Bioepiderm або біотин - це водорозчинний вітамін, що посідає почесне місце в незамінних джерелах зовнішньої краси зсередини. Входить до складу ферментів і регулює обмін жирів і білків, цукру, завдяки чому в організмі відбувається активація і перенесення вуглекислого газу. У природі представлений 8 стереоізомерами (тільки D-біотин має біологічну цінність) і в незначних кількостях міститься у всіх харчових продуктах.

Корисні властивості біотину для організму

Біотин - це і вітамін H (від німецького слова "haut" - шкіра), і кофермент R. Потребують його як діти, так і чоловіки та жінки.

  • допомагає запобігти випадінню волосся, захищає від ламкості, сприяє зростанню бороди у чоловіків;

  • зміцнює кисті рук, нігтьову пластину, забезпечує еластичність шкіри;

  • сприяє зниженню рівня цукру у хворих на діабет 2 типу, зменшує нервові болі в ногах, зменшує м'язові спазми у пацієнтів, які отримують діаліз;

  • під час вагітності бере участь у формуванні здорового плода, особливо в поєднанні з фолієвою кислотою;

  • покращує якість переробки їжі в енергію, підтримує генетичну діяльність;

  • надає профілактику розвитку хвороби Альцгеймера, атеросклерозу, деменції;

  • у поєднанні з хромом здатний балансувати рівень холестерину: знизити "поганий" і підвищити "хороший";

  • підтримує функцію залоз - щитоподібної та надниркових залоз;

  • мінімізує втому, відновлює сон;

  • відповідає за контроль маси тіла;

  • необхідний для відновлення, побудови, зростання і підтримки м'язових тканин.

Завдяки низці досліджень, проведених за останні роки, вітамін В7 також:

  • досить стійка речовина, яка складно піддається термічній обробці, зберігаючи свої корисні властивості;

  • організмом може засвоюватися вільною формою в кілька етапів: тонким кишечником, потім печінкою, а виводиться з організму нирками;

  • запускає метаболізм жирних кислот, глюкози і катаболізм амінокислот;

  • формує структуру ДНК;

  • максимально безпечний і поріг токсичності досі не встановлений;

  • входить до складу багатьох біологічно активних добавок і найбільшу ефективність виявляє в поєднанні з вітаміном В1, В6, В9 і В12.

Корисний чоловічому організму для зміцнення імунітету, полегшення м'язового болю під час тренувань, підвищує стійкість до стресів, бере участь у виробленні чоловічих гормонів, покращує когнітивні функції головного мозку. Жіночому організму корисний для нормалізації роботи щитоподібної залози, запобігає ранньому розвитку сивини, розгладжує шкіру, запобігає її лущенню. Спортсменам необхідний для нарощування м'язової маси тіла, оскільки задіяний у виробленні амінокислот.

Властивості вітаміну дають змогу йому швидко засвоюватися організмом, але все ж спровокувати зворотний процес здатні кава, алкоголь, смажені страви, окремі ліки або антибіотики, сирі яйця, зловживання дієтами, проблеми з мікрофлорою кишківника.

Симптоми нестачі біотину

Існує 3 стадії потреби у вітамінах:

  • прегіповітаміноз, коли нестачу можна встановити на основі лабораторних досліджень;

  • гіповітаміноз - клінічна картина нестачі одного або декількох вітамінів;

  • авітаміноз - повне вітамінне виснаження організму.

Дефіцит біотину спостерігається у всіх стадіях, і серед основних симптомів:

Локалізація

Прояви

Шкіра

Тривала синюшність, лущення, сухість; почервоніння в ділянці рота, очей і носа; навколоротовий дерматит; розвиток кон'юнктивіту; дрібні висипання, нераціональний розподіл жиру на обличчі.

Волосся

Випадіння та ламкість.

З боку шлунково-кишкового тракту

Втрата апетиту, нудота, слабкість; втрата смаку за рахунок атрофії смакових сосочків.

З боку нервової та кровоносної систем

М'язовий біль, судоми, парестезії кінцівок, депресія, сонливість і загальна слабкість, порушення координації; анемія, підвищений рівень холестерину і глюкози в крові.

 

Причини дефіциту біотину

Отримати біотин у надлишку практично неможливо, оскільки добова норма споживання мінімальна, але все ж існують дефіцитарні стани, до появи яких призводять:

  1. Зловживання алкоголем.

  2. Особливі періоди - вагітність, менопауза.

  3. Тривалий прийом протисудомних станів.

  4. Проблеми із засвоюваністю кишківника.

  5. Терапія антибіотиками.

  6. Вживання смаженої та жирної їжі.

  7. Надлишок вітамінів групи В, зокрема пантотенової кислоти.

  8. Нехтування продуктами, що містять біотин.

