Навіщо пити фолієву кислоту

Фолієва кислота - це штучна форма вітаміну В9, який належить до групи водорозчинних вітамінів. Вона не виробляється організмом, і повинна надходити з раціоном щодня. Дефіцит фолієвої кислоти може бути спричинений вагітністю, коли організм найбільше потребує вітаміну. Також запаси кислоти зникають, якщо людина має алкогольний розлад, має порушення в обміні речовин. Проявляється нестача втомою, проблемами з концентрацією уваги, головними болями, дратівливістю, прискореним серцебиттям, задишкою, слабким і тьмяним волоссям, дрібними виразками в ротовій порожнині.

Фолієва кислота показання

Головне призначення фолієвої кислоти - вироблення здорових еритроцитів крові, профілактика анемії (недокрів'я), формування спинного і головного мозку майбутньої дитини, створення здорового генетичного матеріалу, профілактика депресії, аутизму і ревматоїдного артриту.

Фолієву кислоту навіщо вживати більш детально розглянемо в цій статті, і ви дізнаєтеся, яку користь вона приносить вагітним жінкам, чоловікам, дітям, людям похилого віку, яке вирішальне значення має фолієва кислота для лактації, здоров'я травної системи, і навіщо п'ють фолієву кислоту для краси.

Фолієва кислота протипоказання

Взаємодіючи з деякими лікарськими препаратами, фолієва кислота, як і будь-який інший вітамін, мінерал, здатна завдати шкоди і викликати індивідуальні реакції.

Не рекомендується приймати вітамін В9 тим, хто страждає на епілепсію, діабет 2 типу, має запальні захворювання кишківника, страждає на непереносимість глютену, проходить процедуру гемодіалізу.

Також якщо є алергічна реакція на фолат, низький рівень вітаміну В12, є стент у серці або злоякісне новоутворення - приймання фолієвої кислоти вітаміну краще обговорити зі своїм лікарем. А загалом вона не здатна завдати шкоди здоровому організму, адже не накопичується, і виводиться природним шляхом разом із сечею.

Не приймайте фолієву кислоту впродовж 2 годин до або після прийому засобів від розладу шлунка (антацидів, що містять алюміній або магній), оскільки вони можуть перешкоджати правильному всмоктуванню фолієвої кислоти. Також на засвоєння може впливати одночасне вживання антибіотиків, цинку, препаратів для зниження холестерину та запальних захворювань кишківника. Що стосується цинку, то фолієва кислота повністю не дає мінералу засвоюватися організмом.

Добова доза фолієвої кислоти

Денна доза фолієвої кислоти може бути для кожного стану абсолютно різною, і її визначає тільки лікар. У профілактичних цілях шкоди не принесе прийом 400-800 мкг активної речовини.

  • Вагітним рекомендується приймати бади до 12 тижнів вагітності 400 мкг 1 раз на день Якщо підвищений ризик виникнення дефектів нервової трубки плода, то рекомендується підвищити дозування до 5 мг на добу.

  • Для профілактики анемії достатньо 5 мг фолату 1 раз на день протягом 4 місяців курсу, іноді можна збільшувати поступово профілактичну дозу фолієвої кислоти.

Рекомендовані дієтичні норми пропонують фолієву кислоту приймати, виходячи з віку та його потреб:

  • від 0 до 6 місяців - 65 мкг

  • від 7 до 12 місяців - 80 мкг

  • 1-3 роки - 150 мкг

  • 4-8 років - 200 мкг

  • 9-13 років - 300 мкг

  • 14-18 років - 400 мкг

  • старше 19 років - 400-800 мкг.

Передозування фолієвої кислоти

Передозування вітаміном В9 не може бути

Оскільки він не накопичується в організмі, як жиророзчинні вітаміни, а виводиться природним шляхом. Можуть бути тільки індивідуальні реакції, які минають досить швидко і не залишають поганого самопочуття. Під час прийому фолієвої кислоти слід пам'ятати, що більше, ніж організм може засвоїти, не вийде, тому не потрібно експериментувати. Ці експерименти можуть бути тоді, коли ви пропустите один прийом вітаміну. У такому разі не потрібно приймати подвійну дозу, достатньо просто дотримуватися часу і пити в зазначений час інтервально.

