По-науковому - "Arthrospira", у повсякденному житті - "спіруліна" - одноклітинна прісноводна мікроводорость синьо-зеленого кольору, що з'явилася на Землі 3.5 млрд років тому. У деяких джерелах її називають наполовину бактерією, що росте в особливому лужному середовищі та мікрокліматі. А завдяки численним дослідженням НАСА і ВООЗ сьогодні її визнали суперфудом - здоровою і поживною їжею - з 70% легкозасвоюваного білка, жирів, вуглеводів, незамінних амінокислот, вітамінів групи В(В2, В6, В12) для нормалізації роботи кровоносної та імунної системи.

Як правильно почати пити спіруліну

З давніх-давен багато народів вживали Spirulina platensis в їжу. Однак "тріумф" цієї рослини настав близько 15 років тому після проведення численних досліджень, присвячених вивченню впливу Spirulina platensis на організм людини і тварин. Отримані результати дали змогу вченим говорити про те, що Spirulina platensis - це "їжа двадцять першого століття".

Щоб запобігти нестачі БЖУ, вітамінів і амінокислот, необхідно шукати нові джерела поповнення. Тому слід приймати спіруліну. Сприятливий вплив на організм буде в тому разі, якщо дотримуватися кількох рекомендацій, як правильно пити спіруліну:

  • Спіруліна - це поживна і повноцінна здорова їжа, але не лікарський препарат.

  • Незамінна в раціоні вегетаріанців, людей, які дотримуються суворих дієт і ведуть активний спосіб життя.

  • Починати прийом слід з невеликих порцій, оскільки водорість має сильні сечогінні властивості.

  • Запивати потрібно 6-8 склянками води (крім їжі).

  • Почуття надлишку відчувається небажанням вживати спіруліну на поточний момент, поки не захочеться знову.

  • Спіруліну краще не піддавати термічній обробці, адже після 40 градусів вона втрачає всі свої корисні властивості.

  • Для схуднення, профілактичних заходів рекомендується вживати спіруліну до їди; для набору ваги - як десерт, після їди; у вигляді натуральної біодобавки спіруліну можна комбінувати зі смузі, фруктами або стравами.

  • Курсовка становить 3-4 тижні, тиждень перерви. Повторювати її необхідно 2-3 на рік.

Склад корисних речовин у спіруліні

Спіруліна - це природний концентрат найпотрібніших речовин для підтримання здоров'я всіх органів і систем організму.

Підтверджується це тим, що водорість налічує близько 2000 поживних речовин, яка за такий тривалий час навчилася зберігати свої корисні властивості в найнесприятливіших умовах:

  • Протеїн - до 70%.

  • 18 амінокислот, 8 з яких незамінні (лейцин, лізин, триптофан, метіонін, фенілаланін, ізолейцин, валін, треонін).

  • Ненасичені жирні кислоти, що створюють простагландини для підтримки імунітету.

  • Вуглеводи - 15-20%.

  • Жири - 5%.

  • Вітаміни - С, Е, групи В, ретинол.

  • Нуклеїнові кислоти - ДНК, РНК.

  • Мікроелементи - цинк, хром, мідь.

  • Антиоксиданти - селен, германій.

  • Полісахариди - глюкоза, ксилоза, галактоза, рамноза.

  • Пігменти - каротиноїди, хлорофіл, фікоціанін.

  • Клітковина - 0.4%.

Також у спіруліні достатня кількість мінералів:

"Вміст фосфору, кальцію і магнію в спіруліні істотно вищий (приблизно в 2-3 рази), ніж у рослинних і тваринних продуктах, багатих цими елементами. Таким чином, замість гороху, арахісу, родзинок, яблук, апельсинів, моркви, риби, яловичини можна просто пожувати спіруліну".

Чому п'ють спіруліну

  • Антивікові зміни. Завдяки фітопігменту фікоціаніну, вживання спіруліни гальмує дію вільних радикалів і надає профілактику передчасного старіння.

  • Вагітність і лактація. Організм у цей період особливо потребує додаткової концентрації вітамінів і мінералів. Тому спіруліна бере на себе цю роль і пом'якшує симптоми токсикозу, згладжуючи перебіг вагітності.

  • Контроль ваги та поліпшення якості харчування. Крім правильного харчування, фізичних навантажень, суперфуд здатний знизити бажання їсти, при цьому наситить організм корисними елементами, нормалізує обмінні процеси; виводить важкі метали та радіонукліди.