Вроджений дефіцит

Цей стан досить рідкісний серед дорослого населення. Відчувати дефіцит можуть новонароджені, особливо у віці від 3 до 6 місяців. Статистика свідчить, що на 60 тисяч малюків, вроджений визначають із частотою 1:40. На жаль він провокує:

  • порушення роботи карбоксилаз;

  • накопичення токсичних продуктів метаболізму;

  • чинить негативний вплив на центральну нервову систему і провокує судоми, втрату зору, слуху, облисіння;

  • затримку психомоторного розвитку.

Визначити вроджений дефіцит здатні точні діагностичні методи, зокрема МРТ, унаслідок чого дитині потрібно буде на постійній основі щодня отримувати біотин. Його можна отримати з дієтичної їжі або біотиновмісних добавок із розрахунку від 30 до 1000 мкг на день.

У яких продуктах міститься біотин

Концентрація вітаміну Н зосереджена найбільше в таких продуктах харчування:

Їжа

Мкг/100 г

Свиняча печінка

250

Яловича печінка

200

Теляча печінка

100

Боби соєві

60

Рисові висівки

46

Молочний порошок

40

Арахіс

40

Горошок зелений

35

Курячий жовток

30

Цибуля суха

28

Капуста білокачанна

24

Консервований лосось

до 20

 

Овочі та фрукти містять від 1 до 8 мкг на 100 г.

Показання до застосування

Біотин вітамін сьогодні представлений широким вибором біологічно активних добавок, монопрепаратів, полівітамінних комплексів, і показаний у разі:

  • незбалансованого харчування, дисбактеріозу кишківника, зловживання алкогольними напоями;

  • дисбалансу холестерину і рівня глюкози в крові;

  • порушенні роботи сальних залоз шкірних покривів;

  • станах апатії, депресії як допоміжний засіб;

  • відновлення амінокислотного обміну у спортсменів.

Добове дозування

При призначенні прийому вітаміну В7, слід проконсультуватися зі своїм лікарем, який на основі діагностики визначить:

  1. Стадію дефіциту вітаміну.

  2. Призначить дозування залежно від віку, статі, навантажень - фізичних та емоційних.

  3. Оцінить інші чинники, які можуть вплинути на засвоюваність добавки: харчування, умови проживання, шкідливі звички.

Нестачу водорозчинного вітаміну найчастіше відчувають жінки, у зв'язку з коливанням гормонального фону, особливими періодами - вагітністю, годуванням груддю, менопаузою, високою сприйнятливістю та емоційністю. Не менше за жінок, біотину потребують і чоловіки, особливо в періоди важких фізичних навантажень, під час активних тренінгів.

Добова норма біотину для кожного віку та статі наступна:

Вік

Дозування (мкг)

1-3

10

4-7

15

8-11

20

12-14

25

15-18

50

старше 18

50

під час вагітності

50 і більше

у період годування груддю

50

Користь біотину в зимовий період обмежується дозуванням 1000 мкг, якщо немає явних ознак проблем із волоссям. Коли йдеться про суху шкіру, випадіння волосся, розшарування нігтьової пластини, то рекомендують добову норму в 5000 мкг. За явних ознак облисіння, розвитку шкірних захворювань - до 10 000 мкг на добу.

У середньому курс прийому біотину становить 2-3 місяці. Він має накопичувальний ефект, і чим довше його приймати, тим довше буде позитивно впливати на організм.

Біотин під час вагітності

Під час вагітності (навіть за підвищених доз біотину) спостерігається його нестача в організмі третини майбутніх мам. У 2000 році Рада американської академії наук з харчування порекомендувала жінкам 30-35 мкг біотину на добу. У 2014 році нові дослідження підтвердили, що цього замало і сьогодні прийом зосереджений на рівні 50 мкг і навіть вище. Достатнє споживання добавки здатне поліпшити як стан шкіри, волосся, нігтів жінки, так і сформувати стійкість дитячого організму до шкірних захворювань.

Форми випуску біотину

Для того, щоб отримати біотин у повному обсязі, сьогодні ринок біологічно активних добавок представлений найрізноманітнішими та найзручнішими формами для споживання. Одні приймаються зовнішньо, другі перорально.

  1. Порошки. Користуються популярністю серед атлетів, людей з активним способом життя, яким зручніше готувати біотин як коктейль. Для приготування знадобитися шейкер, рідина і суміш біотину. Він наповнить необхідною енергією для виконання спортивних завдань і підкреслення рельєфності тіла сяючою шкірою.

  2. Таблетки. Є можливість вибрати їх спираючись на смакові якості, оболонку і консистенцію. Є жувальні таблетки і вони не вимагають запивання рідиною. Хто віддає перевагу класичному варіанту, то таблетки можуть бути нейтральними - без смаку і запаху.