Фолієва кислота для чоловіків

Існує думка, що фолієва кислота підходить тільки для жіночого організму, але це не так, її позитивні властивості характерні і для чоловіків.

Чоловіки так само, як і жінки, можуть відчувати депресію, але не подають зовні вигляду, і часто носять все в собі. Накопичені негативні емоції з часом можуть негативно позначитися на здоров'ї. Для того, щоб зміцнити організм перед стресами необхідно приймати фолієву кислоту. Дефіцит вітаміну впливає на те, що організм піддається депресивному стану.

Також чоловіки схильні до хвороб серцево-судинної системи, коли в крові утворюється надлишок гомоцистеїну (амінокислоти, як побічного продукту перетравлення білка). Прийом фолату дає змогу врівноважити амінокислоту і перешкоджати розвитку захворювання гіпергомоцистеїнемії, і, як результат, нормалізувати артеріальний тиск, кровообіг. Фолієва кислота в організмі може допомогти запобігти хворобі Альцгеймера і відіграє ключову роль у запобіганні загальній втраті пам'яті, яка настає в старості.

Фолієва кислота для росту волосся, поліпшення його зовнішнього вигляду, служить профілактикою появи сивого волосся. І найголовніше призначення фолієвої кислоти для чоловіків полягає в тому, що вона впливає на фертильність, здатність організму виробляти здорові сперматозоїди для зачаття. Для забезпечення якісності процесу рекомендують приймати фолат разом із хелатними формами цинку. Хелатовані форми мінералів мають високий ступінь засвоюваності.

Фолієва кислота для жінок

Для представницької прекрасної статі фолат вкрай необхідний, якщо йдеться про планування вагітності, годування груддю. Є результати досліджень, які підтверджують, що вживання кислоти здатне на 70% зменшити ризики розвитку нервової трубки плода, допомагає формувати здорові органи та системи дитини в утробі матері. Також застосування фолієвої кислоти рекомендується між вагітностями певними курсами, для жінок, які мають білий тип шкіри, ті, хто перебуває на найсуворіших дієтах.

Достатня кількість В9 благотворно впливає на клітини ДНК, і не дає змоги їх вражати раковими носіями. Нормалізація артеріального тиску, здорові еритроцити крові - це все теж заслуга фолату.

Прийом оптимального дозування повинен завжди обговорюватися з лікарем, щоб не нашкодити ні собі, ні майбутньому малюкові. Надлишок фолієвої кислоти може маскувати дефіцит вітаміну B12.

Фолієва кислота для схуднення

Фолієва кислота це вітамін B9, який виконує безліч функцій в організмі, але чи допомагає вона скоригувати вагу? На жаль, ні, але вона бере активну участь у деяких процесах, без яких процес травлення може постраждати. Так, вітамін В9 допомагає організму розщеплювати вуглеводи і жири для отримання енергії. Вони вважаються коферментами, які допомагають "увімкнути" ферменти, необхідні для метаболічних процесів. Коли організм енергетично наповнений, йому легше виконувати фізичні та розумові навантаження, а значить більше рухатися.

Часто вітамін В9 включають до складу деяких білкових коктейлів, гейнерів для збільшення енергетичного потенціалу, що змушує вас більше рухатися, і як результат спалювати калорії. Схуднути виключно від фолієвої кислоти не можна, навіть якщо приймете більше. Синтетичний вітамін не накопичується в організмі і виводиться природним шляхом.

Фолієва кислота в продуктах

Приймати фолієву кислоту можна в дієтичних добавках і в продуктах харчування.

Найбільша концентрація фолієвої кислоти міститься в продуктах:

