
Для чого потрібно приймати колаген?
Колаген - це спеціальний білок, який є важливою складовою сполучної тканини, і необхідний для побудови кісток, сухожиль, зв'язок, м'язів і шкіри. Ще його називають певним "клеєм", який скріплює наше тіло, адже в організмі міститься його ⅓ частина. На жаль, із віком запаси білка втрачаються і ми це відчуваємо: шкіра стає сухішою й тьмянішою, у суглобах помічається певний дискомфорт під час згинання та розгинання, страждає волосся, нігті та спостерігаються проблеми з іншими м'якими тканинами, органами.
Як отримати колаген додатково? Можна дотримуватися певної дієти, вживаючи м'ясні, рибні або овочеві страви. Якщо ж складно стежити за своїм раціоном, то на допомогу приходять колагенові біодобавки.
Це спеціалізовані препарати з тих самих харчових продуктів, які пройшли унікальну біотехнологічну обробку, внаслідок чого в кількох грамах готового порошку - добова норма чистого колагену для організму.
Приймаючи колаген, ви:
-
підтримуєте загальний стан здоров'я і поповнюєте запаси дефіциту колагену;
-
розгладжуєте зморшки і підвищуєте еластичність шкіри;
-
менше відчуваєте біль у суглобах;
-
оздоровлюєте кишечник, оскільки колаген надає профілактику синдрому подразненого кишечника;
-
зміцнюєте серцево-судинну систему і менш схильні до накопичення артеріальних бляшок, хвороби коронарних артерій;
-
підвищуєте щільність кісток, що особливо важливо в період менопаузи;
-
нарощуєте правильно м'язову масу і підтримуєте здорову вагу.
Колаген якого походження кращий (морський, тваринний, рослинний)?
Існує близько 28 типів колагену. Найкраще на даний момент вивчено 5 типів: Тип I, Тип II, Тип III, Тип V і Тип X. Кожен із цих типів колаген морський або тваринний, або рослинний.
-
Колаген тваринного походження має на увазі білок, отриманий із сухожиль, кісток і шкури великої рогатої худоби (корів), курей. Для його приготування коров'ячі кістки або інші побічні продукти великої рогатої худоби, курей варять у воді. Після вилучення колагену його сушать і подрібнюють на порошок, щоб сформувати добавку.
-
Морський колаген отримано з риби, медуз, губки. Порівняно з колагеном тваринного походження, морський колаген вирізняється дрібнішими пептидами білка, а отже, має кращу абсорбцію.
-
Рослинний колаген найчастіше необхідний веганам і вегетаріанцям, для яких морський колаген або тваринний неприпустимий у застосуванні, згідно з концепцією харчування і світосприйняття. Найчастіше його отримано з генно модифікованих дріжджів або бактерій (наприклад, P. pastoris). Для виробництва колагену в генетичну структуру мікробів додають чотири людські гени, які кодують колаген. Як тільки гени встановлені, дріжджі або бактерії починають виробляти будівельні блоки людського колагену. Пепсин, травний фермент, додається, щоб допомогти структурувати будівельні блоки в молекули колагену з точною структурою людського колагену. Як тільки цей процес завершиться, ви отримаєте веганський колаген.
Кожен тип колагену буде корисний по-різному. Морський підійде для живлення шкіри, оскільки вирізняється дрібними молекулами, які легко проникають у шкіру і зволожують її. Колаген тваринного походження буде корисний для живлення сполучної тканини, здоров'я хрящів і суглобів. Рослинний колаген підійде веганам і вегетаріанцям, але трохи гірше засвоюватиметься організмом, або його знадобиться дещо більше вживати, щоб відчути бажаний ефект.
Вибір колагенових добавок величезний, і кожен може підібрати для себе той, який не буде насамперед спричиняти алергічні реакції, не провокуватиме посилення хронічних захворювань і точно зможе оздоровити організм.
На сайті здорового і правильного харчування Djini представлено асортимент колагену від популярних світових брендів, що спеціалізуються на виробництві білка.