  • Підтримка здоров'я волосся, шкіри, нігтів. Нарівні з полівітамінними комплексами спіруліна здатна підтримати організм у холодний період, завдяки чому волосся стає густим, міцним, шкіра - чистою і сяючою, а нігті - міцними.

  • Серцево-судинна система. Сприяє підвищенню рівня "хорошого" холестерину і врівноважує цукор у крові, поповнює запаси заліза і не дає розвиватися анемії; стимулює вироблення оксиду азоту, що нормалізує звуження і розширення кровоносних судин і стабілізує артеріальний тиск.

  • Алергічні реакції. Слугує протиалергійним засобом для тих, хто страждає від сезонного риніту; чинить протизапальну дію, знімає набряклість і подразнення носоглотки.

  • Витривалість. Завдяки високій концентрації білка, незамінна спіруліна і для спортсменів, людей, які ведуть активний спосіб життя. Сприяє витривалості, поповненню сил, активності та якнайшвидшому відновленню м'язів після навантажень.

Форми випуску спіруліни

Форми випуску спіруліни досить видозмінилися. Спочатку вони прийшли від ацтеків у вигляді синьо-зелених коржів, але сьогодні ми можемо придбати фітосвічки зі спіруліною, шоколад, заморожену живу водорість, у рідкій формі (на фруктозному сиропі), у пігулках, порошку або капсулах, у пластівцях, у вигляді готових косметичних кремів або масок. Кожна форма має свої особливості та норму (скільки приймати).

  1. Капсули. Найчастіше це біологічно активні добавки з точним дозуванням, які зручно розділити на кілька прийомів на день і пройти профілактичний курс. Капсули швидше розчиняються й активізують дію вмісту.

  2. Порошок. Ще одна ефективна форма спіруліни, швидко засвоюється організмом, але нерідко має специфічний болотний запах, який можна прибрати завдяки мінеральній воді.

  3. Таблетки. Їх можна приймати перорально, перетирати в порошок, потім додавати до страв, смузі, готувати з них маски для обличчя, пасти. Ця форма містить точне дозування й активні речовини під час виготовлення не губляться, але присутній запах і смак водорості.

  4. Рідка форма. Вона представлена висококонцентрованими екстрактами. Завдяки цьому добавки потрібно набагато менше, ніж у натуральній формі.

  5. Паста. Органічний продукт у власних жирах для приготування бутербродів, випічки, салатів.

  6. Гранули або кранчі. Додаткове насичення готових страв.

  7. Жива спіруліна. Реалізується в замороженому вигляді порційно і додається до салатів та інших страв. Максимально зберігаються всі корисні елементи.

Найоптимальнішою формою для вживання спіруліни заведено вважати БАДи в капсулах, які представлені м'якою швидкорозчинною формою (до години), що не потребує додаткових дій для приготування, з точним добовим дозуванням.

Добова доза спіруліни

Щоб досягти максимального ефекту від вживання спіруліни, важливо спиратися на призначене фахівцем дозування, рекомендації для вікових категорій і тривалість курсівки спіруліни, приймаючи всередину:

  • дітям від 5 років для формування імунітету рекомендується вживати 1-2 г на добу;

  • для профілактичних цілей здоровим людям рекомендується вживати 3 г на добу щодня або кілька разів на тиждень протягом місяця, потім зробити перерву 4 тижні;

  • для нормалізації холестерину - до 5 г;

  • для зниження цукру в крові - 1-2 г.

Під час вживання також варто спиратися на інформацію, зазначену в описі продукту.

Норми прийому спіруліни

Вплив

Вік

Норма спіруліни на день, г

Найкращий час прийому

Курсовка

Зміцнення імунітету

Діти

0.25-2

Натщесерце

До 3 тижнів

Дорослі

1-3

Профілактика захворювань ШКТ (виразка, гастрит, дисбактеріоз)

Діти

До 1

2-3 прийоми

Від 3 тижнів

Дорослі

2-5

ГРВІ, грип

Діти

Від 0.5

2 прийоми, за 10-15 хвилин до їди

За симптомами

Дорослі

Від 5

Для підтримки витривалості спортсменам, людям, які ведуть активний спосіб життя

Дорослі

Від 5 до 40 (залежно від навантаження)

Кілька прийомів, разом з їжею

Постійно або курсами по 3 тижні

Підтримка серцево-судинної системи

Дорослі

За призначенням фахівця

Натщесерце

По 3 тижні

Профілактика захворювань печінки

Дорослі

2-5

2 прийоми, за 10-15 хвилин до їди

2 курси по 3 тижні, між - тиждень перерви

Профілактика гінекологічних захворювань, планування дитини

Дорослі

2-5

2 прийоми, за 10-15 хвилин до їди

Визначається фахівцем

Застосування спіруліни для схуднення

Сидячи на різноманітних дієтах, спіруліна (застосування) сприяє поповненню необхідних вітамінів і мінералів у нашому організмі. Завдяки високій концентрації білка насичує і втамовує тривало відчуття голоду. Сприяє зниженню рівня ліпідів і холестерину в крові, нормалізує роботу обмінних процесів. Крім цього, суперфуд здатний очистити кишечник і відновити мікрофлору.