  • тушкована яловича печінка - 215 мкг

  • відварений шпинат (0.5 склянки) - 131 мкг

  • відварений горох (0.5 склянки) - 105 мкг

  • сухі сніданки (пластівці, гранола) - 100 мкг

  • білий відварений рис (0.5 склянки) - 90 мкг

  • відварна спаржа (100 г) - 89 мкг

  • брюссельська капуста (0.5 склянки) - 85 мкг

  • спагеті (0.5 склянки) - 80 мкг

  • половина авокадо - 59 мкг

  • броколі (100 г) - 52 мкг

  • квасоля консервована (0.2 г) - 49 мкг

  • томатний сік (¾ склянки) - 36 мкг

  • апельсиновий сік (¾ склянки) - 36 мкг

  • смажений арахіс (жменя) - 27 мкг

  • банан - 24 мкг

  • варене куряче яйце - 22 мкг

  • куряча грудка (100 г) - 3 мкг

Фолієва кислота під час планування вагітності

Зазвичай під час вагітності приймати фолієву кислоту безпечно. Якщо ви вагітні або намагаєтеся зачати дитину, рекомендується приймати фолієву кислоту, щойно ви почнете спроби зачати дитину, і протягом перших 12 тижнів вагітності. Фолієва кислота для дитини забезпечить нормальний ріст. Ваш лікар може порадити вам прийняти вищу дозу фолієвої кислоти, якщо є вищий ризик дефектів нервової трубки під час вагітності.

У вас може бути вищий ризик, якщо:

  • до цього була вагітність, яка пов'язана з дефектами нервової трубки плода;

  • ви, ваш партнер, хтось із родини мали дефект трубки;

  • ви хворієте на діабет і страждаєте на ожиріння;

  • хворієте на серповидноклітинну анемію;

  • приймаєте певні ліки від епілепсії.

Ось навіщо пити фолієву кислоту під час вагітності.

Фолієва кислота для волосся

Недавні відкриття прямо пов'язують фолієву кислоту з такими перевагами волосся, як об'єм, ріст, блиск, а також запобігання сивому, витонченому волоссю.

Завдяки тому, що кислота впливає на вироблення червоних кров'яних тілець, клітини організму наповнюються киснем, зокрема й клітини волосся. За рахунок цього відбувається кератинізація волосся (ріст), воно не піддається виснаженню. Нормалізовані рівні фолієвої кислоти пов'язані з добре розподіленими поживними речовинами по всьому тілу. У результаті здорова шевелюра має тенденцію здаватися більш блискучою. Щоб волосся було здоровим і розкішним, рекомендується комплексно підходить до цього питання:

  • щодня їсти продукти, багаті на фолієву кислоту;

  • приймати комплекс вітамінів групи В;

  • стежити за ситуаціями, що викликають стрес, і намагатися їх уникати. Стрес знижує нормальний рівень вітаміну В9 і гормону кортизолу.

Фолієва кислота для шкіри

Правильний догляд за шкірою - запорука її тривалого здорового зовнішнього вигляду. Фолієва кислота для обличчя посідає чільне місце в забезпеченні цього процесу. Насамперед кислота захищає її від активних сонячних променів, і перешкоджає пошкодженню клітин ДНК і РНК. Сприяє розвитку здорових клітин шкіри, впливає на вироблення колагену і мінімізує перші дрібні зморшки.

Щоденний прийом рекомендованих 400 мкг фолієвої кислоти може допомогти в детоксикації організму.

Вітамін B9 містить антиоксиданти, які знижують рівень окисного стресу в шкірі, і появу висипання, тому фолієва кислота від прищів теж допомагає. Також вона живить шкіру, нормалізує баланс води, забезпечує природність шкірі.

Фолієва кислота для дітей

Прийом фолієвої кислоти вкрай важливий для дитячого організму. Діти часто віддають перевагу шкідливій їжі, різним смаколикам, але не зелені, овочам, м'ясним стравам, що містять добову норму вітаміну В9. У результаті утворюється дефіцит вітаміну, який проявляється болями в животі, печінням в очах, низьким рівнем гемоглобіну, запамороченнями. Заповнити дефіцит можна за рахунок барвистої тарілки продуктів (хоча б 2 продуктів, що містять вітамін В9) або прийому вітаміну в синтетичній формі.

Достатній рівень фолату або фолієвої кислоти забезпечує здорову роботу кишківника дитини, зміцнює імунітет, сприяє енергетичності малюка, злагодженій роботі мозку та серцево-судинної системи.

Фолієва кислота за цукрового діабету

Цукровий діабет - це одна з найпоширеніших недуг, яка вражає абсолютно всі вікові категорії. Через хворобу люди схильні до інших захворювань, зокрема серцево-судинних. Тому фолієва кислота в переліку добавок для діабетиків посідає чільне місце. Вона впливає на стабілізацію рівня гомоцистеїну, і як наслідок нормалізує артеріальний тиск. Також впливає на гормон стресу - кортизол - який провокує стрибки цукру в крові, знижуючи його показники.