Морський колаген
Який кращий колаген тваринний чи морський? Морський колаген - це чиста форма гіпоалергенного білка, який отримано зі шкір риб шляхом промивання, гідролізації кислотою і харчовим ферментом, після чого вдається витягти пептиди колагену з низькою молекулярною вагою. Завдяки цьому, морський колаген найкраще засвоюється організмом. Також риб'ячий колаген, на відміну від тваринного і рослинного, містить трохи більше амінокислот проліну і гліцину, що підтримують здоров'я волосся, шкіри та нігтів.
Морський колаген належить до колагену І і ІІІ типу та підтримує еластичність і зволоження шкіри, прискорює ріст нігтів і знижує їхню ламкість, здійснює профілактику остеоартриту й остеопорозу, сприяє збільшенню м'язової маси та знижує ризик формування целюліту.
Тваринний колаген
Бичачий колаген - природний білок, що міститься в хрящах, кістках і шкурах корів. Цей тип колагену дуже схожий на той, що є в нашому організмі, і забезпечує здорову дозу колагену типів I і III. Містить достатньо амінокислоти гліцину для побудови здорових зв'язків ДНК і РНК. Також гліцин є однією з трьох амінокислот, що утворюють креатин. Відомо, що креатин сприяє здоровому росту м'язів і допомагає у виробленні енергії під час тренувань.
Найчастіше тваринний колаген являє собою желатин - форму гідролізованого яловичого колагену.
Рослинний
Природним чином міститься у фруктах і овочах або інших продуктах рослинного походження, які підвищують вироблення колагену в організмі людини. Наприклад, обліпиха, ягоди асаї, вишня ацероли. Колаген у цих ягодах сприяє виробленню проколагену - попередника справжнього колагену. Також у них багато вітаміну С, який теж сприяє утворенню колагену для якнайшвидшого загоєння ран на шкірі, профілактики лущення і підвищення антиоксидантних здібностей організму.
Який колаген обрати
Якщо ви не маєте алергічних реакцій, то вільно можете комбінувати всі перераховані вище колагенові добавки, особливо якщо ваш вік уже за 30 років. Тваринний колаген підтримуватиме рухливість ваших суглобів, морський колаген - водний баланс шкіри та її пружність, а колаген рослинного походження буде підтримуючою речовиною, якщо ви дотримуєтесь посту, але в цей час однаково треба живити організм корисними ягодами, фруктами, що утворюють колаген. Тому кожен вирішує сам для себе, який колаген ліпший - тваринний чи морський, або краще купити веганський колаген?
Що таке гідролізований колаген?
Гідролізований колаген іншими словами - це пептиди колагену, розщеплені на більш легко розчинні амінокислоти. Створюється за допомогою процесу, званого гідролізом, коли молекули води розривають хімічні зв'язки.
Практично всі колагенові добавки гідролізуються, але розщеплюються різною мірою. Коли колаген повністю гідролізований, його легко використовувати, оскільки він розчиняється в рідинах, навіть у воді. Він також практично не має смаку і запаху, тому його зручно додавати в масу різних рецептів.
Желатин теж пройшов процес гідролізу, але його пептиди колагену досить великі порівняно з морським колегам, і здатний спричинити розлади кишківника.
З якого віку можна починати приймати колаген?
Колаген має завжди бути в організмі. Його основа - збалансоване харчування, де достатньо м'ясних, рибних, бобових продуктів, фруктів і овочів. Після 30 років запаси колагену зменшуються за рахунок стресу, фізичних навантажень, способу життя. Тому саме в цей період важливо скорегувати або своє харчування, або додати вживання колагену як біодобавок.
Водночас колаген з обережністю потрібно вживати людям із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, алергічними реакціями на продукти тваринного і морського походження, непереносимістю глютену. Деякі добавки також здатні залишати неприємний присмак у роті.
Типи колагену. Які проблеми вирішує кожен із них?
-
Колаген I типу - найпоширеніший і становить 90% запасів в організмі, зосереджений переважно в дермі. Колаген типу I міститься в мембранах бичачої, морської та яєчної шкаралупи і здатний впливати на мінералізацію кісток.