Для досягнення позитивних результатів слід приймати добавку до їди, запиваючи достатньою кількістю рідини. Рекомендується пити спіруліну перед кожним прийомом їжі по 0.5-1 г. Можна один прийом замінити прийомом водорості.

Худнути з цим суперфудом ліпше курсами - від 20 до 40 днів, продовжувати активно займатися спортом, скоригувати раціон і вживати призначену спіруліну (доза на день) з великою кількістю води - від 2 л. Маючи сечогінну дію, вона виводить з організму токсини та інші шкідливі речовини.

Застосування спіруліни під час вагітності та годування груддю

Спіруліна за правильного призначення фахівця благотворно впливає на планування сім'ї, виношування дитини, лактацію і нормальний розвиток органів і систем дитини. Добова норма становить 2-5 г, але рекомендують приймати спочатку від 2 г, стежачи за своїм станом і реакціями організму на новий продукт.

Для майбутньої мами - це насамперед живлення організму залізом і профілактика анемії, зміцнення імунної системи, надходження в організм легкозасвоюваних білків, бета-каротину, вітамінів, мікроелементів і антиоксидантів. Достатня кількість поживних речовин - це основа для повноцінного розвитку плода і перебігу вагітності.

Під час грудного вигодовування малюк отримує вітамінно-мінеральний комплекс, який допоможе його тілу розвиватися згідно з усіма віковими нормами.

Спіруліна допомагає швидше прийти у форму після пологів: відновити здоровий вигляд волосся, нігтів і шкіри, стабілізувати роботу нервової системи та роботу шлунково-кишкового тракту.

Для прийому спіруліни може перешкоджати індивідуальна непереносимість водорості та її складових, але загалом негативного впливу на організм жінки суперфуд не чинить. Щоб добавка дійсно приносила користь, потрібно вживати органічну спіруліну, яку вирощено в екологічно сприятливих умовах, виробник має відповідні сертифікати, а сам продукт популярний і має перевіреного споживача.

Побічні дії від застосування спіруліни

"Спіруліна - найпотужніше джерело 8 незамінних амінокислот, зокрема фенілаланіну".

З одного боку це добре, але якщо хтось страждає на фенілкетонурію, то цей суперфуд категорично заборонений до використання.

Серед основних побічних реакцій відзначають:

  • нудоту;

  • діарею;

  • набряклість;

  • головний біль;

  • шкірні висипання;

  • темно-зелені випорожнення за рахунок концентрації хлорофілу;

  • газоутворення;

  • підвищену температуру;

  • сонливість і млявість завдяки активній детоксикації організму.

Скільки грам спіруліни на день, особливості прийому - це рішення, яке обговорюється спочатку з лікарем. Він зорієнтує в доцільності прийому, курсівці та можливих реакціях.

Протипоказання до прийому спіруліни

Не рекомендується приймати водорість людям з:

  • аутоімунними захворюваннями - вовчаком, розсіяним склерозом, ревматоїдним артритом. Вона сприяє підвищенню імунітету, а ці хвороби характеризуються якраз гіперактивністю імунітету.

  • гіпертонією;

  • серцевою недостатністю, інфарктом міокарда, судинним тромбозом;

  • загостреними захворюваннями печінки, ШКТ;

  • проблемами щитоподібної залози (гіперфункція);

  • алергічними реакціями на водорості та йод;

  • вугровим висипом.

Не рекомендувати прийом спіруліни можуть гінекологи майбутнім мамам і жінкам, які годують груддю. Основне побоювання - це індивідуальна непереносимість багатого складу суперфуду або його окремих складових.

Якщо протипоказань до використання немає, то просто зараз можна замовити спіруліну на сайті інтернет-магазину здорового харчування "Джині", перейшовши в категорію "БАДи" і вибравши "СУПЕРФУДИ". В наявності органічна спіруліна в капсулах, порошку, а також не менш корисна хлорела.