Фолієва кислота для новонароджених

Вище ми розглядали, що фолієву кислоту потрібно приймати в першому триместрі вагітності, щоб запобігти ризику розвитку нервової трубки плода. Але на цьому прийом не закінчується. Коли дитина народжується недоношеною, наприклад, то їй необхідно отримувати вітамін В9. Можна з молоком матері, при цьому мама повинна приймати підвищені дозування, або ж безпосередньо в краплях для малюка. Якщо дитина народилася згідно з термінами, перебуває на грудному вигодовуванні, то їй немає потреби додатково отримувати фолієву кислоту. Краще зробити акцент на користь Омеги-3 і вітаміну Д3. Коли дитина зможе самостійно їсти, краще В9 отримувати з їжею, що містить речовину.

Фолієва кислота для літніх

Багато людей похилого віку відчувають дефіцит вітамінів групи В, зокрема фолієвої кислоти та ціанокобаламіну (В12). Одночасне приймання вітамінів регулює кров'яний тиск, утворює здорові еритроцити, мінімізує ризики серцевих нападів, надає профілактику хвороб Альцгеймера, Паркінсона або деменції.

Підтримка когнітивної функції в літньому віці - це дуже важливо, щоб людина могла запам'ятовувати певний обсяг інформації, могла концентруватися і тривало зберігала ясність розуму. Прийом добавок з вітаміном В9 - це ще й додаткове джерело активності, а значить довголіття.

Фолієва кислота під час годування груддю

Жінкам, які годують груддю, фолієва кислота потрібна не тільки для того, щоб з грудним молоком її отримував малюк, а й для організму самої мами. Після пологів організм вкрай виснажений, і теж потребує відновлення. Маючи позитивні властивості, вітамін В9 покращує якість волосся, шкіри, стимулює нормальний розвиток клітин ДНК, нормалізує роботу судин і серця, заспокоює організм, стимулює вироблення енергії. А енергії мамі-годувальниці потрібно чимало, оскільки потрібно справлятися не тільки з малюком, а й побутом.

Фолієва кислота для печінки

Головний фільтрувальний орган - печінка - зазнає змін, якщо переймається шкідливими звичками: курінням, алкоголем, шкідливою жирною їжею, прийомом антибактеріальних препаратів. Звички прямо впливають на зниження рівня фолієвої кислоти, сприяють розвитку такої недуги як ожиріння печінки. Симптоми включають втому, млявість і біль у правому верхньому куті живота. Якщо ви відчуваєте ці ознаки, то вам необхідно проконсультуватися з лікарем щодо дефіциту фолієвої кислоти в організмі.

Фолієва кислота в разі гастриту

Допомогти в разі гастриту можуть імбир, мелатонін, бетаїн HCl з пепсином, пробіотики, а також прийом вітамінів групи В. Саме рибофлавін, піридоксин і фолієва кислота здатні знизити кислотний рефлюкс, і як результат надати профілактику гастриту, виразки шлунка.

Фолієва кислота для серця

Адекватний рівень фолієвої кислоти в організмі здатний нормалізувати рівень гомоцистеїну і запобігти розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту, інфаркту, захворюванню периферичних судин. Здоров'я серця також безпосередньо залежить від дієтичного харчування, певної комбінації продуктів, що заповнюють дефіцит вітамінів, мінералів, жирних кислот в організмі.

Фолієва кислота для омолодження

Фолієва кислота отримала свою назву від латинського слова "folium" (лист). Здавна зелений колір вважався символом молодості, свіжості, тому В9 наділений антивіковими властивостями для організму. Насамперед впливає на регенерацію клітин, відповідає за здорові клітини ДНК, забезпечує здоровий процес метилювання, завдяки чому відбувається омолодження шкіри, органів.

Також фолієва кислота відповідає за нормальну роботу кісткового мозку, в якому відбувається утворення і дозрівання клітин крові, що переносять кисень по організму. Якщо фолатів недостатньо в організмі, починає розвиватися анемія.