  3. Капсули. Їм відводиться особливе місце, оскільки діюча речовина розчиняється там, де потрібно, і не губиться дорогою. Точне дозування, нейтральний смак, хороша засвоюваність - це головні показники ефективності добавки в цій формі.

  4. Спреї, шампуні, кондиціонери, креми, маски для застосування в косметичних цілях. Насичення біотином засобів для догляду за шкірою, волоссям і нігтями робить їх незамінними джерелами підтримки краси в домашніх умовах. Зручні в користуванні як для жінок, так і чоловіків.

Надлишок біотину

На сьогодні не існує явної картини шкоди, якої могло б завдати організму вживання біотину. Навіть за підвищених доз ознак небезпеки для здоров'я немає. Можуть бути індивідуальні прояви у зв'язку з розвитком алергічної реакції на продукт - висип, свербіж, почервоніння, часте сечовипускання. Але дослідження поки що не довели, що біотин має побічні ефекти. На що він точно може впливати, так це на клінічні показання під час здачі аналізів. Тому перед здачею необхідно попередити свого лікаря, що приймаєте монопрепарат або вітамінний комплекс.

Шкоди не завдасть добове дозування в 1000 мкг - воно одночасно і високе, і достатнє для заповнення біотину. Якщо необхідно поліпшити стан шкіри, то рекомендується комбінувати з колагеном. Під час прийому важливо пам'ятати, що підвищені дозування призначені для тих, хто активно займається силовими навантаженнями, а середньостатистичній людині ні до чого дозування в 10 000 мкг.

Чим небезпечний біотин

Загальний позитивний стан - це перший індикатор того, що в організмі все добре. Якщо після періоду приймання біотину з'явилися неприємні відчуття, рекомендується пити ентеросорбувальні препарати, які б звільнили організм від залишків вітаміну. Це може свідчити про неправильно призначене дозування, невраховану алергію або одночасний прийом із несумісними харчовими продуктами, ліками.

Який біотин кращий

Найкращий біотин можна підібрати тільки за індивідуальними параметрами, зважаючи на мету, перевіреного виробника, дозування, комбінації з допоміжними продуктами, ґрунтуючись на збалансованому харчуванні.

 

Додаткові компоненти

Цільовий вплив

Для дітей

Комплекси з профілактичною дозою містять від 3 до 25 мкг біотину і вітаміни С, А, D, Е, В1, В2, В6, пантотенову кислоту, холін та інші мікроелементи.

Зміцнює захисні механізми організму і поповнює нестачу низки вітамінів у період холодів.

Для спортивних результатів

Висока концентрація біотину - 10 000 мкг, з альфа-ліпоєвою кислотою, коензимом Q10.

Запускає процес метаболізму жирів, вуглеводів і протеїнів для отримання енергії. Також чинить антиоксидантну дію і нейтралізує утворення вільних радикалів.

Для косметологічних цілей

З колагеном, магнієм, цинком, вітаміном С, ефірними оліями, екстрактами рослин.

Для живлення шкірних покривів, профілактики шкірних висипань, захворювань; для росту волосся і вій, зміцнення нігтів.

Для зорової системи

З лютеїном.

Зволожує слизову оболонку очей. Підтримує ріст волосся і міцність. Робить шкіру пружною і менш невразливою до вікових змін.

Для загальнозміцнювального впливу

Монопрепарати з дозуванням від 300 до 1000 мкг біотину або комплексні біодобавки.

Забезпечують нормальний обмін речовин і допомагають схуднути; підтримують роботу систем організму. Контроль показників глюкози, холестерину в крові.

Бестселери продажів

Інтернет-магазин "Джині" пропонує найкращі біодобавки з біотином за вигідними пропозиціями, які зараз можна купити в один клік:

  1. Біотин, Biotin, Puritan's Pride, 10000 мкг, 100 капсул. Біодобавка буде корисна спортсменам, оскільки представлена в підвищених дозах. Позитивно впливає на роботу ЦНС, серцево-судинну систему, роботу шлунково-кишкового тракту. Крім цього, допомагає активізувати синтез протеїну, підтримує зростання м'язової маси.

  2. Біотин Biotin, Natrol, 10000 мкг, 100 таблеток. Висококонцентрований продукт з кальцієм для регулювання клітинного метаболізму, запобігання випадінню волосся, формування витривалості та активності протягом дня.

  3. Біотин Biotin, Now Foods, 5000 мкг, 60 капсул. Зручна форма прийому в капсулах, дає змогу отримати добову норму біотину для волосся і мати здоровий вигляд.

  4. Біотин зі смаком полуниці, Biotin, Natrol, 5000 мкг, 90 таблеток. Зміцнює імунітет зсередини, сприяє виробленню колагену, внаслідок чого шкіра стає м'якою та еластичною.