добавок переважно натуральні, а ліків - синтетичні, мають одну хімічну формулу.

  • Ліки можуть спричиняти побічні ефекти, тоді як до добавок може проявитися лише індивідуальна непереносимість.

  • Реєстрацію ліків можна перевірити на сайті "Державного реєстру лікарських засобів України". БАДи можна перевірити тільки на офіційних сайтах виробників на наявність сертифіката якості (але не всі виробники розміщують цю інформацію).

  • БАДи можуть реалізовуватися в аптеках (на окремих полицях), в інтернет- та спеціалізованих магазинах.

  • Концентрація активних речовин нутрицевтиків не повинна перевищувати 6 добових потреб людини, парафармацевтиків (дослівно "майже ліки") - має бути нижчою за терапевтичну дозу.

  • Ефективність добавок забезпечується тривалим прийомом, коли організм накопичує поживні речовини, а ліки здатні діяти одразу після прийому.

Купуйте якісні добавки від відомих виробників. Якість не гарантує ефективність, але знижує ризики шкоди від додаткових компонентів.

Види БАДів

Щоб визначити, який вид біологічної добавки до їжі ви вживаєте, слід розуміти, що їх розмежовують, спираючись на особливості, мету і сфери впливу, біологічну активність.

  1. Нутрицевтики - призначені для функціонального харчування, коли організм потрібно дозовано, в певний час постачати вітамінами, мінералами, БЖУ, амінокислотами. Також є нутрицевтики для поповнення дефіциту відсутніх речовин; для заміни обміну речовин, щоб вивести з організму ксенобіотики (чужорідні для організму хімічні сполуки). Прикладом можуть бути поліненасичені жирні кислоти, амінокислоти, моно- або дисахариди, мінерали.

  2. Парафармацевтики або "майже ліки", концентрація активних речовин яких нижча за терапевтичну. Походити можуть із рослин, тварин, синтетичних компонентів і продуктів бджільництва. Яскравими прикладами можуть бути вітаміни, амінокислоти, мікроелементи, компоненти лікарських трав, риб'ячий жир, екстракти органів і тканин тварин. Їхня головна мета - підтримати у фізіологічних межах функціональну активність органів і систем.

  3. Еубіотики - це бактеріальні продукти (пробіотики, пребіотики) для регуляції мікрофлори кишківника, шлунково-кишкового тракту, які також використовують як допоміжну терапію після приймання антибіотиків, у профілактиці гінекологічних запалень. Іноді для досягнення максимально ефективних результатів призначають синтез пробіотиків і пребіотиків, що утворюється в синбіотики. Основа пробіотиків - лакто- і біфідобактерії.

Ефективно можуть працювати добавки завдяки зручним формам споживання: капсули, таблетки, порошки, жувальні таблетки, напої, настої, рідкі екстракти, олії, відвари, пасти.

Користь БАДів

Ефективність від приймання БАДів забезпечується завдяки тривалішому прийому, правильно призначеній добавці, скоригованому раціону. Не останнім вирішальним фактором виступає фізична активність. Про користь говорить здебільшого лікар, історія і репутація виробника, і загальний стан здоров'я після курсівки.

Ще кілька доказів користі наведемо за складом БАДів, інформація про який дається на сайті американського Національного центру комплементарної та інтегративної медицини.

  • Ягоди асаї благотворно впливають на зниження рівня цукру і холестерину в крові в людей з надмірною вагою; чинить антиоксидантну дію.

  • Коензим Q10 (CoQ10) може знизити ризик деяких ускладнень кардіохірургії. Може знизити ризик пошкодження серця, спричиненого одним типом хіміотерапевтичних препаратів проти раку.

У Рекомендаціях федерального уряду щодо харчування для американців на 2015-2020 роки рекомендується, щоб дорослі з'їдали 8 або більше унцій різноманітних морепродуктів, щоб забезпечити баланс EPA і DHA.

  • Омега-3 можуть знизити ризик одного типу інсульту (ішемічного інсульту - типу, викликаного звуженням або закупоркою кровоносної судини в головному мозку. Високі дози омега-3 жирних кислот можуть знизити рівень тригліцеридів.