Фолієва кислота для імунітету

Є докази того, що фолієва кислота (вітамін B9) і кобаламін (вітамін B12) відіграють вирішальну роль у здоровому балансі імунної системи. Дефіцит фолієвої кислоти і B12 може різко змінити імунні відповіді, впливаючи на вироблення нуклеїнової кислоти, синтез білка, пригнічуючи активність імунних клітин і втручаючись у метаболічні процеси, включно з метилюванням і циклами серину, гліцину і пурину. Неефективне метилювання може призвести до гіпергомоцистеїнемії, яка спричиняє системне і судинне запалення, що робить внесок у патогенез багатьох інших захворювань.

Фолієва кислота в разі депресії

Депресію провокує стрес і нерозуміння людиною майбутніх кроків для того, щоб вийти з цієї ситуації. Проявляється стан пригніченістю, небажанням діяти, поганим настроєм, роздратованістю. Завдяки тому, що фолієва кислота врівноважує рівень кортизолу (гормону стресу), людині легше впоратися зі стресами та контролювати стресові ситуації, які завжди будуть присутні в нашому житті. Якщо ви відчуваєте стрес, то необхідно продіагностувати, можливо ваш організм потребує фолієвої кислоти або комплексу вітамінів групи В.

Фолієва кислота за панкреатиту

Панкреатит - це запалення підшлункової залози, органу, який накопичує і виробляє травні ферменти та травні гормони інсулін і глюкагон. Панкреатит може бути гострим або хронічним. Гострий панкреатит зазвичай виникає без попередження і минає курсом ліків. Хронічний панкреатит з часом загострюється і призводить до незворотного пошкодження підшлункової залози. Панкреатит часто призводить до порушення всмоктування основних поживних речовин, включно з вітаміном В9 і В12, жиророзчинними вітамінами. Іноді лікарі можуть призначити в комплексній терапії вживання ін'єкцій цих речовин, оскільки через кров процес всмоктування буде швидшим, ніж під час приймання їх у капсулах або таблетках.

Фолієва кислота для яєчників

Для репродуктивного здоров'я фолієва кислота потрібна як комплексна терапія, особливо якщо діагностовано полікістоз яєчників. За цього захворювання організм потребує вітамінно-мінеральних комплексів і спеціальної дієти, що виключає вживання жирної, солоної, смаженої їжі, алкоголю, ароматизаторів, підсолоджувачів. Що стосується вітамінів і мінералів, то, крім фолієвої кислоти, можна додати прийом токоферолу, ретинолу, вітаміну С, а також комплексу вітамінів групи В.

Поєднання цих вітамінів сприяє загоєнню дрібних ран, мінімізації запальних процесів, полегшенню процесу зачаття, підвищенню лібідо.

Фолієва кислота для спортсменів

Фолієва кислота в спорті - невід'ємна частина високих спортивних результатів. Недостатнє споживання фолієвої кислоти може фактично знизити спортивні результати через зменшення кількості червоних кров'яних тілець, доступних для доставки кисню до ваших м'язів. Підвищити рівень фолієвої кислоти можна за рахунок прийому біодобавок або ж певних видів спорту та інтенсивності вправ. Наприклад, інтервальні тренування, плавання на 20 км за 3 тренування на тиждень здатні підвищити рівень вітаміну В9.

Фолієва кислота яка краща

На сайті інтернет-магазину Джині представлена найкраща фолієва кислота в добавках:

  1. Фолієвакислота і В12 Folic Acid Vitamin B-12, Now Foods, 250 таблеток - добавка, де зосереджений вітамін В9 і В12. Знадобиться всього 1 таблетка на день для заповнення добової норми.

  2. Метилфолат Methyl Folate, Jarrow Formulas, фолієва кислота, 400 мкг, 60 капсул - це активна форма фолієвої кислоти, яка легше і швидше засвоюється організмом.

  3. 5-метилтетрагідрофолат, 1 мг, Thorne Research, 60 капсул - добавка від популярного американського виробника, що підтримує процес метилювання в людей, які мають дисфункції печінки та кишківника.

  4. Фолат, Solgar, 800 мкг 250 таблеток або 250 капсул - добавка забезпечує подвійне дозування активної речовини, що забезпечує 333% денної норми.

  5. Метилфолат Methyl Folate, Now Foods, 1000 мкг, 90 таблеток - містить активну форму фолієвої кислоти (6S)-5-MTHF і забезпечує позитивний вплив на жіночий організм під час вагітності, під час клімаксу.