-
Колаген II типу - міститься як у продуктах із морепродуктів, так і в продуктах із курки. Найчастіше використовується для зменшення больових відчуттів за поширених проблем із суглобами, збільшення діапазону рухів, відновлення суглобового хряща.
-
Колаген III типу - з колагеном типу I підтримує кишечник, м'язи, кровоносні судини та жіночі репродуктивні органи. Також колаген здатний знімати запальні реакції в організмі.
-
Колаген типу V - міститься в рогівці та максимізує передачу світла. Відмінно працює в тандемі з колагеном І та ІІІ. Також підтримує кістковий матрикс, строму рогівки та інтерстиціальний матрикс м'язів, печінки, легенів і плаценти.
-
Колаген типу X - деякі дослідження стверджують, що цей тип здатний знизити ризик ревматоїдного артриту.
Форми колагену: рідкий (питний), порошок, капсули. Який краще?
Морський або тваринний колаген у добавках - це подрібнений порошок. Далі його пресують у таблетки, поміщають у капсули або ж виробляють рідкі колагенові напої, колагенові шоти. Кожна форма може бути зручною, цю зручність обирає кожен сам для себе.
Наприклад, капсула здатна мінімізувати присмак порошку, а напій найчастіше випускається з якимось фруктовим смаком. Пігулка буде довше розщеплюватися, щоб краще засвоюватися організмом, тому колаген у таблетках найчастіше призначений для оздоровлення опорно-рухового апарату.
Колаген у порошковій формі можна використовувати для приготування коктейлів, додавати у випічку або просто запивати водою, якщо ви легко переносите порошковий присмак.
З якими добавками треба приймати колаген для кращого засвоєння?
-
Вітамін С - для вироблення колагену.
-
Адаптогенні гриби - рейші, кордицепс, левова грива, шиїтаке, багаті на протеоглікани, для вироблення білка і підтримки адекватного рівня кортизолу.
-
Куркума - для профілактики запалень, регенерації тканин і виробництва стовбурових клітин.
-
Вітамін А - для підтримки імунної функції, зору та шкіри.
-
Цинк - для синтезу колагену.
-
L-аргінін - для затримки колагену в організмі, розслаблення кровоносних судин і транспортування кисню та поживних речовин.
-
Сироватковий протеїн - живлення організації додатковими амінокислотами, яких у колагені тільки 3.
-
Гіалуронова кислота - допомагає зв'язувати колаген з іншим білком, еластином, який надає вашій шкірі еластичності.
Всі ці добавки ви можете знайти на сайті інтернет магазину бадів Джині.
Для чого потрібен вітамін С у складі рідкого колагену?
Одним із вітамінів, необхідних для утворення колагену, є вітамін С. Оскільки він водорозчинний, він щодня має надходити в організм. Разом із колагеном у рідкій формі вітамін С чудово засвоюється й одразу ж починає свій ефективний вплив: оздоровлює шкіру, очищає кишечник і печінку, виводить токсини, підвищує імунітет.
З якими добавками не можна приймати колаген?
Не рекомендується змішувати різні типи колагену. Допустима тільки комбінація І і ІІІ типу. Також не рекомендується додавати в каву, оскільки цей міцний напій ускладнює засвоєння білка.
Щоб досягти максимального ефекту, при цьому якщо ви приймаєте кілька добавок, краще їх приймати в різний час. Щоб уникнути проблем зі шлунково-кишковим трактом, колаген краще пити під час прийому їжі.
Перші результати видно через 4-6 тижнів після початку прийому.
Протипоказання для прийому колагену?
Колаген безпечний для вживання, якщо ви не вагітні, не годуєте грудьми, і не маєте хронічних захворювань або алергічних реакцій. Шкоду приносить безконтрольний прийом колагену без рекомендацій лікаря тривалий час. З обережністю колаген слід приймати, якщо ви приймаєте лікарські препарати. Підвищені дозування колагену - теж не є добре, оскільки більше, ніж належить на добу, організм не зможе засвоїти.