  • Пробіотики, наприклад, можуть бути корисними в разі діареї, пов'язаної з антибіотиками. Використання пробіотиків разом з антибіотиками видається безпечним, за винятком дуже важких пацієнтів або пацієнтів з погано функціонуючою імунною системою.

Чи допомагають БАДи під час схуднення

100%-гарантії в тому, що випивши пігулку, людина одразу ж позбудеться зайвих кілограмів - немає. Біодобавки все, що можуть точно гарантувати, так це коригування ваги, притуплення відчуття голоду, регулювання засвоєння жирів, прискорення метаболізму, але за умов, що:

  • змінено раціон: менше шкідливої їжі, більше вітамінів, мінералів;

  • виконується програма фізичних навантажень;

  • виключено вживання алкогольних напоїв, що блокують засвоєння поживних речовин.

У питанні коригування ваги допомагає прийом спортивних добавок: протеїнових коктейлів, жироспалювачів, амінокислот, гейнерів.

Безпека застосування БАДів

На жаль, питання безпеки біодобавок не регулюється в більшості країн, але, наприклад, компанії-виробники з тривалою історією існування, продаючи добавки, надають сертифікати якості. Тому, купуючи таку продукцію, є надія, що вона безпечна, а компанія тим самим підтверджує своє ім'я. Найчастіше побоювання викликають:

  • Компоненти, з яких роблять добавки. Вони часто не вивчені повністю і можуть при прийомі в добавках провокувати індивідуальну непереносимість.

  • Середовище вирощування. Наприклад, для спіруліни необхідні екологічно чисті умови, адже вона вбирає в себе токсини середовища. Тому добавка з такої водорості може додати шкідливих речовин людині, яка хоче їх позбутися, приймаючи спіруліну в добавці.

  • Відсутність опису, інструкції до добавки. Часто доводиться після купівлі БАД самому шукати розшифровку щодо приймання або ж вивчити склад в інструкції, але організм замість заявленого складу може отримати інший. Вся справа у виробнику, який вирішив обдурити клієнтів або дешевшими компонентами, або зовсім пустушками.

  • Одночасне застосування несумісних компонентів. Йдеться про ліки або вітаміни, мінерали, які не взаємодіють між собою.

Прийом БАДів - це найчастіше прояв нашої самостійності та вікової експертності. Але коли йдеться про здоров'я, то консультація досвідченого лікаря перед тим тільки прискорить ефективність від прийому.

Дотримання інструкції із застосування

Інтернет-магазин здорового харчування "Джині" рекомендує уважно вчитуватися перед покупкою добавки. Це особлива майстерність, якою багато хто нехтує. А даремно! Вона допоможе зрозуміти:

  • властивості добавки

  • норми добового дозування

  • основні компоненти

  • додаткові інгредієнти

  • застереження

  • умови зберігання та утилізації

Відповідальність за невідповідність вимогам для БАДів

Питання БАДів в Україні не регулюється державними структурами, оскільки вони не входять до переліку продукції, яка потребує обов'язкової реєстрації. При ввезенні на територію держави потрібна тільки наявність міжнародного сертифіката або документа, що підтверджує безпеку харчового продукту. Він має бути виданий компетентним органом країни походження або країни-експортера.

За якість БАДів, а отже невідповідність вимогам сьогодні відповідає оператор ринку, виходячи із Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Насамперед він має дотримуватися Закону України "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів", який передбачає низку змін у маркуванні добавки:

  • мова маркування - українська, інформація також може бути присутня й іншими мовами;

  • маркування має містити певну інформацію, як-от харчова та енергетична цінність, спосіб застосування та рекомендована добова доза, застереження та протипоказання, назва та місцезнаходження імпортера та організації, відповідальної за приймання претензій від споживачів;

  • маркування продукту з 01.01.2021 мають містити дані в одиницях SI.

  • збільшення розміру мінімального шрифту на упаковці;

  • виділення алергенів і речовин, що викликають непереносимість;

  • зазначення країни походження основного інгредієнта;

  • зміна низки формулювань (наприклад "Краще вжити до ...") та інші.

Щоб не потрапляти в неприємні ситуації, багато виробників, реалізаторів намагаються свою продукцію убезпечити супровідними документами від Санітарної Служби, що підтверджують безпеку продукції та правильність маркування.